Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

89 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

89 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Postprzez myta2 » 26 gru 2007, o 22:36

Koledzy w dniu jutrzejszym obchodzimy 89 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, oczywiście jako rodowity Poznaniak będę obchodził to wydarzenie z należnym mu szacunkiem.
Należy wspomnieć iż wszystkie Wielkopolskie Pułki Kawalerii IIRP wywodzą się z tego zrywu niepodległościowego (notabene jedynego uwieńczonego zwycięstwem)

Powstanie wielkopolskie 1918-1919, wystąpienie zbrojne ludności Wielkopolski przeciwko władzom niemieckim, rozpoczęte 27 XII 1918 w Poznaniu jako reakcja na demonstracje niemieckie przeciwko przyjazdowi I.J. Paderewskiego.

Celem powstania było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. W powstaniu wzięły udział oddziały Straży Ludowej, Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz ochotnicy. Do 15 I 1919 wojska powstańcze wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę (z wyjątkiem północno-zachodnich i południowych obrzeży prowincji poznańskiej), tocząc ciężkie walki, m.in. pod Rawiczem i Lesznem.

Wojskami powstańczymi kierowali major S. Taczak i generał J. Dowbór-Muśnicki. 16 II 1919 walki przerwano na skutek rozejmu między Niemcami a państwami Ententy w Trewirze. Wojsko powstańcze podporządkowało się dowództwu Wojska Polskiego w maju 1919. Formalne włączenie Wielkopolski do Polski nastąpiło po podpisaniu traktatu wersalskiego 28 VI 1919.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 27 gru 2007, o 23:57

Ta data 28 czerwca jest jak widzę, bardzo wymowna w dziejach Poznania! 37 lat później też...
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 28 gru 2007, o 11:36

:)

Koniec miesiaca.......nastroje wsród ludności podupadają tuz przed wypłatą:) No to komus trzeba by......

a tak powaznie:

Wygladam za okno i zastanawiam się jak to było owego grudnia. Powstanie wybuchło w Pozaniu ale nie tylko, bo niemal jednoczesnie oddziały powstańcze formowały sie także w Środzie Wlkp. i paru innych miejscowościach. I jak tak patrze na pałac i okolice, zastanawiam sie, jak to tu wygladało. Mieszkając w "historycznym" miejscu jakos łatwiej to poczuć.

No i przez kilka miesięcy Wielkopolska była suwerennym krajem:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 28 gru 2007, o 13:03

Z Kórnika do Poznania Powstańcy jechali wozami konnymi podstawionymi przez Hr. Ossolińskiego zbiórka była pod budynkiem kina (za komuny było kino, co wcześniej nie wiem), natomiast ze Środy pociągiem, który zabrał w drogę powrotną pierwszych rannych.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 gru 2007, o 16:31

No dobra, a gdzie tu o kawalerii?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lach » 28 gru 2007, o 17:05

A no dzialala i kawaleria, w boju o Szubin bylo az 93 konie:) pod dowodctwem wach. Ciążynskiego. Pierwsza naprawde dobrze zorganizowana bitwa.
Po przejeciu dowodctwa przez Jozefa Dowbor-Musnickiego stworzony zostal 1 Pulk Ulanow Wielkopolskich w Gnieznie. Wyposarzenie czysto niemieckie: stalowe lance wz 1893 i szable pruskie wz 1896. Szabla ta pierwotnie byla szabla altyleryjska [Artilleriesabel] ale kawaleria ja docenila juz za czasow wojen napoleonskich.
Bardzo podobna do naszej wz 17 z jelca, troszke bardziej kanciasty.

Ot tyle wiem z dodatku do Rzeczpospolitej "Chwala oreza polskiego" 22(43) z dnia 23 Grudnia 2006.
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez Łuki » 28 gru 2007, o 22:06

Pierwszym oddziałem byli "Konni Strzelcy Straży Miasta Poznania". Powstali na bazie sprzętu i koni zostawionych w koszarach przez 1 pułk królewskich strzelców konnych a zajętych 28 grudnia przez ppor Ciążyńskiego i wachm. Szczepanika.
29 stycznia 1919 rozkazem DG oddział otrzymał nazwę 1 pułk ułanów Wielkopolskich.
Pierwszy bój (nie licząc przejmowania obiektów w Poznaniu) pułk stoczył 11 stycznia pod Kołaczkowem w ramach bitwy pod Szubinem. Dowódcą został płk. A. Pajewski z pułku Krechowiaków.

16 marca 1919 rozkazem Inspektora Artylerii Wojsk Wielkopolskich na bazie 1 pułku artylerii polowej zaczęto formować dywizjon artylerii konnej. Jego dowódcą został ppłk. W. Majewski.

10 grudnia 1919 rozkazem MSWojsk. w ramach wcielania wojsk wielkopolskich do struktur wojsk polskich 1 pułk ułanów Wielkopolskich otrzymał nazwę 15 pułku ułanów a wielkopolski dywizjon artylerii konnej otrzymał nazwę 7 dywizjonu artylerii konnej.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 gru 2007, o 01:52

RozgDAKali się Koledzy! Naprawdę miło poczytać i serce się cieszy, jak szybko nadchodzą wypowiedzi!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Piotrek » 29 gru 2007, o 03:02

Faktycznie, Powstanie Wielkopolskie było jedynym udanym powstaniem w dziejach polski. A teraz coś, o czym może nie każdy wie, a co nie jest szczególnie popularne...

Otóż, kiedy Marszałek Piłsudski wrócił z Magdeburga, włączenie Poznania i całej Wielkopolski w skład odradzającej sie Rzeczpospolitej nie było w jego planach wcale takie oczywiste. Mówił podobno nawet, że przy Poznaniu upierać się nie będzie. Stąd znam takich poznaniaków, co nie obchodzą święta 11 listopada jako święta niepodległości, jako że twierdzą, iż Poznań i Wielkopolska wolność musiały wywalczyć sobie same. Pogląd to pewnie odosobniony, ale jestem zwolennikiem pokazywania historii ze wszystkim jej obliczami.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez myta2 » 29 gru 2007, o 11:29

Piotrek napisał(a):Faktycznie, Powstanie Wielkopolskie było jedynym udanym powstaniem w dziejach polski. A teraz coś, o czym może nie każdy wie, a co nie jest szczególnie popularne...

Otóż, kiedy Marszałek Piłsudski wrócił z Magdeburga, włączenie Poznania i całej Wielkopolski w skład odradzającej sie Rzeczpospolitej nie było w jego planach wcale takie oczywiste. Mówił podobno nawet, że przy Poznaniu upierać się nie będzie. Stąd znam takich poznaniaków, co nie obchodzą święta 11 listopada jako święta niepodległości, jako że twierdzą, iż Poznań i Wielkopolska wolność musiały wywalczyć sobie same. Pogląd to pewnie odosobniony, ale jestem zwolennikiem pokazywania historii ze wszystkim jej obliczami.


Nie jest tak do końca jak waść prawisz (choć odrobina prawdy w tym jest), po prawdzie wiadomo że Piłsudskiemu Sowiecka zaraza przeszkadzała najbardziej (prusacy nie aż tak mocno) stąd jego wysiłki na wschodzie. A wracając do kwestii pomocy z jego strony dla Powstania:
Otóż przegrana i powracająca z frontu wschodniego armia Pruska miała 2 drogi:
przez pomorze lub przez walczącą Wielkopolskę, zdajecie sobie sprawę co by było gdyby te setki tysięcy wojska przewaliło się przez mateczkę WLKP.
Piłsudski dogadał się z wycofującą armią, w zamian za nie udzielenie zbrojnej pomocy Powstańcom, oni wrócą do niemiec górą dołem i innymi drogami (byle nie przez walczącą WLKP)

[ Dodano: Sob Gru 29, 2007 10:31 am ]
I tak to udało się Wielkopolsce, a pomoc Piłsudskiego (nie tak oczywista dla niektórych umysłów) ale realna.
Nie mniej sam kiedyś byłm w obozie tak myślących jak kolega w w/w poście, ale skutecznie się uświadomiłem.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Piotrek » 29 gru 2007, o 17:24

Dla jasności dodać muszę, że pogląd ten nie był mój, a zasłyszany od jednego Poznaniaka. A Piłsudski, z tego co wiem, większą wagę do wschodnich niż zachodnich ziem przykładał, jako że to jego rodzinne strony były.
Ja tam 11 listopada obchodzę i w tym roku dzielnie stałem w śnieżnej zadymce i oglądałem 15 Pułk na Placu Wolności.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 gru 2007, o 21:36

No Panowie, w tym temacie jesteście zdani na siebie! Ja Wam nie pomogę bo nic nie dziamię w teamcie Powstania Wielkopolskiego!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 29 gru 2007, o 22:10

a ja z lekką nutka przekory powiem, ze mnie osobiście miłe jest Wielkie Księstwo Poznańskie. I że ta flaga ma dla mnie pewne znaczenie
Obrazek

a tu: Poznańczyk znajdziecie wiecej i o fladze i o WXP:D

A i nie wdając sie w spory, Wielkopolska swój dług Marszałkowi spłaciła, wydajac sporo jednostek wojskowych. Bo nie tylko Dzieci Poznania ale tez kilka innych pułków (zeby tylko o kawalerii tu mówić) na potrzeby Rzeczpospolitej sformowała i oddała.

Zasłuzony 15 PU Poznańskich, ale także 17PU w Lesznie i 16 PU w Bydgoszczy, 7PSK Wielkopolskich, 25 PU wielkopolskich i 26 PU, który darze sentymentem z tej racji, ze Staraniem Hrabiego Ignacego Mielżyńskiego z Iwna rozpoczeło sie jego formowanie. No i 27 sformowany w Kaliszu.

No i 7DAK, który nie raz oddawał swoją czesc na podwaliny innych dywizjonów.

Co by nie mówić, Wielkopolska darmo prezentu od Marszałka nie wzięła i trzeba nam Wielkopolanom pamiętać i poważac obie daty. I 11 listopada i 27 grudnia.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Łuki » 29 gru 2007, o 22:34

Piotrek napisał(a):A Piłsudski, z tego co wiem, większą wagę do wschodnich niż zachodnich ziem przykładał, jako że to jego rodzinne strony były.


Hmm. Mi się zawsze wydawało, że to kwestia "nienawiści" do bolszewizmu. Z tego co pamiętam z lekcji historii to Marszałek chciał odgrodzić Polskę od Rosji przy pomocy Ukrainy będącej w unii z Polską. Stąd pewno większe skoncentrowanie się na sprawach wschodu. A jak na sprawę Wielkopolski zapatrywał się Roman Dmowski? Zali był naszym przyjacielem? Niby Endecja odnosiła sukcesy w Poznaniu, ale z tego co mi wiadomo to Dmowski koncentrował się głownie na Kongresówce.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Piotrek » 30 gru 2007, o 04:10

Nienawiść do bolszewizmu u Piłsudskiego była faktem powszechnie znanym i to że uważał Rosję za największego wroga Polski. Pomysł odgrodzenia Polski od Rosji poprzez utworzenie narodowych państw Ukraińskiego, Białoruskiego i Litewskiego to koncepcja federalistyczna Marszałka (w opozycji do konepcji inkorporacyjnej Dmowskiego), wedle której odradzająca się Rzeczpospolita miała stać się państwem federalnym. Poznań był miastem, w którym przeważali zwolennicy endecji, a to na ile z tego faktu skorzystał, to inna sprawa.
Wracając jednak do podejścia Piłsudskiego do samego Powstania Wielkopolskiego, to różne są na ten temat relacje. W jednych opracowniach pisze się, że nie miał realnej możliwości udzielenia zbrojnej pomocy, innni podnoszą wątek niemiecki, o którym wspomniał Myta. Jakby nie było, mieliśmy wciąż na karku armię niemiecką i otwarte poparcie powstania mogło przysporzyć konfliktu z Niemcami. Ale spotkałem się i z takim poglądem, że Piłsudski nie miał takiej atencji dla Wielkopolski, jak dla innych ziem (chociażby Wilno i jego zajęcie w ramach "buntu" gen. Żeligowskiego). Jak odnajdę to opracowania to zacytuję.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Następna strona

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron