Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Sztandar

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Sztandar

Postprzez Widdowmaker » 1 gru 2008, o 21:52

Witam,
Buduje obecnie dioramkę z września 1939 roku, na której, w polu pokażę scenę dobijania ciężko ranneg konia, głaszczącego go, rannego ułana i oficera z pistoletem w dłoni. Obok będzie znajdował się także ułan ze sztandarem pułku w pokrowcu oraz chłop podający mu chleb i butelkę (co w butelce to już wyobraźnia, choć ta nakazuje powiedzieć bimber :).

I teraz moje pytanie, wiem, że sztandar w pokrowcu posadał na zewnątrz wstążki VM. Gdzie były one umiejszczone i jak wyglądały? Macie jakieś zdjęcia? Które pułki ułanów miały VM? Czy ułan ze sztandarem powinien mieć określony stopień???
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez jarema » 1 gru 2008, o 22:31

1. wstęga VM była wiązana tak jak biało-czerwona wstęga, pod orłem.
2. w Regulaminie Kawalerii z 1938 roku mowa o "podoficerze sztandarowym" - np. w 16. Pułku był to plutonowy/potem wachmistrz
3. wstęga miała kolor taki, jak wstążka do Orderu VM (ciemnoniebieska z czarnymi paskami)
4. Oddziały odznaczone VM:
1 Pułk Szwoleżerów, 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, 7 Pułk Ułanów Lubelskich, 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich, 15 Pułk Ułanów Poznańskich (za wojnę bolszewicką)

3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, 9 Pułk Ułanów Małopolskich, 12 Pułk Ułanów Podolskich, 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, 18 Pułk Ułanów Pomorskich, 19 Pułk Ułanów Wołyńskich im. płk Karola Różyckiego, 21 Pułk Ułanów Nadwiślańskich, 24 Pułk Ułanów (zmotoryzowany), 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich, 2 Pułk Strzelców Konnych, 7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich
po raz drugi 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich. (za kampanię wrześniową)

Ale radzę sugerować się listą pierwszą - we Wrześniu sztandary odznaczone za Wojnę Obronną mogły nie mieć zawiązanych wstęg.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 1 gru 2008, o 23:08

Ale czy ta wstęga wystawała spod pokrowca?

Jeśli podoficer, to mam problem, bo mój ułan ma kbk. :(
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez jarema » 1 gru 2008, o 23:58

Zasadniczo sztandarowy nie był uzbrojony w broń długolufową, jednakże młodsi podoficerowie byli uzbrojeni w kbk.
Co do wstęgi... W regulaminie jest mowa o pokrowcu przykrywającym bławat, nie ma mowy o wstędze albo orle. Z opisu szarży pod Wólką wiemy o wstędze, która była widoczna mimo iż sztandar był w pokrowcu. Wydaje mi się, że pokrowiec zachodzi tylko na bławat, a wstęga wystaje tak, jakby sztandar nie był zabezpieczony pokrowcem. Ale mogę się mylić.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez pieczarka » 2 gru 2008, o 12:04

początek wątku na Odkrywcy
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Widdowmaker » 2 gru 2008, o 12:39

No i będę musiał dorobić orła na szczyt... Dzięki wielkie.

Ostatnie pytanie. Poważnie w 1939 w czasie szarży, sztandarowy był przepasany taką wstęgą VM, jak na tym plakacie z Bzury? Wydaje mi się to iracjonalne...
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez pieczarka » 2 gru 2008, o 13:09

o to to musisz się spyta "Jazlowiaka" na forum "Odkrywcy" lub "Cytadeli"
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez jarema » 2 gru 2008, o 20:52

Pewnie mowa o bandolierze? Każdy Pułk miał, z tego co wiem, nieco inny. Podam znów przykład 16. Pułku: bandolier biały z granatowymi pasami wzdłuż niego. Bandolier Ósemki był, zdaje się, starego złota z dodatkami. Ale ta informacja wymaga potwierdzenia.

Proponuję jednak uzbroić sztandarowego w kbk, nie zakładać mu żadnego bandoliera - wszak w warunkach bojowych sztandarowym zostawał ten, który akurat był najbliżej sztandaru podczas śmierci poprzedniego sztandarowego...

Przykład z Wólki, gdzie ranny kapral krzyknął w agonii: Łapcie sztandar!. Wypowiedź oczywiście nie jest cytatem tylko przybliżeniem w treści ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 3 gru 2008, o 09:47

Dzięki! Uff, więc jakoś to wygląda. Muszę orzełka dorobić na szczyt :) Ale będzie rzeźbienia.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02


Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron