Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Polskie Termopile

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 kwi 2011, o 21:33

Nie będę polemizował, bo nie o taką interpretację mi chodziło. Pisałem już sporo na ten temat. A "świat pójdzie własną drogą"...
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez Piotr Walter » 29 kwi 2011, o 21:38

:)
Jutro gościmy w drugiej po Poznaniu stolicy Polski w Krakowie, do zobaczenia ;)
Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 kwi 2011, o 21:42

Przykro mi, mam do Krakowa 100 km i nie dam rady dojechać. Miłego zwiedzania. Do chwili obecnej nie ma żadnych danych o naszym udziale w obchodach 3 Maja.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez fen » 1 maja 2011, o 15:18

elmijakke napisał(a):
fen napisał(a):Mam nieodparte wrażenie, że za głębokiego PRLu, na historii kształtowano z nas "lepszych" patriotów.
Fen



Dobrze, że to tylko wrażenie. Krew mnie zalewa jak słyszę, że cokolwiek było lepsze w PRL'u!


Ano żyli ludzie, którzy w 1918r. mieli 18 lat, ja z nimi rozmawiałem, oni prawdopodobnie zatwierdzali programy nauki historii. Wielu rzeczy nie mogli przeprowadzić, wiadomo, ale o takim Powstaniu Listopadowym w książce do historii dla liceum ogólnego, to było z 60 stron...
Nie wylewaj Kolego dziecka z balii. Czasy były sowieckie, ale np. w Zaborowie pod Warszawą uczył jazdy konnej Pan Major Ludwik Ferenstein i miał wielki wpływ na podopiecznych. Ja sam rosłem w cieniu człowieka, który ukrywał swoja tożsamość do śmierci, nie wierzył komunie - nigdy. Ukształtował paru ludzi.
Za PRLu płynęła podziemna rzeka, dziś, czy płynie?
Tacy jak Ty - to mniejszość, elita. Jaki mamy wpływ na tzw. masy.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Polskie Termopile

Postprzez Marcin M. » 1 maja 2011, o 16:06

fen napisał(a):Za PRLu płynęła podziemna rzeka, dziś, czy płynie?


Dziś jest wszystko na tacy podanie. I jest to poprawne zjawisko, bo oznacza postęp, tj. nie trzeba narażać swojego zdrowia, kariery za to że się Sołżenicyna czyta, tym niemniej co też jest zjawiskiem naturalnym, brak owego "napięcia"; strachu - powoduje iż człowiek staje się intelektualnym leniuchem.

Rolą natomiast m.in. waszych stowarzyszeń dawnej kawalerii jest danie owego dreszczu emocji! Przysłowiowego "kopa" do działania.

Pozdr.
Marcin M.
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 64
Dołączył(a): 15 wrz 2010, o 20:22

Re: Polskie Termopile

Postprzez Piotr Walter » 1 maja 2011, o 22:25

fen napisał(a):Jaki mamy wpływ na tzw. masy.


To właśnie napisałem, mamy wpływ właśnie na masy, na pokazach, inscenizacjach, świętach Pułkowych itp. na które przychodzą tysiące ludzi...
I mamy też wpływ na ludzi w mniejszym gronie, podczas pogadanek, prelekcji, i działalności szkolnej, którą prowadzimy wbrew pozorom dość często...

Dlatego powinniśmy kłaść duży nacisk na to co pokazujemy, jak się ubieramy i jak jesteśmy odbierani, aby nie uczyć ludzi błędnie.
Takie błędy są potem utrwalane w głowach mas niczym ówczesna propaganda...
Chodzi mi tu przede wszystkim o zgodność historyczną. Nie możemy jechać na wojnę 20 roku w rzędach 36 troczonych na 38 r i w drelichowych polówkach wz36! Nie możemy w potyczce wrześniowej używać lanc, nie możemy dawać pokazów władania lancą w mundurach z 36 roku z proporczykami na lancach itp. Przykładów jest wiele , ale to inny temat.
Drażni mnie tak samo jak Krzysia że za PRL było coś lepiej... (co nie znaczy że teraz jest wspaniale) Ale jeszcze bardziej denerwuje mnie jak ktoś mówi że wtedy było więcej patriotów!
Patriotów jest wielu!
Świat przyśpieszył, materiału i wiedzy powszechnej przybywa, a czas na naukę jest obcinany...
Nie dziwota, że to wina systemu. I że książki mogły by być lepsze, ale kto i kiedy przeprowadził by lekcje z tych 60 stron o powstaniu?
Sam nie znosiłem historii, uczyć się tych wszystkich dat ... a jednak uważam się za patriotę mimo ,że pewnej wiedzy jeszcze wciąż mi brakuję.
Chodzi o tożsamość i poczucie kim się jest, które ma wielu.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Polskie Termopile

Postprzez fen » 2 maja 2011, o 12:39

http://forum.dobroni.pl/f,gazeta-wyborc ... 789,0.html

Pozdrawiam Was i życzę nerwów jak góralskie powrozy.
Fen
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Polskie Termopile

Postprzez Ułan świętokrzyski » 2 maja 2011, o 23:49

No jakoś wytrzymałem. Ale ciężko było. A intelektualny leniuch to bardzo dobre określenie. Obecnie wchodzi nam już drugie pokolenie tych intelektualistów.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Polskie Termopile

Postprzez Piotr Walter » 3 maja 2011, o 22:08

Nie warto o tym pisać ... zawsze znajdzie się jakiś człowiek który chce zaistnieć swoimi odmiennymi poglądami ;)
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Poprzednia strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron