Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

No to macie się wykazać ułani!

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

No to macie się wykazać ułani!

Postprzez Widdowmaker » 17 maja 2008, o 04:45

Witam,
Panowie, jest sprawa. W rozmowie z babcią, z którą trudno się rozmawia (2 wylewy), przypomniała mi, że w rodzinie miałem ułana! Zresztą mój tata po nim ma imię i był to brat babci. Otóż wiem tyle na temat mojego wujka:

Henryk Puciłowski
Oficer/podoficer zawodowy (babcia powtarza tylko "zawodowy")
Miejsce: Suwałki
Zginął we wrześniu 1939

Będę wdzięczny za każdą pomoc!!!!
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Lookas » 17 maja 2008, o 08:33

jak Suwałki, to masz do wyboru:

Obrazek3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego
albo
Obrazek2 Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego

albo tez 4 DAK :)

Teraz juz tylko poproś o pomoć ludzi kultywujących tradycje tych jednostek, a obie maja szczescie, bo i 3 PSzwol i 2 PU jest reprezentowany w srodowiski KO, i jesteś w domu:)

Trzymam kciuki!!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Widdowmaker » 17 maja 2008, o 12:02

To jeszcze zapytam, czy ktoś może sprawdzić w rocznikach?
Ja jestew Anglii, ale w wakacje będę szukał teczki w CAW.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 17 maja 2008, o 19:08

W tygodniu zajrzę do rocznika oficerów kawalerii z 1930 r., może nazwisko się odnajdzie. A tak a'propos... Skoro jesteś w Londynie, to skąd te filmy bierzesz? Z tamtejszych archiwów?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Widdowmaker » 17 maja 2008, o 19:49

Anglia to nie tylko Londyn.Ja tu studia podyplomowe kończe i wracam do Najjaśniejszej za miesiąc :) Filmy kolekcjonuje, ustalam kto co ma i proszę, płacę, załatwiam. Coś się w sieci trafi czasami, ktoś tam nagra program z TV. Trochę mam z arciwum Holokaustu w USA, trochę z Imperial War Museum.

Jakbym miał brać z samej Anglii materiały to bym się nie wypłacił. Za materiał z prawem do publikacji chcą 500 funtów - podczas gdy te materiały uzyskali na licencji od przedwojennej Polski, która nie obejmowała udzielania dalszej licencji!!! Jednym słowem nasza Filmoteka Narodowa zbiłaby fortunę na pozwie ;)

Nie wiem czy w 1930 roku coś wyjdzie, bo to trochę wydaje mi się za wcześnie. Babcia była nastolatką w 1939 roku, więc w 1930 to brat mógł nie być jeszcze oficerem.
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Piotrek » 18 maja 2008, o 03:06

W sumie to nie wiem, czemu Cię do Londynu przypiąłem od razu. Chyba dlatego, że myślałem o Instytucie im. Sikorskiego :)

Do rocznika zajrzę, nie zaszkodzi, najwyżej nie znajdę :)

A jeśli chodzi o ten pozew... Hmm... trzeba by pomyśleć :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 maja 2008, o 08:10

No i odeawała się adwokacka natura... Ale jak na chwałe kawalerii to szczęść Boże!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Widdowmaker » 18 maja 2008, o 12:13

Ojej :) Jak człowiek nie kawalerzysta to podejrzany :)
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Re: No to macie się wykazać ułani!

Postprzez elmijakke » 18 maja 2008, o 21:50

Widdowmaker napisał(a):Witam,
Panowie, jest sprawa. W rozmowie z babcią, z którą trudno się rozmawia (2 wylewy), przypomniała mi, że w rodzinie miałem ułana! Zresztą mój tata po nim ma imię i był to brat babci. Otóż wiem tyle na temat mojego wujka:

Henryk Puciłowski
Oficer/podoficer zawodowy (babcia powtarza tylko "zawodowy")
Miejsce: Suwałki
Zginął we wrześniu 1939

Będę wdzięczny za każdą pomoc!!!!

Byłem dzisiaj na święcie pułkowym 3 szwoleżerów. Z tego co usłyszałem do dzisiaj żyje dwóch oficerów z kampanii wrześniowej - rotmistrz Staniszkis i Pan Prejs (niestety stopnia nie dosłyszałem). Jak powiedział Rotmistrz - może z chodzeniem jest u niego kłopot, ale pamięć nie szwankuje :grin: zatem jeżeli Twój dziadek był szwoleżerem to powinien go pamiętać. Najlepiej kontaktuj się z obecnym dowódcą 3 pułku Piotrem Szakaczem: www.3pulkszwolezerow.prv.pl . Powodzenia
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Widdowmaker » 19 maja 2008, o 00:25

Napisałem do obu. Na razie odpowiedział mi 2 pułk, ale napisali tylko że "trudno znaleźć" :) Też mi nowina :)
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez Ułan świętokrzyski » 19 maja 2008, o 08:20

Tyle to i ja byłbym napisał!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Fumio » 29 sie 2008, o 16:50

Widdowmaker napisał(a):Napisałem do obu. Na razie odpowiedział mi 2 pułk, ale napisali tylko że "trudno znaleźć" :) Też mi nowina :)

To ode mnie dostal Pan taka odpowiedz, poniewaz prowadze strone grochowscy.pl. Jesli juz przenosimy prywatna korespondencje na forum publiczne to odpowiadam. Panski list przekazalem do wiadomosci kolegow ze stowarzyszenia 2pu a Panu odpisalem, zeby nie zostawic listu bez odpowiedzi. Zapytam: jakiej odpowiedzi spodziewal sie Pan bo przekazaniu mi kilku zdawkowych informacji od babci, cytuje: "z którą trudno się rozmawia"?
Avatar użytkownika
Fumio
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 29
Dołączył(a): 12 wrz 2006, o 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Widdowmaker » 23 wrz 2008, o 13:12

A wogóle coś Pan sprawdził, czy po prostu odpisał?
Widdowmaker
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 188
Dołączył(a): 13 lis 2007, o 18:02

Postprzez atyl » 23 wrz 2008, o 18:26

W maju, parę dni po liście na stronę 2pu otrzymał Pan na pw odpowiedź:
Na listach zabitych, rannych, odznaczonych, stanach kadry z sierpnia 1939(od dowódców plutonów wzwyż) 2pu nie ma Henryka Puciłowskiego, Nie pamiętają go również żyjący jeszcze oficerowie 2pu ze szwadronu ckm i 2-go.
Nie znalazłem go również na podobnych listach 3pszwol. Listy są niepełne.
Być może więcej informacji posiada Krzysztof S. z Suwałk- historyk z Muzeum Okregowego.
W CAW są dzienniki rozkazów z 2pu, 3pszwol, ale z lat wcześniejszych. Dostęp do nich jest utrudniony/niemozliwy dla zwykłych śmiertelników (listy polecające, ogólny bałagan, nieznajomość zasobów i tumiwisizm archiwistów).
Proszę nie zapominać, że w Suwałkach stacjonowały również 4dak, 41pp, I/29pal, 29baon KOP, jednostki łączności, pionierzy itp. To daje kilka tysięcy podoficerów i oficerów- igła w 6 stogach siana.
Pańskie pretensje są co najmniej nie na miejscu.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 wrz 2008, o 16:42

Dobra Panowie! Nie ma co na Forum prowadzić takiej swady! Koledzy zrobili co mogli! W zachodnich armiach tego problemu nie mają! Tam istnieją kilkusetlenie archiwa, gdzie można poszperać i szukać wojskowych przodków! A jak u nas było, sami wiecie najlepiej! Wojna i 45 komuny zrobiło swoje! A my po prostu róbmy dalej swoje!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron