Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Oddziały kawalerii na świecie

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Oddziały kawalerii na świecie

Postprzez Staszek » 11 sie 2006, o 08:43

Zdzichu!!!.... i wszyscy inni chcący podzielić się wiadomościami na temat oddziałów kawalerii na świecie - pod tym hasłem prosimy!!! :O)
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Kawaleria i konie w II wojnie światowej

Postprzez Lucas » 11 sie 2006, o 09:53

Podczas II wojny światowej w barwach Rzeszy Niemieckiej wyruszyło w pole łącznie 2,75 miliona koni i mułów (w I wojnie światowej walczyło ich „tylko” 1,7 miliona). Mimo to ogólnie nie doceniono zaangażowania i znaczenia niemieckich wierzchowców i kawalerii tak, jak na to zasługiwały. Inaczej było w Związku Radzieckim (3,5 miliona koni) czy Polsce gdzie oddziały kawalerii odgrywały ważną rolę w siłach zbrojnych.
Naczelne dowództwo Wermachtu również odnosiło się z rezerwą do tych faktów, chociaż pod koniec wojny sam Wermacht organizował nowe zgrupowanie kawalerii.
Wielu ludzi zapomniało już dzisiaj, że II wojnę światową można nazwać wojną z najliczniejszym udziałem koni w dziejach ludzkości. Wtedy po raz ostatni aż 19 krajów, co prawda ze zmiennym szczęściem, prowadziło walki przy tak dużym zaangażowaniu oddziałów jazdy.
Ilu ludzi dzisiaj wie, że podczas kampanii we Francji Sekwanę jako pierwsza przebyła właśnie niemiecka kawaleria? Kto pamięta jeszcze dzielne ataki francuskich jeźdźców, albo to, że w bitwie moskiewskiej czy w okrążeniu niemieckiej 6. Armii pod Stalingradem – decydującą rolę odegrała sowiecka kawaleria.
Niepamięć okryła też odważny atak kawalerii włoskiej nad Donem jesienią 1942 roku. Zażarte zmagania kawalerii miały miejsce nawet w dalekiej Azji, gdy amerykańska 26. Brygada Kawalerii usiłowała na Filipinach zepchnąć do morza japońskich najeźdźców a w Birmie odbywał się ostatni w historii mocarstwa brytyjskiego atak kawalerii angielskiej.
II wojna światowa była czasem tragicznym nie tylko dla człowieka. To wielkie umieranie koni trwało od pierwszej do ostatniej godziny wojny. Po stronie niemieckiej dziennie traciło życie 865 koni! Pod Stalingradem, wraz ze swymi dwunożnymi partnerami, straciło życie 52.000 koni. To nic w porównaniu z tragedią na Krymie. Niemcy wycofując się musieli zostawić konie. Mieli ich tam kilkadziesiąt tysięcy i na rozkaz dowództwa w s z y s t k i e podprowadzano szeregiem do stromego urwiska , rozstrzeliwano i zrzucano w przepaść.

Krojanty – 1 września 1939 roku godzina 17.00 pierwsza szarża kawalerii w II wojnie światowej. Tak, to najprawdziwsza prawda ale została ona przeprowadzona nie z kawaleryjskiej fantazji „głupich Polaków” ale w imię poświęcenia się 18 PU dla umożliwienia odwrotu polskiej piechoty spod Krojant. I tak właśnie zrodziła się fałszywa i krzywdząca legenda o polskiej kawalerii rzucającej się z szablami na niemieckie czołgi...... Spopularyzowana przez niemiecką propagandę w relacjach o działaniach wojennych z września 1939 roku trwa jak widać po dziś dzień.
Tyle że polscy ułani nie byli samobójcami. Nie znany jest też żaden przypadek podjęcia decyzji o szarży na czołgi przez polską kawalerię. Oczywiście, wielokrotnie zdarzały się ataki polskich ułanów na siły niemieckiej piechoty, której w jakimś momencie na pomoc pospieszyły pojazdy pancerne, albo też sytuacje, w których niemieckie czołgi atakowały polską kawalerię. Wtedy jedyną szansą ratunku było dla niej jak najszybsze, często karkołomne, prześlizgnięcie się przez ich linie.
Powyższe tekst napisałem posiłkując się wspaniałą książką Janusza Piekałkiewicza „Wojna kawalerii 1939 – 1945” której przeczytanie polecam wszystkim miłośnikom kawalerii.
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Iwan » 6 sty 2008, o 16:11

Ufając, że nie nadużywam gościnności Kolegów, pozwolę sobie, miast przepisywania, wkleić odnośnik:

http://spmip.mojeforum.net/viewtopic.php?t=262

Jest to, uzupełniany wciąż, niewielki tekst dot. kawalerii RKKA w okresie poprzedzającym agresję 17 września.


Jeśli Administracja uzna, że przepisanie jest wskazane, uczynię tak.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 6 sty 2008, o 22:44

No chyba wypada wiedzieć z kim walczył w 1920 roku 8 PU ks Józefa Poniatowskiego.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 6 sty 2008, o 23:46

Cóż, akurat powyższy artykuł dotyczy roku 1939 (zmienność organizacji w okresie przed II Wojną była typowa dla RKKA, dodatkowo, wprowadzano nowe sprzęty - Mosin obr.1938g, polowe armaty 76,2mm F-22 wz.36 i USW wz.39 , czy też haubica 122mm wz.38 ). Natomiast trochę o organizacji z lat wojny polsko-bolszewickiej można znaleźć tu:

http://www.rkka.ru/handbook/kd.htm

Na samej stronie jest sporo informacji o innych rodzajach wojsk, m.in. artykuł o wojskach zmech: http://www.rkka.ru/org/btmv/bron17-20.htm
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2008, o 08:31

Dla nas szczeglnie ważny jest okres wojny bolszewickiej, z wiadomych względów!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Iwan » 7 sty 2008, o 15:04

Co do 1920 to informacje o organizacji i podobnym można znaleźć w jednej z książek wydawnictwa Osprey Publishing, seria "Men at Arms" - niestety, nie miałem w rękach. ale nawet przy swoich błędach, gumowego dinozaura tam nie uwidzi - źródło całkiem porządne.

Zdjęcia mundurów są w "Uniforma Krasnoj Armii 1918-1945" autorstwa Antona Szality i in, całkiem solidne opracowanie, ale praktycznie 0 tekstu (tylko króciutki wstęp, na kilku stronach zmieszczono jakieś 30 lat historii schyłku caratu+RKKA).
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Łuki » 7 sty 2008, o 19:01

Iwan napisał(a):Co do 1920 to informacje o organizacji i podobnym można znaleźć w jednej z książek wydawnictwa Osprey Publishing, seria "Men at Arms" - niestety, nie miałem w rękach. ale nawet przy swoich błędach, gumowego dinozaura tam nie uwidzi - źródło całkiem porządne.

Wiesz może który to numer zeszytu M-at-A lub znasz może jego tytuł ?
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Iwan » 7 sty 2008, o 21:35

Niestety, na tę chwilę nie wiem; postaram się tego w miarę szybko dowiedzieć.

Na pewno małoobjętościowe wzmianki występują w pierwszym chyba Ospreyu o ZSRR, "The Soviet Army" nr.029. Skrócona wersja tej publikacji występowała w Polsce jako dodatek do kolekcji figurek żołnierzy z Drugiej Wojny Światowej. Niestety, minusem są nienajlepsze rysunki i pewne błędy - na pewno w okresie 1935-1942, którym się interesuję.

Aha, zdjęcia z wojny domowej i polsko-bolszewickiej przewijają się też w książce nr.216 - "Soviet Army of the Great Patriotic War".


Pozdrawiam,
BN
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 sty 2008, o 18:21

Polecam wszystkim książkę Janusza Piekałkiewicza "Wojna kawalerii 1939 - 1945". Ta pozycja pozwoli nam uzmysłowić sobie, jak wielką rolę odgrywał koń w czasie II wojny światowej. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę! Z tej ksiązki dowiedziałem sięmiędzy innymi, ze Niemcy w czasie tej wojny zaangażowali w swych siłach zbrojnych 2,7 mln koni!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 10 sty 2008, o 01:06

Skoro i tu pojawiły się Krojanty, to pozwolę sobie napomknąć o Krasnobrodzie. W historii szarż kawaleryjskich września 1939 r. szczególny przebieg miała właśnie szarża przeprowadzona pod tą miejscowością. Tam bowiem, na przeciwko 1 szwadronu 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich stanął oddział kawalerii niemieckiej. Doszło do regularnej walki konno. Wprawdzie Niemcy, zjeżdżając ze wzgórza mieli początkowo przewagę, ale szybko szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Polaków. Niemcy zawrócili a nasi ułani rzucili się z szablami w pogoń. Niestety, prowadząc pościg, szwadon dowodzony przez porucznika Gerleckiego dostał się pod skrzydłowy ogień niemieckich karabinów maszynowych. Z pola walki powróciło jedynie 30 ułanów i 25 koni...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez pulkownik » 10 sty 2008, o 01:29

Piotrek ! jest Temat Bitwa Tomaszowska, Jacnia Krasnobród. Również na stronie Historia Kawalerii. Pozdrawiam.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 10 sty 2008, o 11:47

Piotrek! Najpierw spytaj sie Pułkownika co juz było! Hi hi hi! To żart oczywiście, ale dobrze jest prześłedzić całe Forum, chociaż jest to juz badzo czasochłonne zadanie! Ale życie przed Tobą!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pulkownik » 10 sty 2008, o 14:50

Drogi Jarku ! mało piszę ale wszystko- "prawie" wszystko czytam. A że bitwa tomaszowska to przecie moje strony to muszę się tym pochwalić. Swoją drogą należy coś z tym zrobić ! Tu działy się wielkie rzeczy. A ja jako prezes SzJRP O/T Ziemi Zamojskiej nic w tej sprawie nie uczyniłem. Normalnie mi wstyd :oops: . Ale jeśli znajdzie się ktoś do pomocy to upamiętnimy to jak należy.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Piotrek » 11 sty 2008, o 00:34

Faktycznie, dopiero teraz znalazłem. Masz rację drogi Jarku (jeśli wolno mi się tak do Ciebie zwracać), przez całe forum jeszcze nie przebrnąłem. Mam nawet kilka pomysłów na nowe tematy, ale póki co nawet czasu na przeczytanie wszystkiego nie starcza :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron