Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Stowarzyszenie " BITWA POD KOMAROWEM"

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Stowarzyszenie " BITWA POD KOMAROWEM"

Postprzez pulkownik » 27 wrz 2006, o 16:05

Tak więc stało się !!!
powstało Stowarzyszenie „BITWA POD KOMAROWEM”
trzy podstawowe cele :

1/ pielęgnowanie, utrwalanie i propagowanie historii związanej z bitwą pod Komarowem,
2/ budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Polskiej zgodnie z założeniami inicjatorów
tego zamierzenia z okresu międzywojennego,
3/ organizacja uroczystości rocznicowych bitwy pod Komarowem.

Dotarłem do akwareli na której widnieje projekt pomnika, który wygrał konkurs ogłoszony przez przedwojenny Komitet Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Polskiej. Dwa husarskie skrzydła na monumentalnym postumencie są niebywałym wyrazem – symbolem Naszej Jazdy.
Jestem architektem i oceniam to dzieło pod względem mojego fachu z wielkim uznaniem – jestem naprawdę dumny, że będę miał honor mieć swój skromny udział
w realizacji tego zamierzenia.

Niebawem wystosujemy oficjalny apel do wszystkich jednostek kawalerii ochotniczej
o wsparcie tej inicjatywy. Zaprosimy również do członkostwa w Naszym Stowarzyszeniu mając nadzieje, że wspólnymi siłami za cztery lata na 90 rocznicę kilkunastometrowe husarskie skrzydła będą świadectwem, że kawaleria wciąż żyje !.

Liczę na szczególne poparcie i pomoc ze strony Szwadronu Niepołomice jako formację godnie noszącą barwy 8 Pułku Ułanów. Myślę, że nikt nie będzie urażony jeśli zaliczę Szwadron Niepołomice do grona ułanów „komarowskich”.
Pozdrawiam.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 wrz 2006, o 20:47

A czy może być inaczej/ Zobowiązują nas moralnie do tego nasze wyśnione złotożółte barwy! A Komarów ma wyryte w swej historii własnie takie barwy, przed którymi pierzchała synna Konarmia Budionnego!
Powodzenia w działaniu! I jak co to jak w dym!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 28 wrz 2006, o 09:46

I ja także staję ramię w ramię obok Ułana z Pacanowa - wspieranie sprawy Komarowa to zaszczyt i obowiązek.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez sienkierz » 28 wrz 2006, o 15:13

Serdecznie witam wszystkich ułanów nie tylko na forum!!!
Znasz, pułkowniku mój stosunek do wydażeń w okolicy Komarowa i Wolicy Śniatyckiej z 1920 roku. Brat mojej babki Piotr Zaręba Cielecki miał zaszczyt służyć w 8 pułku i zginął śmiercią bohaterską na moście na Styrze w lipcu 1920 roku nie doczekawszy udziału w potrzebie komarowskiej. Z tego i wielu innych powodów będę wspierał przez Ciebie rozpoczęta krucjatę na rzecz realizacji celów fundacji i dołożę wszelkich starań by nasz tj. Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 PU Wileńskich w tych zamierzeniach udział swój miał. Miło mi donieść, że wpisaliśmy rajd " Zagon Kawaleryjski" do stałych pozycji naszej działalności. Tak więc należy się spodziewać obecności "różowych" ułanów na każdej rocznicy bitwy komarowskiej. Myślę również, że nie będzie to jedyny przejaw naszej oniej pamięci.
ps. za prawdę, za prawdę: powiadam wam bardzo mi żal przemęczonych koni ale jeszcze bardziej mało ruszanych, one naprawdę kochają dużo ruchu.
sienkierz
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 17:13
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Zagon Kawaleryjski Kielce - Komarów 2007

Postprzez pulkownik » 28 wrz 2006, o 16:37

Wszyscy, którzy będa pielegnowali historię tej bitwy otrzymają zaszczytny tytuł i odznakę honorową PUŁKU UŁANÓW KOMAROWSKICH. Odznaka będzie zdobna w skrzydła husarskie zgodnie z projektem pomnika.
To co uczyniliście w tym roku to zacna i wielka sprawa. 2004 1 Pułk Szwoleżerów, co rok 7 Lubelski i 2004 Wy Panowie !. Wiem, że to inspiracja pułkownika Sienkiewicza była wiodącą i też jemu przede wszystkim wielkie dzięki i uznanie.
11 listopada trzy żólte otoki 27 PU będą Wam asystowały w Kielcach.
9 grudnia do Rzeczpospolitej będzie załączony dodatek o bitwie pod Komarowem z Naszym apelem o wsparcie inicjatywy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez sienkierz » 28 wrz 2006, o 21:59

Wasza obecność 11 listopada w Kielcach to dla nas zaszczyt. Konie dla Was gotowe czekają, my również. A będzie to uroczystość nie podobna do innych, bowiem w trakcie obchodów Święta Niepoległości nasz Szwadron otrzyma replikę przedwojennego sztandaru pułkowego co odbędzie się w obecności przedstawicieli wszystkich znaczących organizacji kawaleryjskich z kraju i zagranicy.
Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak odbywały się takie uroczystości w drugiej RP zapraszamy do Kielc
sienkierz
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 17:13
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Zagon Kawaleryjski Kielce - Komarów 2007

Postprzez pulkownik » 29 wrz 2006, o 16:06

pulkownik napisał(a):Wszyscy, którzy będa pielegnowali historię tej bitwy otrzymają zaszczytny tytuł i odznakę honorową PUŁKU UŁANÓW KOMAROWSKICH. Odznaka będzie zdobna w skrzydła husarskie zgodnie z projektem pomnika.
To co uczyniliście w tym roku to zacna i wielka sprawa. 2004 1 Pułk Szwoleżerów, co rok 7 Lubelski i teraz Wy Panowie !. Wiem, że to inspiracja pułkownika Sienkiewicza była wiodącą i też jemu przede wszystkim wielkie dzięki i uznanie.
11 listopada trzy żólte otoki 27 PU będą Wam asystowały w Kielcach.
9 grudnia do Rzeczpospolitej będzie załączony dodatek o bitwie pod Komarowem z Naszym apelem o wsparcie inicjatywy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Zagon Kawaleryjski Kielce - Komarów 2007

Postprzez ref-ren » 5 paź 2006, o 11:02

pulkownik napisał(a):
pulkownik napisał(a):Wszyscy, którzy będa pielegnowali historię tej bitwy otrzymają zaszczytny tytuł i odznakę honorową PUŁKU UŁANÓW KOMAROWSKICH. Odznaka będzie zdobna w skrzydła husarskie zgodnie z projektem pomnika.
To co uczyniliście w tym roku to zacna i wielka sprawa. 2004 1 Pułk Szwoleżerów, co rok 7 Lubelski i teraz Wy Panowie !. Wiem, że to inspiracja pułkownika Sienkiewicza była wiodącą i też jemu przede wszystkim wielkie dzięki i uznanie.
11 listopada trzy żólte otoki 27 PU będą Wam asystowały w Kielcach.
9 grudnia do Rzeczpospolitej będzie załączony dodatek o bitwie pod Komarowem z Naszym apelem o wsparcie inicjatywy.



Do Pułkownika...

Z upoważnienia Dowódcy Szwadronu Niepołomice mam zaszczyt zaprosić Mości Pulkownika na "Hubertusa" w dniu 14-go pażdziernika. "Wikt i opierunek" zapewniony. Wymarsz z siedziby Szwadronu ok. godziny 10.00. Po gonitwie kawaleryjska biesiada. Pozdrawiam, zamiatając jeszcze moją kitą....

/lis/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Hubertus

Postprzez pulkownik » 5 paź 2006, o 15:40

Za zaproszenie z serca dziękuję.
12 października świtkiem z miączyńskiego majątku Krzysztofa Kordalskiego wyruszam na konną pielgrzymkę do Kodnia – do naszej Matki Boskiej pułkownikowskiej.
To już tradycja, na którą czekam cały rok.
Grubo ponad 200 km konno z postojami u zacnych hodowców koni
oraz w prawosławnym klasztorze w Jabłecznej to wielkie dla Pułkowników przeżycie.
Wyruszamy we czterech z naszym wspaniałym ks. Romanem Karpowiczem na czele.
Pozdrawiam.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Hubertus

Postprzez ref-ren » 5 paź 2006, o 16:24

pulkownik napisał(a):Za zaproszenie z serca dziękuję.
12 października świtkiem z miączyńskiego majątku Krzysztofa Kordalskiego wyruszam na konną pielgrzymkę do Kodnia – do naszej Matki Boskiej pułkownikowskiej.
To już tradycja, na którą czekam cały rok.
Grubo ponad 200 km konno z postojami u zacnych hodowców koni
oraz w prawosławnym klasztorze w Jabłecznej to wielkie dla Pułkowników przeżycie.
Wyruszamy we czterech z naszym wspaniałym ks. Romanem Karpowiczem na czele.
Pozdrawiam.



No cóż... szkoda... że Waćpan nie możesz uczestniczyć w naszym "Hubertusie" ale może za rok... Tymczasem pozdrawiam... zazdroszczę takiego rajdu ... i powodzenia życzę...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Zaproszenie

Postprzez pulkownik » 6 paź 2006, o 14:50

Niebawem odwiedzę Kraków. Prof. Zin wyraził zgode na konsultacje projektu Pomnika oraz jego otoczenia. Pomnikiem zainteresował się również Lesław Kukawski, prof. Maciąg i wielu innych zacnych osobistości, które poprosiliśmy o wsparcie.
9 grudnia w dodatku Rzeczpospolitej "Zwycięstwa i chwała oręża polskiego" zamieszczony zostanie opis bitwy jak Nasz apel o wsparcie inicjatywy.
Czekają Nas częste podróże związane ze Stowarzyszeniem więc mam nadzieję, na rychłe spotkanie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez pieczarka » 8 paź 2006, o 21:43

Drogi Pułkowniku jakbyś był zainteresowany zaprezentowaniem projektu i wszystkiego co się z tym wiąże na skromnych (m.in. nakładowo) łamach "nowego Przeglądu Kawaleryjskiego" (najbliższy numer powinien być w połowie grudnia) to polecam się uwadze i oczekuję na materiały pod adresem:
npk@hot.pl

pozdrawiam
Piotr "Pieczarka" Piekarczyk
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

NKP

Postprzez pulkownik » 9 paź 2006, o 08:18

To zacna propozycja i na pewno przygotuję materiały. Zależy mi by historia tej bitwy doczekała się godnego traktowania. Im większa wiedza i świadomość wagi tego wydarzenia tym większa szansa by spełnić wolę tych, którzy tam walczyli.
Kolejnym tematem jest zaproszenia na następny rok do Komarowa. Proszę wpisać do kalendarium imprez datę 25-26.08.2007 r jako czas spotkania pod Komarowem za rok. Każdy ułan z koniem zostanie godnie przyjęty, Ważne jest jedynie by zgłosić swoje przybycie nieco wcześniej. Może niewielka rekonstrukcja ? Zdałoby się bolszewika sprać !!!
Pozdrawiam i będę w kontakcie.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez sienkierz » 11 paź 2006, o 14:44

Na przyszłoroczne obchody rocznicy komarowskiej Kielecki Ochotniczy im. 13 PU Wileńskich już przygotowuje konie i wyruszy kawaleryjskim zagonem siłą możliwie największą. Mam nadzieję po drodze połączyć się z Oddziałem Niepołomickim, np. w Tarnobrzegu do którego ósmy moze dotrzeć wałami a dalej drogę mamy przetartą. Co do "HUBERTUSA" zapraszam wszystkich konno lubo też pieszo do moich rodzinnych pieleszy tj. do AGROTURYSTYCZNEGO MAJĄTKU ZIEMSKIEGO " Resztówka Sienkiewiczowska" w Oblęgorku ( tuż przy pałacu H. Sienkiewicza na Wielki Bieg Myśliwski dnia 28 października. Dojazd dobrze oznakowany.
sienkierz
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 15
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 17:13
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Postprzez pieczarka » 25 paź 2006, o 22:54

Mości Pułkowniku. Przypominam się. Powoli muszę poskładać kolejny numer toteż materiały o pomniku by się przydały.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron