Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jan Magryta - Ułan Księcia Józefa

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Jan Magryta - Ułan Księcia Józefa

Postprzez Staszek » 13 maja 2010, o 18:24

Pozwolę sobie załączyć moją korespondencję z Panem Grzegorzem Kuczyńskim z Chełma. Brat Jego babki - kpr Jan Magryta był żołnierzem 1 Oddziału Rozpoznawczego (potem 8 Pułku Ułanów) w kampanii francuskiej 1940 roku:

„Dzień Dobry, piszę w nietypowej trochę sprawie dotyczącej brata mojej babki. A mianowicie nazywał się Jan Magryta i służył w 1 Dywizji Grenadierów w 1940 r. i poległ pod miejscowością Hinsingen (wg. danych Czerwonego Krzyża) (odnalazłem jego grób we Francji) na cmentarzu 1 DG w Dieuze, natomiast nie ma żadnych danych w ewidencji, (CAW, Instytut Sikorskiego) jest natomiast Jan Madryta który służył w 1 OR 1DG i poległ w trakcie walki o las Mitterwald (to chyba gdzieś w pobliżu Hinsingen) z kolei chciałem ustalić czy to ktoś inny więc szukałem jego grobu i nie znalazłem. Z instytutu Sikorskiego przysłali mi ksera notatek frontowych i ewidencyjnych Jana Madryty, wniosek o odznaczenie Croix de Guerre i VM V kl. i nie wiem czy to może być ta sama osoba co Jan Magryta czy to tylko zbieg okoliczności i obaj walczyli mniej więcej w tym samym rejonie i zginęli w tym samym czasie, mając te same stopnie wojskowe? jak to teraz ustalić i gdybym chciał dochodzić nadania VM V kl. to nie miałbym dowodu, nie wiem co o tym myśleć, napisałem do Pana, bo wpisując hasło las Mitterwald wyskoczył mi Pana wątek w necie, pozdrawiam i życzę zdrowia”

Witam!!!
W "Ułanach Księcia Józefa" Kornela Krzeczunowicza (jest to historia 8 Pułku Ułanów,który zaraz po wskrzeszeniu we Francji otrzymał nazwę 1OR) znalazłem w wykazie poległych we Francji taką adnotację: "kpr - Magryta - zginął - Hazembourg" a w spisie żołnierzy Pułku taka notka: "Magryta - kpr - 2 szwadron (szwadron motocykistów) - zginął - VM".
Tyle mam tylko niestety informacji na ten temat.
Jeszcze jedna informacja....w rubryce "Odznaczeni pośmiertnie orderem VM V klasy" figuruje "st.ułan Magryta". Mogę tylko przypuszczać,że chodzi również o wspomnianego już kaprala Magrytę,który bardzo prawdopodobne,że został też pośmiertnie awansowany na stopień kaprala. Niestety nigdzie nie figuruje imię wspomnianego.
I jeszcze fragment "Ułanów Księcia Józefa" dotyczący walk w rejonie Hazembourg:
"...Tymczasem półszwadron rtm Matuszka w godzinach popołudniowych po ciężkich walkach w rejonie Hazembourg, unikając oskrzydlenia, opóźniając i kontratakując wycofał się w rejon Vittersbourg. Koło 17-tej został wyparty z przedpola półszwadron rtm Dąbrowskiego i dołącza do Vittersbourg. 2 szwadron przechodzi następnie do odwodu pułku w lasach na wschód od Rorbach.
Późnym wieczorem 2 szwadron z plutonem km por Jasieńskiego zostaje zaalarmowany otrzymując nowe zadania.
W walkach w dniu 15 czerwca 2 szwadron traci 8 zabitych i kilkunastu rannych..."
Pozdrawiam
Staszek

„Dzień dobry, chciałem Panu serdecznie podziękować za pomoc w odnalezieniu informacji na temat brata mojej babki Jana Magryty, prosiła mnie o odnalezienie jego grobu gdy dorosnę (w latach 80 tych), ale dopiero teraz stało się to możliwe w dużym stopniu dzięki internetowi, J.Magryta miał chyba ciekawe życie ( w czasie pokoju pracował w marynarce handlowej na drobnicowcu s/s Puck, a na s/s Śląsk wypłynął we wrześniu 39 r.), we wniosku o nadanie VM i CdG który mi przysłali z Instytutu Sikorskiego figuruje jako st.uł.Madryta (z nazwiskiem pewnie się pomylili ) cytat: "odważny i inteligentny, zawsze zadowolony i wesoły, pracował w każdej sytuacji świecąc przykładem całemu szwadronowi. W walkach odważny i zuchwały, 15 VI w bitwie o las Mitterwald wysłany jako łącznik do tyłu spostrzega otaczającego jego własny oddział n-la. Daje znać dowódcy i sam jeden rozpoczyna walkę. Utrzymuje n-la w bezruchu tak długo aż oddział własny zmienił stanowiska, ginie podczas wycofywania się do plutonu"”

Myślę, że powinnością naszą jest aby wspomnienie o tym Ułanie Księcia Józefa zaistniało na naszym forum.
Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron