Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez elmijakke » 18 sty 2011, o 14:21

Poprawiali, poprawiali, skracali i w końcu nie zdążyli...
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Piotrek » 18 sty 2011, o 14:30

Bo to nie konna artyleria była ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Paweł_39 » 18 sty 2011, o 15:23

PALe nie słyną z szybkiego ognia ani szybkiego przemieszczania armaty :) A ta złamana oś... W 7 DAK niespotykane :)

A co do wózków med-evac. Za naszymi też przecież takie szły :) Taczanki sanitarne wz.36

Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez jarema » 18 sty 2011, o 20:56

Sygnały ręką takie jak u nas ;)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez myta2 » 18 sty 2011, o 22:06

Ten film zdaje się leciał parę lat temu w tv... ale widok....hmm
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez pieczarka » 18 sty 2011, o 22:16

miszka7-1 napisał(a):Bagnety miast szabel bo to Lighthorsemen, czyli Lekka Konna (australijska, czarne charakterystyczne pióro). Docelowo walczyli typowo jak ówcześni strzelcy konni, pieszo. Dlatego nie wyposażeni byli w szable.
Sam film pod kątem jednostki jazdy kapitalny. Dla mnie póki co najlepszy jaki kiedykolwiek widziałem. Każdy interesujący się kawalerią powinien ten film obejżeć.


Miszka - my mieliśmy okazję z nimi razem "powalczyć". Tylko jakoś nie mogę znaleść zedjęć. :(
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez miszka7-1 » 18 sty 2011, o 23:21

Ja mam! Tyle że w wersji "ręcznej".I dzisiaj odebrałem skaner. Jak się znim uporam to wstawię cosik. Świetni ludzie, a najfajniejszy był Ray "Old Bastard" Akkinson. :P
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Piotr Walter » 18 sty 2011, o 23:51

Moim zdaniem dużo w tym artykule racji (1 post)...
ale :) moim zdaniem kapitalnym porównaniem jest porównanie kolegi który mówił o sobie jako laik:)
A mianowicie dlaczego na obrazach widać równe szyki zwarte idące łeb w łeb... a filmy pokazują co innego? bo na obrazach maluje się to tak jak powinno to wyglądać, zbyt dokładnie niektórzy biorą do siebie te wszystkie opisy ludzi chcących jak najlepiej... Kto z kolegów widział jak było naprawdę?? W rzeczywistości było naprawdę różnie począwszy od połamanej lini jak i wielu nieprzewidzianych zdarzeń które wypływały w trakcie działań zbrojnych. Widziałem to m.in. na niektórych Kronikach Filmowych jak i znam z opowiadań kilku ułanów m.in. 15 Pułku. Nie biorę tego oczywiście za pewnik i zgadzam się że "nasze" "szarże" w większości nie tak wyglądają jak wyglądać powinny ale strasznie denerwuje mnie opisywanie artykułów w tym tonie jak ten w 1 poście.

Trzeba sobie zadać pytanie czy powinniśmy w o ogóle wsiadać na konie bo tak naprawdę jest niewiele rzeczy które robimy tak jak przedwojenni ułani...
Niemożliwym jest wytrenowanie szarży w naszych realiach. Na to potrzeba codziennych treningów całych szwadronów jak to sobie może ktoś wyobrazić to jest po prostu marzycielem, uczestniczyłem już w kilku ""szarżach"" (ponad 100koni) i utrzymanie linii plutonów rozwiniętych jeden za drugim jest niemożliwe, jeśli 200koni zjedzie się z całej polski i po 6h stania i przemówień oficjeli ma szarżować.
Przerabialiśmy to m.in. kilka razy w Wilanowie i w Glinniku.
Nawet po 2 miesiącach zdjęć do Ogniem i Mieczem szarża nie wychodziła idealnie.(To widziałem jako mały chłopiec przyglądając się tacie na biedrusku:P)

A jednak po opowiadaniach starych ułanów i obejrzeniu filmów z PKF uważam że np szarża w Wilanowie mimo pewnego wymieszania linii plutonów wyglądała dość realistycznie (oczywiście do wysokości trybun) bo dalej skończyła się łąka i była trochę kaszana:P
Większość "szarż" które są tak zapowiadane maja albo za mało koni (często ledwie 3 sekcje) albo za mało miejsca do pokazania tej siły- ja bym nazwał je raczej próbami natarcia konnego patrolu z zaskoczenia na patrol piechoty (jak np niegdyś na poznańskiej Woli)

Co do filmu o lekkiej kawalerii widziałem go kilka razy i zawsze oglądałem z zapartym tchem sceny końskie:)

Pozdrawiam PiW
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Piotr Walter » 18 sty 2011, o 23:52

zazdroszczę takich przygód
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez miszka7-1 » 19 sty 2011, o 00:06

Lekkiej Konnej, Piotr, Lekkiej Konnej. Lekka kawaleria to zupełnie coś innego, przynajmniej dla Nich :wink: .

Jak uruchomię ten cholerny skaner to wstawię fotkę ataku w szyku konnym w linii harcowników ze Święta Pułkowego 7 P.U. z okresu międzywojennego. Dla laika "kupą", a w rzeczywistości...
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Piotr Walter » 19 sty 2011, o 00:59

możliwe że się pomyliłem ale wydawało mi się że nawet w polskim tytule filmu była lekka kawaleria ale mogę się mylić a poza tym nasi w tv jak zwykle mogli źle przetłumaczyć;)

Zdjęć i filmów wzorowych szarż jest trochę ale to nie zmienia faktu że były różne;)
I o to mi się m.in rozchodziło...
Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez czosnek » 21 sty 2011, o 18:54

W temacie lekkiej kawalerii pozwolę sobie wkleić link do fragmentu "Szarży lekkiej brygady" pod Balaklawą. Wersja z 1936r
http://www.youtube.com/watch?v=pXzCOlPHFmc
Avatar użytkownika
czosnek
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 10
Dołączył(a): 13 paź 2010, o 21:05

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez Piotr Walter » 22 sty 2011, o 02:00

Film niezły.. Piękne sceny! Ale to były czasy kiedy z końmi się tak nie liczono.. Kaskaderzy wyśmienici.
Może to nie jest polska kawaleria i nie znam brytyjskiego regulaminu, a poza tym to tylko film, ale jak ktoś powie że z tych pięknych "szeregów" w fazie ataku w cwale się nie rozsypali to mu nie uwierzę:D
Z naszą kawalerią moim zdaniem w dużej mierze było tak samo... Po prostu każdy koń szedł tyle ile mógł i niema siły żeby to w jednej linii utrzymać:) w przeciwnym razie wszystkie konie nie mogły by dawać z siebie "wszystkiego" a co za tym idzie iść w cwale(chody koni musiały by być uśrednione)
Efekt ataku i tak był taki skuteczny jak miał być:)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez fen » 22 sty 2011, o 13:02

Wtedy specjalnie użyto strzelców konnych, wprowadzono Turków w błąd , strzelcy konni mieli się zatrzymać w pewnym momencie i dalej nacierać pieszo. Tak bywało . A tu Australijczycy zrobili ich w konia , szarżując do końca jak klasyczna kawaleria . Gdyby od początku szarżowali kawalerzyści a nie strzelcy konni to Turcy inaczej by się bronili . Australijczycy zaskoczyli ich również brakiem szabel , upewnili ich w błędzie .
Kiedy oglądam ten film , jest on w całości w yuotubie , to zawsze na głos mówię - " koń jest święty "
A tak na marginesie , czytałem, że do tego właśnie filmu konie były ćwiczone wiele miesięcy wcześniej . Były w kondycji .
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: Współczesna, pokazowa szarża kawaleryjska...

Postprzez miszka7-1 » 22 sty 2011, o 19:51

W filmie "Lekka Konna" brał udział autentyczny regularny pułk australijski, który istnieje prawdopodobnie do dzisiaj. Dlatego jest taki efekt w scenach z szarży. I ławy w pełnym galopie trzymają. Dobre konie.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron