Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Pomocy! Rtm. Władysław Mackiewicz

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 mar 2008, o 09:22

Temat rozpoczął się od poszukiwania rtm Mackiewicza a skończył na.....! Wracamy do temat Panowie albo go kończymy!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Widdowmaker » 3 mar 2008, o 13:38

To może ja wrzuce coś, bo wnuczka rtm. sie chwilowo nie odzywa:
Wg Tyma "Przygotowania wojenne i mobilizacja 15 pułku ułanów" (PHW 3/2004) na dzień 1 marca 1939 r. por. Władysław Mackiewicz był oficerem administracyjno - materiałowym 15 pułku ułanów, a następnie (od 3 kwietnia 1939 r.) dowódcą 2 szwadronu pułku, z tym że obowiązki dowódcy szwadronu objął dopiero 12 maja. 19 maja rtm Mackiewicz miał się stawić na XXI kursie dowódców szwadronów w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.
Z "Rocznika oficerskiego 1939" wynika, iż 23 III 1939 r. rtm. Mackiewicz był zastępcą oficera mobilizacyjnego 15 pp ułanów oraz że awans na stopień rotmistrza otrzymał w dniu 19 III 1939.

Wciąż na zdjęcia czekam.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 mar 2008, o 13:47

No tak to rozumię! Powodzenia w szukaniu wieści o rtm Mackiewiczu.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Widdowmaker » 4 mar 2008, o 04:45

Ok, miałem dostać lepsze zdjęcia, ale skoro się nie odzywa wnuczka to zamieszczam link do filmu, gdzie jest właśnie omawiany tu rtm.

http://www.youtube.com/watch?v=I9zvfRhjoFY&feature=user

Jednostki na razie zidentyfikowane to:
15 pułk ułanów
7 pułk ułanów
15 pułk ułanów II Korpusu

Pozostaje pytanie, czy rotmistrz służył w Szwoleżerach, czy miał delegację do kawalerii KOP, gdyż występuje tam w czapce okrągłej typu angielskiego...

W minucie 1:42 mamy zdjęcie z obozu jenieckiego, więc koncentracyjny wykluczamy. Podobno z obozu nawiał.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Ułan świętokrzyski » 4 mar 2008, o 07:17

Może poszczególne zdjęcia czapek w powiększeniu pozwoliłyby na odpowiedź na Twoje pytanie. Chociaż ja osobiscie bardziej skłaniałbym się ku Szwoleżerom.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Widdowmaker » 4 mar 2008, o 14:47

No właśnie. Ale czy ułanów, strzelców i szwol. przenoszono pomiedzy jednostkami. czy też różnica między nimi to jedynie nazwa, tradycja i mundur?
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 4 mar 2008, o 14:51

Przenoszono. Poza nazwą i barwami wszytko było takie samo.

[ Dodano: Wto Mar 04, 2008 2:19 pm ]
Mogę potwierdzić informację o służbie Władysława Józefa Mackiewicza w 7 Pułku Ułanów.

W roczniku oficerów kawalerii z 1930 r. widnieje jego nazwisko jako podporucznika ze starszeństwem z dniem 15 sierpnia 1927 r. Podana data urodzenia to 21 grudnia 1903.

Również znalazłem informację, że 1 września 1939 r. rtm. Mackiewicz dowodził II szwadronem 15 Pułku Ułanów.

Za walki we wrześniu 1939 r. rtm. Mackiewicz otrzymał z rąk płk Strzeleckiego (w zastępstwie rannego gen. Abrahama), podczas ostatniej zbiórki pułku w Warszawie 27 września order Virtuti Militari

Do pułku powrócił bodajże w 1945 r., kiedy to 15 Pułk stacjonował we Włoszech.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 4 mar 2008, o 16:00

To o II szwadronie to pisałem juz w pierwszym poście. :)

Super i dzięki! Czyli zostało nam sprawdzić który to pułk szwoleżerów na zdjęciach. Wnuczka jednak nie logowała się na YT on 3 dni. Jak sie zaloguje, to wstawie zdjęcia i dojdziemy :)

Czyli w walkach we Włoszech udziału nie brał już? A wiadomo coś o obozie jenieckim?
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 4 mar 2008, o 16:09

Nic nie znalazłem póki co. Poszperam po mojej biblioteczce, może coś jeszcze znajdę. O 2 szwadronie to tak gwoli potwierdzenia. Jak wnuczka jest zainteresowana, to można by jej odtworzyć szlak bojowy pułku i 2 szwadronu.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 5 mar 2008, o 01:29

No dobra Panowie, kawaleryjska burza mózgów!!!
Na zdjęcie wystarczy kliknąć, aby powiększyć.

Nr 1. Zidentyfikowany wcześniej jako 7 pułk. Wygląda najmłodziej - podporucznik.
Obrazek


Tu już jako porucznik, ale chyba już w okrągłej czapie. Otok jest ciemny, co wskazywałoby na 1 pułk szwol. Czekam na opinie...
Obrazek

Tu już rogatywka, a obok jego żona. Możliwe, że to już 15 pułk.
Obrazek

Jako porucznik! Odznaka do identyfikacji
Obrazek

A to mi wygląda na 15 pułk. Kto się wypowie?
Obrazek

Ślubne. Czyżby 15 pułk? Jeszcze jako porucznik, ale już w 15 pułku? Wypustki niby się zgadzają, ale Czy numer na ramieniu???
Obrazek

No i niewola. Zdjęcie pięknie łączy się z jego historią. Na piersi VM!
Obrazek

[ Dodano: Sro Mar 05, 2008 12:33 am ]
No i przeglądając album tej Pani trafiłem na jej wujka...też rotmistrza!

To chyba też 7 pułk ułanów...
Obrazek

No i przy okazji dowiedziałem się skąd dwaj bracia czerpali tradycję kawaleryjskie :)
Oto ich ojciec. Z jakiej armii ta kurtka?
Obrazek

[ Dodano: Pią Mar 07, 2008 3:11 am ]
NO ŁADNIE! TAK TO OFFTOPY, A JAK ZDJĘCIA POKAZAŁEM, TO JUŻ CISZA!
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez pieczarka » 13 mar 2008, o 19:50

na 4 zdjeciu (z żoną) to jest odznaka 7 PU
a czy zdjecie szwoleżerskie (nr2) może mieć opcję "powiększenia"?
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Widdowmaker » 17 maja 2008, o 04:46

Niestety, lepszych nie będzie. Mam za to namiar na faceta, który ma odznakę 15 puł należącą do omawianego tu oficera.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Poprzednia strona

Powrót do Pułki ułańskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,