Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Pluton narciarzy

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Pluton narciarzy

Postprzez herman » 20 paź 2010, o 17:10

Witam,
Mam pewien problem, czytając wspomnienia pewnego ułana z 24. p.u. znalazłem informacje że pułk posiadał pluton narciarzy. I zastawiam się czy to jest normalne że w pułku kawaleryjskim jest taki pluton. Bo słyszałem że narciarze były tylko w pułkach podhalańskich i huculskich ( a 24. p.u. stacjonował w Kraśniku więc w dużej odległości od gór). W temacie kawalerii jestem nogą dlatego proszę Was o pomoc. Był może taki pluton w 8. pułku ułanów? Albo czy w ogóle regulamin kawalerii przewidywał coś takiego? Przyda mi się każda informacja.

Pozdrawiam
Herman
herman
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 paź 2010, o 17:02

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Lookas » 20 paź 2010, o 18:09

tak na początek:

http://www.lucznictwokonne.pl/zurawiejk ... 1.html#022

Szkolenie narciarskie przeprowadzano bardzo intensywnie w całym wojsku, zarówno dla oficerów jak i podoficerów i szeregowców. Obejmowało każy rodzaj broni, z lotnictwem włącznie.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Pluton narciarzy

Postprzez pieczarka » 20 paź 2010, o 22:41

Z tego co mi gdzieś świta to pluton kolarzy na czas zimy przesiadał się na narty stając się plutonem narciarzy.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Pluton narciarzy

Postprzez herman » 21 paź 2010, o 09:48

Nie chodzi mi o szkolenia czy kursy narciarskie a regularne plutony tworzone na okres zimy. Coś w tym stylu co napisał Pieczarka ale w moim przypadku pluton był tworzony z wybranych żołnierzy z szwadronów liniowych. Wg. moich wyliczeń, z w/w wspomnień, pluton taki składał się z 30 ludzi jako narciarzy i 16 koni plus 16 jezdnych jako siła pociągowa na płaskim terenie, do tego jeden ckm. W marszu 1 koń ciągnął dwóch narciarzy. Jak pluton zbliżał się do przeciwnika, jezdni z końmi zostawali w tyle, a reszta poruszała się o własnych siłach, ale jezdni również mogli być wykorzystani do walki. Czyli mam rozumieć że w 8 . pułku czegoś takiego nie było?
herman
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 paź 2010, o 17:02

Re: Pluton narciarzy

Postprzez myta2 » 21 paź 2010, o 21:19

coś na rzeczy jest z tym plutonem - bo przecież w Instr. Noszenia troczenia etc. z 1938 roku jest opisana wersja umundurowania dla narciarza :idea:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 22 paź 2010, o 06:30

Wszystko się zgadza. Poszukajcie w fimikach w "Ogólne" "Coś co może sie Wam spodobać". "Widdemaker" zamieścił tam jakiś filmik z manewrów chyba zimowych, gdzie jest pokazane jak ułani na koniach ciągną po dwóch narciaży. Tylko nie pamiętam dokładnie, który to filmik.
Poza tym czytałem wspomnienia oficera 2 PU Grochowskich, który z Suwałk został oddelegowany do Zakopanego na takie właśnie tygodniowe szkolenie. Pierwszego wieczora dorwał go i dwóch innych uczestników kursu w jakiejś restauracji sam gen. Wieniawa Długoszowski. Rządzili podobno przez tydzień, a na koniec dostał od Wieniawy na bilecie wizytowym wspaniałą opinię o zaletach rasowego oficera. Tylko kiedy wrócił umęczony do Suwałk i dowódca kazał mu pokazać czego się w Zakopcu nauczył, nasz bohater w pierwszej kolejności na oczach ułanów wjechał na samego dowódce i dostał "na ucho" po cichu 5 dni ścisłego. Tak pisał w swojej książce.
Jeżeli chodzi o 8 PU to przyznam się że nie słyszałem, ale przy okazji skonsultuję z żyjącymi kombatantami.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 22 paź 2010, o 06:54

No niestety, prawie wszystkie filmiki zostały przez Widdemaker`a usunięte z Youtube. Wielka szkoda.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Piotrek » 22 paź 2010, o 10:21

Nie usunął. YT zablokowało Pawłowi konto, z jakiś dziwnych pobudek. Sami go zapytajcie o wyjaśnienie, bo mnie się to w głowie nie mieści. Założył nowe konto i teraz wszystkie filmy są tutaj :

http://www.youtube.com/user/Pathe1939
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Paweł_39 » 22 paź 2010, o 15:26

Wyjaśniając "widdowmaker" to ja :) To było już w zeszłym roku, a konto zablokowali mi admini z USA pochodzenia starozakonnego za "nawoływanie do przemocy i nienawiści rasowej" z pełnym naruszeniem regulaminu YT, bo bez uprzedzenia itd. :) Zablokowano mnie tylko w Europie. Nie wiem, nie pytajcie mnie, bo ręce mi opadły.

Całość filmów jest pod linkiem wskazanym przez Piotra. Jeszcze ok. 200 jest nieopublikowanych.

Filmy narciarskie są dwa:

http://www.youtube.com/watch?v=2onvNelkiss

http://www.youtube.com/watch?v=EAi2_QNxHVY
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Ułan świętokrzyski » 22 paź 2010, o 19:37

Kolego teraz Pawle_39. Ogromnie się cieszę że filmiki są! A swoją drogą to starozakonni mają ogromne wpływy. Jaka w tych filmach jest k..wa nienawiść rasowa?! Jeszcze raz chylę czoła przed Twoją pasją i skutecznością w poszukiwaniu takich cennych archiwaliów.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Ranger » 23 paź 2010, o 12:19

Wspaniałe filmiki, nareszcie znalazłem coś, czego szukałem od długiego czasu. Jestem hobbystą dawnego narciarstwa i biorę co roku udział w zawodach narciarskich retro. Super, nareszcie przedwojenny polski materiał. Gratuluję zbiorów filmowych!
Zwróciliście Panowie uwagę na psy zaprzęgowe, które migają w jednej scenie? To jest dopiero ciekawostka - czy były specjalnie hodowane i szkolone, czy też zbierane doraźnie dla potrzeb manewrów...
Avatar użytkownika
Ranger
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 38
Dołączył(a): 21 kwi 2010, o 14:21
Lokalizacja: Ranger Survival Club

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Lookas » 23 paź 2010, o 19:37

Psy wygladają jak owczarki podhalańskie:) Jak dla mnie to jakis doświadczalny zaprzęg raczej...swoją drogą, nie bardzo potrafie sie zorientowac co takiego ciągnie ta czwórka.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Ranger » 24 paź 2010, o 13:41

W tym pierwszym filmiku moim zdaniem to ckm na sankach, ale ręki sobie nie dam uciąć...
Avatar użytkownika
Ranger
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 38
Dołączył(a): 21 kwi 2010, o 14:21
Lokalizacja: Ranger Survival Club

Re: Pluton narciarzy

Postprzez Prawie jak ułan » 24 paź 2010, o 22:35

Ale tego konia z końca pierwszego filmu strasznie mi szkoda.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Pluton narciarzy

Postprzez herman » 15 lis 2010, o 14:47

Witam po przerwie, dziękuję za te filmiki są naprawdę wyjątkowe. Wiadomo może co to za manewry? I czy jest możliwość otrzymania oryginalnego filmu, tzn bez zepsucia jakości przez youtube - tutaj to pytanie do autora. :)
herman
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 paź 2010, o 17:02

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron