Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Szwadron Ułanów Ziemi Konińskiej

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Szwadron Ułanów Ziemi Konińskiej

Postprzez Łuki » 23 gru 2007, o 18:07

Witam,

Jako, że okres świąteczny i zawitałem do rodzinnego domu odezwała się we mnie nutka patriotyzmu lokalnego :)
Jeden z moich znajomych pochwalił mi się, ze widział w telewizji wigilię stajenną ułanów z Konina. Zdziwiłem się, bo nie słyszałem aby w moim mieście do tej była jakaś jednostka kawaleryjska. Poszukałem trochę w necie i znalazłem, że w grudniu 1918 zaczęto formować w Koninie 6 szwadron 2 Pułku Ułanów, zwany też Szwadronem Ułanów Ziemi Konińskiej. Czy ktoś posiada więcej informacji o tej jednostce. To co znalazłem do jest dosłownie to jedno zdanie o formowaniu i nic ponad to.

No i druga sprawa to kultywowanie tradycji tej jednostki. Znalazłem tylko informacje na stronie 7PSK o uczestnictwie senatora Piotr Chojnacki ze Szwadronu Honorowego Ziemi Konińskiej w trakcie mszy polowej za ojczyznę 15.08.2005. Myta, możesz się czegoś więcej dowiedzieć od twoich chłopaków?

Aha. Skoro to szwadron 6 to pewnie to jest szwadron zapasowy. A 2 PU (Wielkopolskich) to 16PU z Bydgoszczy. Mam rację?

A ponieważ to zapewne moja ostatnia wizyta w necie przed Świętami to życzę wszystkim Ułanom, ich koniom i towarzyszkom wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Pozdrawiam,
--
Łuki
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez myta2 » 23 gru 2007, o 19:24

Jasne Łuki że znamy się z Ułanami z Konina (nawet w ostatni piątek chłopaki byli u nich na opłatku) ja osobiście niezbyt dobrze (może z racji mego stażu w pulku) ale Rotmistrz utrzymuje z nimi bardzo bliski kontakt.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Łuki » 30 gru 2007, o 00:03

Na wiosce mówią, że wigilia Szwadronu była w gospodarstwie agroturystycznym Marka Juszczaka we wsi Trójka. Ale ludzie różne rzeczy gadają :) Myli im się żywa szopka z wigilią :)
Gdybyś się wywiedział od swoich kto z Koniniaków jeździ w Szwadronie (i gdzie jeżdżą) to byłbym wdzięczny.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 mar 2008, o 20:32

W Niepołomicach póki co zaden nie jeździ!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Łuki » 13 mar 2008, o 09:45

Ułan z Pacanowa napisał(a):W Niepołomicach póki co zaden nie jeździ!


Jako reprezentant Konina w 7dak mam nadzieję, że wkrótce pojeździmy razem: 7dak i 8PU.

A czy orientujesz się może z jakich rejonów Polski pochodzili ulani 8PU prze wojną? Tylko Galicja, czy sięgano po poborowych z całej Polski?
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Ułan świętokrzyski » 13 mar 2008, o 12:18

Przeważnie Galicja i to raczej okolice Krakowa, bo Lwów i Przemyśł miały swoje Pułki! Także kieleckie wchodziło w grę! . Radom raczej nie bo w 11 PU Legionowych był tzw, szwadron radomski, gdzie rekrutowano właśnie z okolic Radomia! Nie było zresztą sztywnych zasad. Z okolic Dąbrowy Tarnowskiej brano przecież do np. 19 PU Wołyńskich w Ostrogu na Horyniem.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30


Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron