Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Ryngraf

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Ryngraf

Postprzez Marcin M. » 7 wrz 2011, o 10:38

Pośród dawnych militariów, które uzyskały szczególną rangę narodowego symbolu i ścisły związek z ideą niepodległościową, wyróżnić należy ryngrafy.
Od końca XVII wieku, zda się iż były one popularną w całej Europie oznaką stanu oficerskiego, którą zdobiło godło państwa i monogram władcy. Forma ryngrafu w pierwszej linii wywodzi się od obojczyka rycerskiej zbroi płytowej, który z czasem stał się samodzielnym elementem uzupełniającym nowożytne uzbrojenie.

I tak też, zwróciłem uwagę na ryngraf ofiarowany mjr Franciszkowi Żarnowskiemu przez oficerów 7 pułku ułanów, którego awers przedstawia Orła w koronie, który z rozpostartymi skrzydłami obejmuje wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, otoczony ramą wypełnioną u góry wezwaniem "Pod Twoją obroną", z boku zaś - wężykiem generalskim.
Wizerunek jest jednym z czterech elementów nałożonych na ryngraf. Pozostałe to: w górnej partii rozmieszczone symetrycznie wokół głowy Orła proporczyk 7 p. uł., i miniatura odznaki I Brygady Legionów, a w dolnej części tarcza z herbem właściciela.
Obrazek

Czy Szacowni Koledzy, znają inne ryngrafy oficerów jazdy II RP?

Pozdrawiam!
Marcin
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: Ryngraf

Postprzez miszka7-1 » 7 wrz 2011, o 15:32

:shock: Koniec świata. Ale bomba.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Ryngraf

Postprzez Marcin M. » 7 wrz 2011, o 16:07

Jeżeli Kolega sobie życzy, mogę wykonać zdjęcia oryginału.

Pozdr.
Marcin
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: Ryngraf

Postprzez miszka7-1 » 7 wrz 2011, o 17:41

Życzy, życzy, życzy. :) .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...


Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,