Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Poszukiwanie dziadka z 26 Pułku Ułanów

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Poszukiwanie dziadka z 26 Pułku Ułanów

Postprzez Przemek » 23 lis 2010, o 23:10

Szukam swoich korzeni rodzinnych. Mój dziadek Stanisław Szaniawski (ur.9.IV.1911r. w Kotlinach k/Puław) służył jako poborowy w 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich i stacjonował w Baranowiczach. Z opowieści dziadka, kiedy byłem jeszcze chłopcem, dowiedziałem się, że uczestniczył wielu zawodach jeździeckich często uwieńczonych sukcesami. Opowiadał też o swoim udziale w pogrzebie Piłsudskiego (w poczcie sztandarowym?). Po przejściu do rezerwy został zmobilizowany (1938?) i uczestniczył w zajęciu Zaolzia. Kilka miesięcy przed wybuchem wojny został ponownie przeniesiony do rezerwy i nie brał udziału w Kampanii Wrześniowej.
Chciałem zweryfikować te historię dziadka. Czy można dotrzeć do jakichkolwiek dokumentów osobowych? Gdzie i w jaki sposób ich szukać? Czy w ogóle 26 p.uł. uczestniczył w zajęciu Zaolzia? Czy są jakieś listy delegacji pułków na pogrzeb Marszałka?
Będę wdzięczny za każdą informację.
Przemek
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17 lis 2010, o 21:36

Re: Poszukiwanie dziadka z 26 Pułku Ułanów

Postprzez Piotrek » 24 lis 2010, o 00:49

Istnieje rodzina pułkowa skupiająca potomków żołnierzy 26 Pułku Ułanów. Zbierają się co roku w Iwnie, majątku pierwszego dowódcy pułku hr. Ignacego Mielżyńskiego, by obchodzić święto pułkowe. Zarówno w zeszłym jak i w tym roku służyliśmy im asystą konną (Lookas i Łuki). Mógłbyś spróbować tam zapytać, tylko nie mam do nich kontaktu. Poproś Lookasa, powinien coś mieć.
Pozostaje oczywiście również CAW i analiza akt 26 PU oraz teczek personalnych. Tyle, że trzeba pojechać do Warszawy i trochę posiedzieć w bibliotece.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań


Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron