Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Bitwa Tomaszowska. Suchowola Krasnobród Jacnia Tarnogród

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Bitwa Tomaszowska. Suchowola Krasnobród Jacnia Tarnogród

Postprzez pulkownik » 4 lut 2007, o 14:32

Formacje biorące udział w bitwach pod Tomaszowem 16 – 24 IX 1939
Zachęcam do opisu przebiegu działań dla poszczególnych pułków.

1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Walczy pod Krasnobrodem (23 IX). Wraz z Mazowiecką Brygadą Kawalerii, w skład której wchodził, został rozbity 27 września.

3 Pułk Ułanów Śląskich
toczył ciężkie boje pod Tarnogrodem (16 IX), uczestniczył w pierwszej bitwie tomaszowskiej.

Pułk 4 Ułanów Zaniemeńskich
walczył w drugiej bitwie pod Tomaszowem w składzie Brygady Kawalerii płk. Zakrzewskiego.

7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego
Wraz z Mazowiecką Brygadą Kawalerii, w skład której wchodził, został rozbity 24 września pod Suchowolą.

8 Pułk Ułanów księcia Józefa Poniatowskiego
walczył pod Tarnogrodem (16 IX), brał udział w pierwszej oraz drugiej bitwie tomaszowskiej.

11 Pułk Ułanów Legionowych im. marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza
Rozbity pod Suchowola (24 IX) z całą Mazowiecką Brygadą Kawalerii, w której skład wchodził.

13 Pułk Ułanów Wileńskich
Rozbity na przeprawie pod Tomaszowem koło Suchowoli.

15 Pułk Ułanów Poznańskich
walczył pod Zamościem i Górkami

19 Pułk Ułanów Wołyńskich im. gen. Karola Edmunda Różyckiego
Walczył do końca kampanii w składzie Grupy Kawalerii gen. Andersa, m.in. pod Krasnobrodem i Hutą Różniecką.

20 Pułk Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego
waoczył koło Tomaszowa Lubelskiego. Włączony do Grupy Kawalerii gen. Andersa. Rozbity w drodze do granicy węgierskiej.

22 Pułk Ułanów Podkarpackich
walczył pod Tomaszowem i Krasnobrodem, w Dzwoli (29 IX)

25 Pułk Ułanów Wielkopolskich
Brał udział w drugiej bitwie tomaszowskiej i szarżował pod Krasnobrodem (23 IX). Rozbity
27 września w drodze do granicy węgierskiej.

26 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. hetmana Jana Karola Chodkiewicza
Brał udział w drugiej bitwie tomaszowskiej, walczył pod Krasnobrodem (23 IX). Rozbity w drodze do granicy węgierskiej (27 IX).

27 Pułk Ułanów im. króla Stefana Batorego
Brał udział w drugiej bitwie tomaszowskiej. Walczył pod Krasnobrodem (23 IX).

1 Pułk Strzelców Konnych
Rozbity w bitwie pod Tomaszowem (17-20 IX).

2 Pułk Strzelców Konnych
walczył pod Krasnobrodem i Hutą Rożniecką.

4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi Łęczyckiej
brał udział w drugiej bitwie tomaszowskiej, walczył pod Krasnobrodem i Jacnią (23 IX). Rozbity w drodze do granicy węgierskiej.

5 Pułk Strzelców Konnych
toczył ciężkie boje pod Tarnogrodem (16 IX), brał udział w pierwszej bitwie tomaszowskiej.

7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich
walczył pod Zamościem i Górkami

1 Pułk Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza
Wraz z resztkami Kresowej Brygady Kawalerii toczy walki w okolicy Suchowola-Krasnobród (23-24 IX)



Ponad 1/2 stanu wrzesniowej kawalerii swoje ślady pozostawiło w powyższych miejscowościach. W okresie zaledwie kilku dni tj. 16 - 24 IX 1939.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez iskra » 4 lut 2007, o 22:19

Witam pułkownika i szanowną kawalerię. chciałem przedstawić powód tragedi Wołyńskiej BK. O tuż:Z rozkazu gen. Andersa Nowogródzka jak i Wołyńska BK miała się przebić przez Krasnobród. Brak subordynacji dowódców Wołyńskiej BK miał taki skutek że zostali doszczętnie wybici pod Jacnią.Z relacji ppor. Wałeckiego.
- Nieco dalej ( mowa tu o Suchowoli) stał na drodze kapitan w drelichowej bluzie ze sznurami sztabowymi i wskazywał ręką na zbaczającą dróżkę.Płk. Stachlewski zwrócił mu uwagę że 25 puł. otrzymał rozkaz marszu na Krasnobród,a płk.Marszewski i kpt. dypl. Gil przyjeli tę wskazówkę jako wiażącą.Być może posterunek ten wystawił dowódca Wołyńskiej BK i miał on służyć wyłącznie oddziałom tej brygady.Płk. Zakrzewski bardzo krytycznie ocenia gen. Andersa i być może to wpłyneło w jakimś stopniu na poczynania płk.Zakrzewskiego:Z przemówienia gen. Andersa widać było że jest on zdecydowany nie wykonywać otrzymanego zadania i nie chce się bić z Niemcami ani łącznie z wojskiem gen. Dęba-Biernackiego,ani łącznie z brygadami swego zrupowania.Postanawia on natomiast przebijać się na Węgry ,czym się da i jak się da, perzedewszystkim przebijac się samemu. Kierują się w stronę Kaczurki-Jacnia i tam zastają silne zgrupowanie wojsk Niemickich -
Dodam pułkowniku dla ciekawości że 1944r toczyła się bitwa pancerna wojsk radzieckich z niemiecką pod Jacnią.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez pulkownik » 5 lut 2007, o 08:54

Ogólny opis wydarzeń

"Bitwy pod Tomaszowem

1. Pierwsza bitwa pod Tomaszowem
Druga wojna światowa rozpoczęła się nad ranem pierwszego września 1939.atakiem wojsk hitlerowskich na Polskę. Doskonale uzbrojone armie niemieckie w ciągu zaledwie kilku dni przełamały naszą obronę i wdarły się w głąb Polski i już trzynastego września opanowały Tomaszów Lubelski.

Ale był to dopiero początek wojny. Wkrótce w rejon Tomaszowa i Biłgoraja zaczęły napływać wycofujące się z linii frontu różnego rodzaju rozbite jednostki wojska polskiego. Niewielkie resztki Armii "Kraków" z generał Antonim Szylingiem wkroczyły na Lubelszczyznę i zostały wcielone do Armii "Lublin" dowodzonej przez generał Ludwika Piskora. W skład nowego zgrupowania weszły 6-ta DP,23-cia DP, 55-ta DP i część 21-szej DP (dywizji piechoty) oraz Krakowska Brygada Kawalerii i Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa płk Stefana Roweckiego. generał Ludwik Piskor dowodzący tym ugrupowaniem otrzymał od Naczelnego Wodza rozkaz przełamania się przez Tomaszów w kierunku na Bełżec, Rawę Ruską, Lwów a stąd do granicy z Rumunią. Wykonanie tego zadania buło niezmiernie trudne. W pierwszym rzędzie należało skoncentrować wszystkie oddziały rozproszone w lasach i wsiach w północno-zachodnie części powiatu Tomaszowskiego.

Każda grupa wojskowa przy próbie połączenia się z inną musiała na drodze swojego przemarszu staczać ciężkie boje z Niemcami. Do takich walk doszło między innymi pod Krasnobrodem, Majdanem Wielkim, Ulowem, Szarowolą, Zielonem, Pasiekami, Łosinem, Rogóźnem, po których pole bitewne przedstawiały przerażający widok. Wszędzie pełno poległych żołnierzy i porozrzucanego sprzętu wojskowego i broni. Wszystkie próby wyrwania się z okrążenia prowadzone w dniach od 17 do 20 września, nazwane przez historyków pierwszą bitwą pod Tomaszowem zakończyły się klęską i zmusiły dowódcę armii Lublin do podpisania aktu kapitulacji. Do niemieckiej niewoli dostało się około 20 tys. żołnierzy w tym również generał L. Piskor

2. Druga bitwa pod Tomaszowem

Jeszcze nie ucichły strzały pierwszych walk pod Tomaszowem, a już na tereny naszego powiatu wkroczyły wojska Frontu Północnego utworzonego z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego. Dowódcą tej formacji został generał Stefan Dąb-Biernacki.

Podobnie jak Armia "Lublin", także wojska Frontu Północnego otrzymały rozkaz wymarszu na południe w kierunku granicy Rumuńskiej. Po dotarciu do Chełma sztab otrzymał informację o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. W związku z tym plany uległy zmianie i generał Stefan Dąb-Biernacki postanowił zmienić trzasę przemarszu na Hrubieszów, a następnie Tomaszów. 21 września oddziały polskie wkroczyły do północno-wschodniego rejonu powiatu tomaszowskiego. Po licznych walkach zdobyto Tyszowce, Komarów, Łaszczów, Rachanie i Wożuczyn gdzie został ulokowany sztab generała Dąb-Biernackiego. Pomimo chwilowych sukcesów nie zdołano utrzymać zdobytych pozycji. Natarcie na wieś Antoniówkę wyparło na krótko Niemców, ale atak załamał się pod ogniem artylerii i karabinów maszynowych, a oddziały polskie poniosły ciężkie straty.

Nie powiodły się również plany opanowania Tomaszowa przez 13 brygadę piechoty płk Szalewicza. Największy sukces w walkach odniosła Nowogrodzka Brygada Kawalerii, która 22 września uderzyła na Krasnobród. Po walce rozbito niemiecką obronę i wzięto do niewoli 100 jeńców a także uwolniono 40 polskich żołnierzy przetrzymywanych w Kościele. Po tym zwycięstwie generał Władysław Anders, wraz z brygadą opuścił zdobyte miasto i dotarł do Majdanu Sopockiego skąd po krótkim odpoczynku udali się w kierunku Lwowa.

Niestety innym oddziałom nie dopisywałoszczęście i dywizje generałów Kowalskeigo i Wołkowickiego zostały rozbite i rozproszone. Beznadziejna sytuacja wojskowa zmusiła generała Dęba-Biernackiego do podjęcia decyzji o kapitulacji, do przeprowadzenia której upoważnił generała Przedrzymirskiego. W nocy 23 września rozwiązał sztab i opuścił miejsce postoju.

Pomimo tego pozostałe oddiały polskie przeszły w okolice Krasnobrodu gdzie stoczono jeszcze jedną bitwę, która nie przyniosła wymiernego sukcesu. Wobec całkowitej utraty zdolności bojowej swoich podwładnych generał Przedrzymirski podpisał 26 września akt kapitulacji a 500 oficerów i 6 tysięcy żołnierzy czekała niemiecka niewola. W taki tragiczny sposób zakończyła się druga bitwa pod Tomaszowem. Zły los sprawił, że ostatni akord tej wojny zakończył się w miejscu z którego 17 września generał Piskor wyruszył do pierwszej bitwy Tomaszowskiej. "


opis z "Gildia Strategów"
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Bitwa o Krasnobród

Postprzez iskra » 5 lut 2007, o 14:46

Gen.Anders przekazał płk. Stachlewskiemu decyzję:działać w szyku konnym na wioskę i klasztor;zejść wzdłuż cieku po stoku na dół i po przejściu Wieprza rozwinąć pułk do natarcia.Dowódca pułku wydał rozkazy wezwanym z kolumny dowódcom szwadronów
-por Gerlecki ma opanować wzgórze na zachód od wioski,działać w szyku konnym,po uchwyceniu wzgórza wyjść na tyły Niemców zajmujących klasztor;do dyspozycji ma swój szwadron i pluton kolarzy
-2,3 i 4 szwadron pod dowództwem ppłk.Korczaka mają działać w ogólnym kierunku na klasztor;2 szwadron ma uderzać na zgrupowanie taborów na błoniu,3 szwadron ma działać w drugim za 2 szwadronem,4 szwadron ma opanować wioskę obok klasztoru
-bateria dak ma udzielac wsparcia ogniowego;rozpocząć natychmiast przygotowanie ogniowe,kładąc ogień na zgrupowanie taborów i na przedpole klasztoru;
-szwadron ckm ma wspierać natarcie pułku prowadząc ogień ponad głowami;
-pluton por.Brzozowskiego ma przejść drogą przez most i stąd maszerować do klasztoru w gotowości po podjęcia obrony ppanc.
Krutki epizot walki:
Serie siekły ziemię tuż przed nacierającym szwadronem.Tylariera zaległa i rozpoczeło się mozolne,tyle razy ćwiczone współdziałanie strzelca w natarciu.Wreście zadziałało wsparcie udzielone szwadronowi przez własne środki i ogień niemiecki ucichł.Rotmisrzt poderwał szwadron do przodu.Coraz bliżej było do stanowisk niemieckich. Zamilkły ciężkie karabiny maszynowe,gdyż ze względu na bezpieczeństwo własnych oddziałów na tej odległości nie mogły już prowadzić ognia ponad głowami.Strzelały nadal rkm.Stanowiska niemieckie były tuż tuż.Szturm,do którego sygnalem był wysoko szybujący pocisk artyleryjski, zakończył się sukcesem.Niemcy poddali się.Jęców spędzono pod stodołę podrugiej stronie drogi

Pod Jacnią 1939 r.
We wrześniu 1939r. polscy żołnierze z Wołyńskiej BK dowodzonej przez płk.Filipowicza oraz Kombinowanej BK płk.Zakrzewskiego toczyli pod Jacnią ciężkie walki z VII korpusem wojsk niemieckich.Jednak wobec przewagi nieprzyjaciela oddziały polskie rozproszyły się.25 września przez wieś przechodziła 41 Rezerwowa Dywizja Piechoty gen. Piekarskiego do Górecka Starego.
Wieczorem tego dnia gen. Olbrycht dowódca 39 Rezerwowej Dywizji Piechoty zaprzestał bez celowej walki w Krasnobrodzie i rozkazał aby dywizja wykonała marsz na Jacnie, Kaczurki do Szopowego w ślad za 41DP.Nazajutrz maszerujące oddziały zostały zatrzymane przez żołnierzy Armii Czerwonej

[ Dodano: Pon Lut 05, 2007 5:13 pm ]
[quote="pulkownik"]Ogólny opis wydarzeń

"Bitwy pod Tomaszowem

1. Pierwsza bitwa pod Tomaszowem
Druga wojna światowa rozpoczęła się nad ranem pierwszego września 1939.atakiem wojsk hitlerowskich na Polskę. Doskonale uzbrojone armie niemieckie w ciągu zaledwie kilku dni przełamały naszą obronę i wdarły się w głąb Polski i już trzynastego września opanowały Tomaszów Lubelski.

Ale był to dopiero początek wojny. Wkrótce w rejon Tomaszowa i Biłgoraja zaczęły napływać wycofujące się z linii frontu różnego rodzaju rozbite jednostki wojska polskiego. Niewielkie resztki Armii "Kraków" z generał Antonim Szylingiem wkroczyły na Lubelszczyznę i zostały wcielone do Armii "Lublin" dowodzonej przez generał Ludwika Piskora. W skład nowego zgrupowania weszły 6-ta DP,23-cia DP, 55-ta DP i część 21-szej DP (dywizji piechoty) oraz Krakowska Brygada Kawalerii i Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa płk Stefana Roweckiego. generał Ludwik Piskor dowodzący tym ugrupowaniem otrzymał od Naczelnego Wodza rozkaz przełamania się przez Tomaszów w kierunku na Bełżec, Rawę Ruską, Lwów a stąd do granicy z Rumunią. Wykonanie tego zadania buło niezmiernie trudne. W pierwszym rzędzie należało skoncentrować wszystkie oddziały rozproszone w lasach i wsiach w północno-zachodnie części powiatu Tomaszowskiego.

Każda grupa wojskowa przy próbie połączenia się z inną musiała na drodze swojego przemarszu staczać ciężkie boje z Niemcami. Do takich walk doszło między innymi pod Krasnobrodem, Majdanem Wielkim, Ulowem, Szarowolą, Zielonem, Pasiekami, Łosinem, Rogóźnem, po których pole bitewne przedstawiały przerażający widok. Wszędzie pełno poległych żołnierzy i porozrzucanego sprzętu wojskowego i broni. Wszystkie próby wyrwania się z okrążenia prowadzone w dniach od 17 do 20 września, nazwane przez historyków pierwszą bitwą pod Tomaszowem zakończyły się klęską i zmusiły dowódcę armii Lublin do podpisania aktu kapitulacji. Do niemieckiej niewoli dostało się około 20 tys. żołnierzy w tym również generał L. Piskor

2. Druga bitwa pod Tomaszowem

Jeszcze nie ucichły strzały pierwszych walk pod Tomaszowem, a już na tereny naszego powiatu wkroczyły wojska Frontu Północnego utworzonego z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego. Dowódcą tej formacji został generał Stefan Dąb-Biernacki.

Podobnie jak Armia "Lublin", także wojska Frontu Północnego otrzymały rozkaz wymarszu na południe w kierunku granicy Rumuńskiej. Po dotarciu do Chełma sztab otrzymał informację o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. W związku z tym plany uległy zmianie i generał Stefan Dąb-Biernacki postanowił zmienić trzasę przemarszu na Hrubieszów, a następnie Tomaszów. 21 września oddziały polskie wkroczyły do północno-wschodniego rejonu powiatu tomaszowskiego. Po licznych walkach zdobyto Tyszowce, Komarów, Łaszczów, Rachanie i Wożuczyn gdzie został ulokowany sztab generała Dąb-Biernackiego. Pomimo chwilowych sukcesów nie zdołano utrzymać zdobytych pozycji. Natarcie na wieś Antoniówkę wyparło na krótko Niemców, ale atak załamał się pod ogniem artylerii i karabinów maszynowych, a oddziały polskie poniosły ciężkie straty.

Nie powiodły się również plany opanowania Tomaszowa przez 13 brygadę piechoty płk Szalewicza. Największy sukces w walkach odniosła Nowogrodzka Brygada Kawalerii, która 22 września uderzyła na Krasnobród. Po walce rozbito niemiecką obronę i wzięto do niewoli 100 jeńców a także uwolniono 40 polskich żołnierzy przetrzymywanych w Kościele. Po tym zwycięstwie generał Władysław Anders, wraz z brygadą opuścił zdobyte miasto i dotarł do Majdanu Sopockiego skąd po krótkim odpoczynku udali się w kierunku Lwowa.

Niestety innym oddziałom nie dopisywałoszczęście i dywizje generałów Kowalskeigo i Wołkowickiego zostały rozbite i rozproszone. Beznadziejna sytuacja wojskowa zmusiła generała Dęba-Biernackiego do podjęcia decyzji o kapitulacji, do przeprowadzenia której upoważnił generała Przedrzymirskiego. W nocy 23 września rozwiązał sztab i opuścił miejsce postoju.

Pomimo tego pozostałe oddiały polskie przeszły w okolice Krasnobrodu gdzie stoczono jeszcze jedną bitwę, która nie przyniosła wymiernego sukcesu. Wobec całkowitej utraty zdolności bojowej swoich podwładnych generał Przedrzymirski podpisał 26 września akt kapitulacji a 500 oficerów i 6 tysięcy żołnierzy czekała niemiecka niewola. W taki tragiczny sposób zakończyła się druga bitwa pod Tomaszowem. Zły los sprawił, że ostatni akord tej wojny zakończył się w miejscu z którego 17 września generał Piskor wyruszył do pierwszej bitwy Tomaszowskiej. "


Na cmętarzu w Tomaszowie w latach 50-tych został pochowany gen.Piskor , wedłóg jego prożby w testamęcie - chcę być między swoich -.
Avatar użytkownika
iskra
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 33
Dołączył(a): 31 sty 2007, o 12:07
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Staszek » 25 wrz 2007, o 15:51

Avatar użytkownika
Staszek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 169
Dołączył(a): 4 cze 2006, o 23:26
Lokalizacja: Ułan Księcia Józefa

Postprzez pulkownik » 17 cze 2008, o 23:20

polecam informację z postu kpt. Bryknera.
Wreszcie te trudne chwile będą miały kolejne upamiętnienie we wrześniu 2008 r pod Krasnobrodem.

http://www.bitwapodkomarowem.pl/forum/v ... 638667#196
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów


Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron