Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Oddziały kawalerii na świecie

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 sty 2008, o 09:58

Piotrze ! Będzie mi bardzo miło kiedy będziesz się tak do mnie zwracał! Zaszczyt to dla mnie wielki bom fizyczny z Pacanowa a tutaj radca prawny z prastarej Calisii!! O rany!!! A przy okazji masz bojowe zadanie - może byś zajrzał do Zakładów Garbarskich w Kaliszu, zapytał o aktualne ceny poszcególnych rodzajów i grubosci skór? A jak będziesz chętny to wyślę nr telefonu i szczegółowe instrukcje. Taki wykaz cen i dostępności skór byłby bardzo przydatny nam wszystkim którzy własnoręcznie rekonstruują i naprawiają rzędy! Jak co to pisz na Priv.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 11 sty 2008, o 10:27

O TO TO TO!!!

że tez sam na to nie wpadłem:) Dołączam sie do prosby:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Lach » 11 sty 2008, o 10:43

Tez bym chetnie sie dowiedzial mimo, ze juz prawie wszystko co ze skory mam zrobione:)
Sam mialem skory z Krakowa okolo 200zl za 1m2 to na oglowia, sakwy z fartuchow spawalniczych - miodzio skorka ale na oglowie za gruba by byla.
Kiedys zrobie zdjecia kantarooglowia wz 25 i 36 ktore wykonal tarnowski rymarz, porownujac je z tym co maja chlopaki z 5PSK to Pleszew w cale taki wspanialy nie jest.

PS Chyba nie bylo jeszcze tematu bez offtopa.:)
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Piotrek » 11 sty 2008, o 15:54

A myślałem, że garbarnia w Kaliszu już nie istnieje, chociaż mieszkam całkiem niedaleko od niej. Pewnie to dlatego, że kiedyś dawała o sobie znać dość specyficznym zapachem, który niósł się daleko od niej :) Oczywiście nie ma sprawy, postaram się sprawdzić co tylko potrzebujecie. Tyle że mieszkam teraz na stałe w Poznaniu i w Kaliszu bywam jedynie w weekendy. Jeśli da się to załatwić w sobotę, to podjadę i się dowiem, a jeśli nie, to z końcem stycznia zakańczam współpracę z dotychczasową kancelarią i zaczynam działać na własną rękę, więc będę bardziej luźny. Podeślijcie proszę, jakich informacji potrzebujecie, najlepiej na maila piotr.dobrowolski@data.pl

Jarku, nie przesadzajmy z tym radcą prawnym :) Ja tam zwykły chłopak jestem, po prostu matematyki nie umiałem i trzeba było iść na studia gdzie tego nie wymagali. A po studiach coś trzeba było dalej robić, no to na aplikację poszedłem. W prawdzie mnie zwątpienie w połowie ogarnęło, bo mnie jakaś żałość ogarnęła, że do wojska nie poszedłem, no ale jak się zaczęło, to i skończyć wypadało. No i tak szczęśliwie udało się egzamin zdać...

No faktycznie, bez offtopa ani rusz :)

A jeśli chodzi o Pleszew, to macie na myśli Daw - Mag? Bo jeśli chodzi o rymarzy z Pleszewa, to ja zawsze znałem Pana Dąbrowskiego, który robił siodła, ogłowia itp dla mojego znajomego, u którego z resztą uczyłem się jeździć. Ale nie wiem, czy dla kawalerii coś robił kiedykolwiek.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lookas » 11 sty 2008, o 16:13

obie pleszewskie firmy ( Siodlarz i DAW-MAG) robią repliki dla kawalerii. Że nie policzę licznych odpryskow dłubiących chałupniczo, w wiekszości za naszą byłą zachodnią granicę. Pleszew to niemal moje rodzinne strony i zawsze skądą jakaś plotka się przypałęta, choc osobiście nie znam zadnego z pleszewskich rymarzy czy siodlarzy.

A co do ropoznania w Kaliszto sprawa jest prosta - potrzeba cennika. Najlepiej detalicznego wraz z warunkami dostawy. :)

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Piotrek » 11 sty 2008, o 16:19

Pan Dąbrowski ma swoją pracownię, to ani Daw - Mag ani siodlarz. A jak chodzi o garbarnię, to postaram się coś załatwić.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lach » 11 sty 2008, o 18:49

Widze, ze troche nadwyraz mnie zrozumiano.
Te oglowia chlopakow z 5PSK sa z Siodlarza i nie twierdze, ze sa jakies zle, poprostu to co zrobil "nasz" rymarz zrobil solidnie - a u osoby ktora w fachu siedzi z 50 lat i sie jej pomoglo w paru sprawach solidnie to cos znaczy.

Tyle! bo zabardzo odchodze od tematu:)
Ciekawe czy japonia miala kawalerie w 39:)
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 sty 2008, o 21:18

A Wybrzeże Kości Słoniowej też miało?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez elmijakke » 11 sty 2008, o 21:24

miało, miało bo to w 1939 Francja a nie WKS była!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 sty 2008, o 01:02

Dzięki za informację! Zawsze czegoś można sie nauczyć!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 13 sty 2008, o 01:09

Z tego co wiem, to Japonia miała kawalerię, choć nie wiem czy jeszcze w 1939 r. Ale generalnie, z uwagi na ukształtowanie terenu i przeagę gór, nie odgrywała szczególnej roli.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Bercik » 13 sty 2008, o 22:30

Co do japońskiej kawalerii to na allegro widziałem japońskie szable kawaleryjskie, co ciekawe bardziej były podobne do europejskich odpowiedników niż do katany (ciekawe, dlaczego nie używano ich w kawalerii?).
Specjalnie dla kawalerii stworzono odmianie karabinu Arisaka oczywiście krótszego i z składanym bagnetem niczym w mosinie wz44. oprócz koni używane były słonie, na zdjęciu które widziałem (kawalerzysta dosiadał słonia) było wykonane w Chinach i tam podczas zdobywania i okupacji tego kraju zalety kawalerii mogły być w pełni wykorzystane.
Co ciekawe nie tylko japończycy używali egzotycznych zwierząt widziałem zdjęcie (1920 r.) na którym do miasta zajętego przez bolszewików ( łuków woj. Lubelskie) wjeżdża czerwonoarmista na …wielbłądzie.
:shock:
Bercik
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 37
Dołączył(a): 5 sty 2008, o 01:49
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 mar 2008, o 19:51

Zgadza sie! Wielbłądy w Armii czerwonej był dość czesto używane zwłaszcza prze wojska tzw. frontu stepowego. Głębokie tyły i zaopatrzenie przede wszsytkim!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 12 mar 2008, o 23:10

A znacie ten dowcip, jak urządzono konkurs na najbardziej okazałego wielbłąda? Reprezentacje różnych krajów pojawiały się z coraz to lepszymi okazami, jedno, dwugarbne. Aż tu na koniec wpadają ruscy ze słoniem... Konsternacja... A sam słoń jakiś dziwny - wyrwane kły, obcięta trąba i uszy, poobijany... Komisja sędziowska na to - To jest konkurs na najlepszego wielbłąda, a nie słonia. A słoń na to pada na kolana i woła - Błagam, ja jestem wielbłądem !
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 mar 2008, o 23:12

A dlaczego padł na kolana?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron