Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Polskie Termopile

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Polskie Termopile

Postprzez Dziadek Władek » 28 sty 2009, o 17:20

Zapewne nie trzeba nic tu pisać - ale zapraszam do obejrzenia....

http://www.youtube.com/watch?v=LupnLSk5 ... re=related
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Gerard Skokowski » 28 sty 2009, o 18:47

Piękna piosenka, może mało wnoszę do tematu ale tylko na tyle po jej przesłuchaniu mnie stać. Niestety sam wiem z autopsji że na lekcjach historii niejednokrotnie nie słyszymy w pełni o tych wydarzeniach, a jedynie 1-2 zdania. Jednak termin "Polskie Termopile" odnosi się do kilku wydarzeń, także przydało by się chyba poprawić troszkę nazwę tematu. :wink:

Pozdrawiam Gerard Skokowski
Gerard Skokowski
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 25
Dołączył(a): 11 wrz 2008, o 20:07
Lokalizacja: Legnica

Postprzez Dziadek Władek » 28 sty 2009, o 20:40

Oczywiście - była przecież Bitwa pod Węgrowem, Bitwa pod Dytiatynem, Obrona Wizny...
No i Bitwa pod Zadwórzem - a tu z 330 polskich żołnierzy poległo 318.... Jakie były strat Budionnego - nie wiem...

I dlatego najbardziej przypominają mi Termopile....

Pozdrawiam
Dziadek Władek
Avatar użytkownika
Dziadek Władek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 149
Dołączył(a): 9 sty 2009, o 16:11
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Ułan świętokrzyski » 30 sty 2009, o 00:18

Popieram Dziadka Władka! Liczba obrońców i liczba poległych mnie osobiscie kojarzą się jednoznacznie!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez jacbyd72 » 11 gru 2009, o 23:45

Czy ktoś posiada ten utwór w formacie MP-3? - z góry dziękuję i podaję email:
jagr72@poczta.onet.pl
Avatar użytkownika
jacbyd72
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 43
Dołączył(a): 13 wrz 2009, o 14:22
Lokalizacja: 16 P.U.W Bydgoszcz

Postprzez LSW » 12 gru 2009, o 00:01

Jacek, zainstaluj FreeStudioManager, albo jakikolwiek inny konwerter. I ściągasz z YouTube pliki w formacie MP3.
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Polskie Termopile

Postprzez Marcin M. » 25 gru 2010, o 14:52

Późnym popołudniem dnia 18 sierpnia 1920 roku, oddział III, dowództwa frontu południowego wydał Komunikat operacyjny Nr 14, L. op. 3469/III
W punkcie piątym, tego komunikatu czytamy:
"Dtwo 240 [ochotn.] pp. z garstką rozbitków około 80 ludzi w Grzybowicach. Jeden baon tego pułku nie wrócił jeszcze z odcinka Ruda Siedlecka. Wedle meldunku oficera łącznikowego - piechota grupy Abrachama poszła w rozsypkę..."[/b]
podpisano Kessler
płk Szt. Gen. i szef sztabu

Słowa: "Jeden baon tego pułku nie wrócił jeszcze z odcina Ruda Siedlecka" powiewa złowrogą ciszą. Dzień wcześniej dnia 17 sierpnia, oddział mjr. Abrahama [240 ochot. pp.] i 54 pp otrzymały rozkaz odwrotu. Dywizjon kawalerii pomaszerował na Gliniany, a batalion kpt. Zajączkowskiego z dywizjonem cekaemów wycofywały się wzdłuż toru kolejowego na Zadwórze.
To co się w następnych godzinach działo było ewenementem. Rzadko bowiem zdarza się by oddział złożony z ochotników, sformowany przecież w lipcu 1920 roku z Galicjan, walczył jak doborowe wojska ot np. 1 Dywizji Piechoty Legionów, obsmarowane w ogniu wielu frontów.
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 kwi 2011, o 07:37

O czym mówisz Kolego! Poszukaj w książce do historii z klasy V szkoły podstawowej co to było Westerplatte. W tej w której ja przeglądałem w ubiegłym tygodniu nie było ani słowa.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez fen » 28 kwi 2011, o 08:33

Do Kolegi Jarka - dobrze, że to wyłowiłeś, Tobie to uchodzi :wink: Ale tak właśnie pełznie rak antypolskości made in Hall i to wcale nie jest politykowanie tylko najogólniej pojęty zdrowy odruch samoobronny. Trzeba to monitorować i naznaczać bo coraz większe przyzwolenie jest na takie "braki", oczywiście w imię postępu i integracji. Dziękuję i pozdrawiam.
Fen
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 kwi 2011, o 00:13

Dzięki, wyłowiłem jeszcze wiele innych rzeczy, ale te podręczniki były i pięć lat temu jako made in Giertych. Z biegiem czasu podręczniki do historii nie pęcznieją, a zostają odchudzone z treści. No i każdy nauczyciel ma prawo wyboru podręcznika. Tego nie zmienimy, przybywa nowych wydarzeń. Ale szkoda. Ale to tak apropos Polskich Termopilii
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez fen » 29 kwi 2011, o 08:36

Ten proces trwa od dwudziestu lat, każdy rok jest gorszy. Zadwórze to jedna z "latarni morskich świadomości narodowej", zgaszona dla większości już dawno temu. Westerplatte gaszą na naszych oczach. W tych sprawach nie może być dowolności programowej. Bez tego swoistego, bezwzględnego "regulaminu" pójdziemy jako naród w rozsypkę.
Mam nieodparte wrażenie, że za głębokiego PRLu, na historii kształtowano z nas "lepszych" patriotów.
Fen
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Polskie Termopile

Postprzez elmijakke » 29 kwi 2011, o 10:10

fen napisał(a):Mam nieodparte wrażenie, że za głębokiego PRLu, na historii kształtowano z nas "lepszych" patriotów.
Fen



Dobrze, że to tylko wrażenie. Krew mnie zalewa jak słyszę, że cokolwiek było lepsze w PRL'u!
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 kwi 2011, o 13:33

Sorry Krzysiu! Ale wyjątkowo tu zgodzę się z Kolegą fen-em. Poczytaj w dziale "Ogólne" w temacie "Wychowanie patriotyczne obecnie" Tam wyraźnie udowodniłem, że w latach 60 -tych, 70- tych wieksze było poszanowanie dla historii i o wiele bardzoej kształtujące wychowanie patriotyczne. Sam kształciłem się w tym okresie i wiem co piszę i mówię. No i popatrz na moich rówieśników kawalerzystów po 50-ce. My wszyscy wyrastaliśmy w tych latach a jednak w sumie wpojono w nas te wartości. Spójrz na obecną wolną szkołę i obecne wychowanie. Zanim coś odpowiesz przeczytaj moeje posty w dziale o patriotyźmie. :shock:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez Piotr Walter » 29 kwi 2011, o 17:42

Sugerujecie że my młodsi "kawalerzyści" jesteśmy gorszymi patriotami???!!!
Wy po 50tce jesteście takimi samymi rodzynkami z tamtego okresu jak i my teraz!
I zapytać należy czego wyście się uczyli?? Czy aby na pewno prawdy?? ... Czy modelu 4 pancernych nie czasem??
Może to kształtowało postawy patriotyczne, ale czy aby zawsze odpowiednie??

W żadnym temacie i sprawie nie należy uogólniać!!
Średnia zawsze kłamie, średnio zarabiamy wszyscy wyśmienicie i wszyscy mamy po 30 lat, a jednak niektórzy mają po 50tce, a niektórzy pensje takie aby przetrwać!

Patriotów w Polsce jest wielu i to nie tylko Ci którzy zakładają ułańskie mundury...
To polityka dzieli Polskę na patriotów, lepszych patriotów i nie patriotów !!!
A media i czynniki polityczne rozdmuchują sprawę i uwypuklają problem.
Problemem jest pokazywana w telewizji na co dzień hołota kradnąca, bluźniąca, profanująca, mordująca, wyrywająca sobie Krzyż na Krakowskim...
Wyjrzyjcie za okno - czy to jest nasza codzienność??? Czy na prawdę nie dzieję się dobrze??
Ja uczestniczę cały rok z przyjaciółmi w mundurach kilka razy w miesiącu w uroczystościach, pokazach, prelekcjach w szkołach, treningach, marszach, świętach Pułkowych w całej Polsce.
I wiecie co wam powiem..? ma to ogromny oddźwięk społeczny, dzieciaki przygotowują przedstawienia w duchu patriotycznym uczą się, chłoną przekaz i same dają z siebie wszystko. Ludzie wychodzą na ulicę, starsi ze łzami w oczach...
To dodaje siły do życia. Nie dajmy się zwariować!

A wy same złe rzeczy widzicie... :shock:

:evil: :evil: :evil: :evil:

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Polskie Termopile

Postprzez Piotr Walter » 29 kwi 2011, o 17:49

A jeśli ktoś miał większe poszanowanie do drugiej osoby i kraju niż teraz to jedynie dla tego że się bał, że go spałują i za mordę wezmą na milicję... Poszanowania nie mieli natomiast Ci co to robili!
Skoro wcześniejsze pokolenie ma lepiej wpojone odruchy patriotyczne to dlaczego w 800tysięcznym mieście Poznaniu na 27 grudnia pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na uroczystościach jest 200 osób z czego polowa to wojsko policja i politycy???
Czyżby w Poznaniu mieszkały tylko dzieci pokolenia PRL-u??
Dlaczego to patriotycznie wychowane PRL-owskie pokolenie nie wychowało swoich dzieci w tym samym duchu?


Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron