Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Spis stowarzyszeń KO w III RP

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Spis stowarzyszeń KO w III RP

Postprzez życzliwy » 25 wrz 2006, o 00:17

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, ile jest obecnie stowarzyszeń KO i tradycje jakich pułków reprezentują? Pełny spis przedwojennych jednostek kawalerii:

1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich
3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. Jana Kozietulskiego

1. Pułk Ułanów Krechowieckich im. Płk. Bolesława Mościckiego
2. Pułk Ułanów Grochowskich im. Gen. Józefa Dwernickiego
3. Pułk Ułanów Śląskich
4. Pułk Ułanów Zaniemeńskich
5. Pułk Ułanów Zasławskich
6. Pułk Ułanów Kaniowskich
7. Pułk Ułanów Lubelskich im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego
8. Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego
9. Pułk Ułanów Małopolskich
10. Pułk Ułanów Litewskich
11. Pułk Ułanów Legionowych im. Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza
12. Pułk Ułanów Podolskich
13. Pułk Ułanów Wileńskich
14. Pułk Ułanów Jazłowieckich
15. Pułk Ułanów Poznańskich
16. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Gen. Gustawa Orlicza-Dreszera
17. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego
18. Pułk Ułanów Pomorskich
19. Pułk Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego
20. Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego
21. Pułk Ułanów Nadwiślańskich
22. Pułk Ułanów Podkarpackich
23. Pułk Ułanów Grodzieńskich
24. Pułk Ułanów
25. Pułk Ułanów Wielkopolskich
26. Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Hetmana Wielkiego Litewskiego Jana Karola Chodkiewicza
27. Pułk Ułanów im. Króla Stefana Batorego

1. Pułk Strzelców Konnych
2. Pułk Strzelców Konnych
3. Pułk Strzelców Konnych
4. Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej
5. Pułk Strzelców Konnych
6. Pułk Strzelców Konnych im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego
7. Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich
8. Pułk Strzelców Konnych
9. Pułk Strzelców Konnych im. Gen. Kazimierza Pułaskiego
10. Pułk Strzelców Konnych


Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82ki_kawalerii_polskiej_w_1939"

Będę niezwykle wdzięczny za odpowiedź (p.s. szacunek za to, co robicie Panowie. Dobrze wiedzieć, że są jeszcze tacy, dla których mundur nie jest kolejnym ubrankiem, dobrym do wszystkiego. Patrząc na Was odczułem chęć (obowiązek?) podwyższenia swych nędznych umiejętności jazdy konnej i - kto wie? - może w przyszłości, kiedyś stanę się podobnym Wam).


Obrazek
Ostatnio edytowano 25 wrz 2006, o 20:16 przez życzliwy, łącznie edytowano 1 raz
życzliwy
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24 wrz 2006, o 19:43

Postprzez Staszek » 25 wrz 2006, o 06:38

Namiary na kilka stowarzyszeń. Tak na szybko, dla Życzliwego:
http://www.polishprestige.pl/modules.ph ... age&pid=93



http://www.szwadron.prv.pl/
http://www.tkkfhubert.horsesport.pl/szwol/
http://krechowiacy.republika.pl/
http://www.jazda-polska.org/grochowscy/
http://www.7psk.pl/
http://www.smbit11.republika.pl/main.html


P.S. Ludzie mawiają: "chcieć to móc". Ja pierwszy raz siedziałem w siodle rok temu, 3-go maja zachwycałem się Żółtymi Ułanami stojąc wśród widowni na Krakowskich Błoniach, a 5-tego sierpnia byłem tam już między nimi. To świetni, otwarci i ... życzliwi ludzie.
(jedna uwaga...proponuję zmienić zwrot "Spis pułków KO..." na powiedzmy Spis stowarzyszeń KO)
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez Lach » 1 lut 2007, o 12:41

"Tarnowski Oddział Jazdy jest częścią ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Szwadron Jazdy RP". Został powołany do życia w 2004 roku. Siedzibą oddziału jest Stadnina Ogierów w Klikowej. Prezydent Tarnowa i starosta tarnowski objęli patronatem Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Dowodzi nim płk Zbigniew Radoń. "
Ostatnio edytowano 25 sie 2008, o 10:21 przez Lach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 lut 2007, o 01:34

Mozemy mówić obecnie o folklorze kawaleryjskim! Grup kawaleryjskich, różniących się między sobą umundurowaniem, wyposażeniem, umiejętnościami i postawą jest w chwili obecnej w Polasce ok. 20. Nieraz po dwie konkurencyjne w tym samym mieście w tych samych barwach! Najlepiej chyba będzie zorientowana redakcja NPK i ułan Bartek Litwiński z naszego Szwadronu!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

liczba

Postprzez Bartek » 2 lut 2007, o 20:04

Czołem!
melduje sie na wezwanie! : )
Liczba bardzo trudna do określenia jako, że nie spisałem jeszcze wszystkich adresów stron www i namiarów kontaktowych takich organizacji jak nasza. W samym internecie rok temu po bardzo ogolnych wyszukiwaniach udało mi się znaleźć 23 kontakty. w sumie mało! Jednak trzeba pamiętać że nie wszyscy wspolczesni ułani korzystają z internetu
Na pewno tez jest wielu ochotników, którzy nie przyjęli formy prawnej, a w licznym gronie odwarzają tradycje ułańskie.
Dla tej trudnej do określenia liczby warto chyba zorganizować zgloszenia działania takich grup zwlaszcza, ze jak napisal autor artykulu o rosnącej popularności i zainteresowaniu kawaleria w "meskim pismie" -cos typu kolorowa gazeta dla "panow" o silowni, modzie i kosmetych na zmarszczki: kawaleria staje się coraz bardziej popularnym hobby,(ale nie ma jeszcze wspolczesnej nazwy, ktora by je określała)
Takze Koledzy... rosniemy w sile! Byle madrze!
pozdrawiam!
Bartek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 52
Dołączył(a): 9 mar 2006, o 13:18

Postprzez pieczarka » 6 lut 2007, o 21:13

W 2005 "nPK" opublikował na swoich łamach ankietę, która miała posłużyć stworzeniu mapy stowarzyszeń/grup kultywujących tradycje kawaleryjskie. Odzew był niewielki żeby nie powiedzieć marny - do policzenia na palcach jednej ręki. Dlatego też nie było drukowanych efektów tej ankiety. Ale postanowiłem, że w tym roku się wezmę i opublikujemy Kawaleryjską Mapę Polski . . na mirę naszej wiedzy.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 lut 2007, o 09:04

Bardzo dobra myśl!
Ja juz zgłaszam naszą formację!
Zarejestrowany w styczniu 2006 roku

Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 PU księcia Józefa Poniatowskiego

Nie mylić z funkcjonującym od lat 60 -tych Kołem 8 PU ks Józefa Poniatowskiego, chociaż jest scisła współpraca i uznajemy moralną zwierzchność byłych żółnierzy 8 PU.

Stajnia - Niepołomice. Siedziba Stowarzyszenia jest na Krowoderskiej w Krakowie. Podkreślam to, bo na stronie Polish Prestige przed Rewią w Wilanowie pojawiła się informacja, zę siedziba Stowarzyszenia jest na ul. Pijarskiej w domu rtm Czekaja a on w ogóle nie jest członkiem naszego Stowarzyszenia!

Obrazek
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez AWEK » 3 mar 2007, o 19:52

Pośrednio, ale jako osoba wspierająca zgłaszam:

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich

Siedziba poza sezonem - Lublin, Wólka Abramowicka
W sezonie - RPN

http://www.rksop.prv.pl/ - Strona stara, lecz w najbliższym czasie (o ile "starszy komputerowy" dopomoże) będzie zaktualizowana.
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez ref-ren » 4 mar 2007, o 11:57

AWEK napisał(a):Pośrednio, ale jako osoba wspierająca zgłaszam:

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich

Siedziba poza sezonem - Lublin, Wólka Abramowicka
W sezonie - RPN

http://www.rksop.prv.pl/ - Strona stara, lecz w najbliższym czasie (o ile "starszy komputerowy" dopomoże) będzie zaktualizowana.



-Jestem żywo zainteresowany przepisami i możliwościami organizacji Konnej Straży Ochrony Przyrody. Mógłbym prosić o kilka rad w tym temacie?

//ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 mar 2007, o 19:09

Przecieram oczy - ale to prawda! Po raz pierwszy Ref - Ren po ludzku i prozą zareagował na post AWEKA - konnego strażnika ochrony przyrody! Ale i temat jest dla Ref - Rena bardzo na czasie! Tak jest Ref - Ren!!! Jak zorganizujesz taką konną staż i pozwolą Ci jeździć tam gdzie chciałbyś (a wiem gdzie Ci się marzy), to możesz mnie do takiej straży zapisać! Z przyjemnością wyjadę z Tobą na patrol!


Miast się na Forum z SalSą droczyć,
Zechciej Ref-Renie choć raz przytoczyć
Przykład wielkiego swego talentu
W formie grzecznego komplementu
Na cześć dziewczyny, co jeszcze w szkole,
Lecz wyprowadzi snadnie w pole
Mundurowego przebierańca
Nucąc w porywach disco tańca
Żurawiejki …..
Bo choć nieśmiała i bardzo młoda,
Jednak na Forum zawsze coś doda !!!

AWEK ! A czemu w Twoim ID pisz Świętokrzyski Lublin
Ostatnio edytowano 4 mar 2007, o 22:20 przez Ułan świętokrzyski, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez AWEK » 4 mar 2007, o 21:10

"AWEKA - konnego strażnika ochrony przyrody"

Ma płeć nie pozwala mi wstąpić w szeregi Roztoczańskiej, leśny mundur nawet mi przystoi, ale nie mogę kalać munduru ułańskiego. Tak więc trzymam się blisko chłopaków i czasami ich wesprę kąśliwą uwagą lub machaniem widłami.

"AWEK ! A czemu w Twoim ID pisz Świętokrzyski Lublin"

Lublin to moja kolebka do której powróciłam aby studiować, natomiast Góry Świętokrzyskie wychowały mnie. Stąd też czuje się mieszkanką: [size=8regionu[/size] Świętokrzyskiego i Lublina.
Avatar użytkownika
AWEK
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 65
Dołączył(a): 2 mar 2007, o 22:46
Lokalizacja: Świętokrzyski Lublin

Postprzez ref-ren » 4 mar 2007, o 21:23

Ułan z Pacanowa napisał(a):Przecieram oczy - ale to prawda! Po raz pierwszy Ref - Ren po ludzku i prozą zareagował na post AWEKA - konnego strażnika ochrony przyrody! Ale i temat jest dla Ref - Rena bardzo na czasie! Tak jest Re - Ren!!! Jak zorganizujesz taką konną staż i pozwolą Ci jeździć tam gdzie chciałbyś ( a wiem gdzie Ci się marzy) , to możesz mnie do takiej straży zapisać! Z przyjemnością wyjadę z Tobą na patrol!


Miast się na Forum z SalSą droczyć,
Zechciej Ref-Renie choć raz przytoczyć
Przykład wielkiego swego talentu
W formie grzecznego komplementu
Na cześć dziewczyny, co jeszcze w szkole,
Lecz wyprowadzić snadnie w pole
Mundurowego przebierańca
Nucąc w porywach disco tańca
Żurawiejki …..
Bo choć niesmiała i bardzo młoda,
Jednak na Forum zawsze coś doda !!!

AWEK ! A czemu w Twoim ID pisz Świętokrzyski Lublin



Jarku...

Czasami człowiek po ludzku gada...
(stąd dwie linijki prozy)
A w moim wieku wprost nie wypada
komplementować "kozy"... :wink:

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 mar 2007, o 23:06

Koza potęgą jest i basta !!!
Kto z Pacanowa ten dobrze wie!
Do roli bóstwa już dorasta
I utworzyli jej ECB !!!


ECB - Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie! Pałac Koziołka Matołka zostanie wybudowany w więlszości z unijnych funduszy
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 5 mar 2007, o 10:29

Ułan z Pacanowa napisał(a):Koza potęgą jest i basta !!!
Kto z Pacanowa ten dobrze wie!
Do roli bóstwa już dorasta
I utworzyli jej ECB !!!


ECB - Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie! Pałac Koziołka Matołka zostanie wybudowany w więlszości z unijnych funduszy



O gustach się nie dyskutuje...
Koziołek? Toż to męska płeć...
Gdy ktoś do kozy pociąg czuje...
gumowce ponoć dobrze mieć...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Podolak » 27 cze 2007, o 23:01

Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina
W październiku 1945 12Pułk Ułanów Podolskich statkiem z Neapolu popłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie polskie jednostki zostały podporządkowane Polskiemu Korpusowi Przysposobienia i Rozmieszczenia. Z dniem 6 maja 1947 rozwiązany został 12. Pułk Ułanów Podolskich. Pułkiem dowodził aż do odejścia ostatniego żołnierza ppłk Leon Fudakowski. Na wielkim zjeździe 7 maja 1947 zostało powołane do życia Koło Żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich.
W karty historii zaczął wpisywać się teraz 12. Batalion Rozpoznawczy Ułanów Podolskich ze Szczecina, który przejął tradycję Pułku i jego barwy. 7 maja 1994 dokonano wręczenia sztandaru Batalionowi, a na jego płacie umieszczono Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari zdjęty z historycznego sztandaru 12. Pułku Ułanów.
Przy Kole Żołnierzy powstała Sekcja Rekonstrukcji Historycznej odwarzajace pułk w róznych okresach:
1. Epoka napoleońska 1806-1812
2. Wojna w 1920r
3. Kampania wrzesniowa
4. kampania włoska 1944-1947

strona:
http://kolo.pulkulanowpodolskich.org/index.php
Podolak
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 24
Dołączył(a): 12 kwi 2007, o 21:27

Następna strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron