Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Literatura

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Literatura

Postprzez jarema » 4 kwi 2011, o 19:20

Ehh... Zdarli ze mnie łacha o ten Grunwald, a tu proszę. Surpryza jakowaś: Obrazek Toż to nie Matejko! Wszyscy trzej malowali konie, przyczem co pokolenie, to gorzej. Panowie Pyry, robiąc ze mnie pośmiewisko, baczcie, czy się w Was to nie odbije :P
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Literatura

Postprzez elmijakke » 4 kwi 2011, o 23:42

Ja tam stawiałbym raczej na Wojciecha czyli pokolenie środkowe. Poza tym popatrzecie sobie na Kossaka w Wiki - 6 malarzy!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Literatura

Postprzez Piotr Walter » 5 kwi 2011, o 02:45

A co z pytaniem Piotrkas... wszyscy je sprawnie ominęli ;P

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Literatura

Postprzez piotreks » 5 kwi 2011, o 09:41

no właśnie :D

ponawiam pytanie, bo mamy różne punkty widzenia w Oddziale i chciałbym je ujednolicić:

Czy może ktoś przetłumaczyć to na chłopski rozum?

Regulamin kawalerii.
CZĘŚĆ 1
TOM 2
Musztra oddziałów.
Fragment – dwa pierwsze rozdziały:
D „Ogólne zasady” i E „Szwadron liniowy”

Pierwszy szereg sekcji składa się zawsze z 3 jeźdźców. Jeśli w sekcji jest tylko 5 jeźdźców,
ślepą jest pierwsza rota, jeśli jest 4 jeźdźców, ślepymi rotami są pierwsza i trzecia.


Ja to rozumuję tak:
sekcja składa się z trzech rot, nr 1, 2 i 3 - rotą pierwszą są numery 1 pierwszego i drugiego szeregu, drugą koniowodzi, trzecią lewoskrzydłowi obu szeregów. Więc w przypadku gdy w sekcji jest 5 jeźdźców, drugi szereg składa się z koniowoda i lewoskrzydłowego, a w przypadku gdy w sekcji jedzie 4 jeźdźców, w drugim szeregu jest tylko koniowód. Jest tak, gdyż jak też w regulaminie widnieje, pierwszy szereg zawsze składa się z 3 jeźdźców, a w momencie gdy z jakichkolwiek powodów któryś z nich wypada, od razu zostaje zastąpiony przez swojego zaplecznika. A że zawsze musi być koniowód, to druga sekcja nigdy nie może zostać bez numeru drugiego, żeby w razie "w" mógł on zastąpić swojego poprzednika.
Trochę to skomplikowane, ale czy dobrze to rozumiem? Pomocy... ;)
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Literatura

Postprzez elmijakke » 5 kwi 2011, o 10:46

Według mnie dobrze, tylko nie koniowód ale koniowodny chyba....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Literatura

Postprzez piotreks » 5 kwi 2011, o 10:56

Dzięki :)

Fragment z regulaminu:

Z kolumny po jednemu przechodzi sekcja ręcznego karabina maszynowego w kolumnę
dwójkami w następujący sposób: koniowód pierwszego szeregu jedzie na lewo w skos i staje (...)

a więc koniowód :wink:

pozdr
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Literatura

Postprzez Lookas » 5 kwi 2011, o 11:15

jarema napisał(a): Wszyscy trzej malowali konie, przyczem co pokolenie, to gorzej.


A to niby na jakiej podstawie tak twierdzisz:)??
Ze Jerzy malował mniej naturalistycznie??
Przeciez każdy z nich malował w ciut innych czasach, inne były mody i style....a żaden z nich nie był gazetowym ilustratorem:)
po prostu każdy malował INACZEJ:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Literatura

Postprzez myta2 » 5 kwi 2011, o 12:24

No łukasz tu byś się zdziwił... malowali do gazet, jeden z nich (nie wiem który) był sporym huklakom) i co by mu na takie życie starczało częstocoś tam skrobał dla gazet, :D nie mniej braku kunsztu nie można im zarzucić, można na bazie ich obrazów terochę się dowiedzieć - a jednocześnie ponapawać wzrok....
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Literatura

Postprzez Lookas » 5 kwi 2011, o 12:44

Pisząc " gazetowym ilustratorem" nie miałem na myśli czegoś uwłaczającego a jedynie styl, jaki wówczas obowiązywał w ilustracjach. Czym innym jest obraz na płótnie a czym innym litografia do druku. Na płótnie można troche "poszaleć":)

Kossakowie to była w ogóle utalentowana rodzina. Ale malowali zawodowo, z tego żyli i czesto zdarza się, ze jeden obraz pojawia się w kilku wersjach, niemal identycznych, bo takie zamówienie otrzymali. I czy hulaka, czy też nie, zarabiać jakoś musiał:)

Zachowało sie sporo szkiców, studiów i fragmentów ich autorstwa, wiele nigdzie nie publikowanych. Jakiś czas temu miałem okazję conieco z tego zobaczyć w prywatnej kolekcji pana Jerzego Wisniewskiego...te szkice pokazuja niesamowity warsztat!! Niektóre są bardzo dynamicze, mimo, ze składają się z kilku kresek!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Literatura

Postprzez myta2 » 5 kwi 2011, o 12:52

to prawda, trochę się naoglądałem ich twórczości, zarówno w oryginałach i kopiach, :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Literatura

Postprzez pieczarka » 5 kwi 2011, o 21:01

piotreks napisał(a):Pierwszy szereg sekcji składa się zawsze z 3 jeźdźców. Jeśli w sekcji jest tylko 5 jeźdźców,
ślepą jest pierwsza rota, jeśli jest 4 jeźdźców, ślepymi rotami są pierwsza i trzecia.


Ja to rozumuję tak:
sekcja składa się z trzech rot, nr 1, 2 i 3 - rotą pierwszą są numery 1 pierwszego i drugiego szeregu, drugą koniowodzi, trzecią lewoskrzydłowi obu szeregów. Więc w przypadku gdy w sekcji jest 5 jeźdźców, drugi szereg składa się z koniowoda i lewoskrzydłowego, a w przypadku gdy w sekcji jedzie 4 jeźdźców, w drugim szeregu jest tylko koniowód. Jest tak, gdyż jak też w regulaminie widnieje, pierwszy szereg zawsze składa się z 3 jeźdźców, a w momencie gdy z jakichkolwiek powodów któryś z nich wypada, od razu zostaje zastąpiony przez swojego zaplecznika. A że zawsze musi być koniowód, to druga sekcja nigdy nie może zostać bez numeru drugiego, żeby w razie "w" mógł on zastąpić swojego poprzednika.
Trochę to skomplikowane, ale czy dobrze to rozumiem? Pomocy... ;)


TAK - dobrze to rozumiesz
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Literatura

Postprzez piotreks » 6 kwi 2011, o 11:18

Jeszcze raz dziękować za pomoc :D
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Literatura

Postprzez Piotr Walter » 6 kwi 2011, o 11:59

Moim skromnym zdaniem dobrze to rozumiesz, ale nie zostało wyjaśnione w 100% kto kogo kryje w marszu trójkami, piotreks uważa zgodnie z tym co napisał że w momencie gdy jest 5 koni- jest pierwsza trójka a druga składa się n nr 1 i 2 ale nie wiadomo czy nr 1 i 2 kryją swoje nr z pierwszej trójki?? czy kryją nr 1 i 3 ... ? Tak zawsze jeździliśmy i nie jestem pewien czy dobrze..?
Innymi słowy jeździliśmy tak że gdy było 5 koni to w drugim szeregu kryło się zewnętrznych a gdy były 4 konie to pojedynczy ułan w drugim szeregu krył środkowego...

Jak powinno być??
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Literatura

Postprzez piotreks » 6 kwi 2011, o 12:03

To właśnie ten spór, o którym mówiłem :lol:
Avatar użytkownika
piotreks
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 231
Dołączył(a): 10 lut 2011, o 13:29
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich - Poznań

Re: Literatura

Postprzez Piotr Walter » 6 kwi 2011, o 12:32

To nie spór, ja po prostu nie wiem jak powinno być;) A chcemy jeździć dobrze!
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron