Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Etiuda o "Hubalu"

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Etiuda o "Hubalu"

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 lis 2015, o 12:09

W dniach 08 – 09 listopada br. w przepięknych, bajecznie kolorowych jesiennych krajobrazach Bieszczad ekipa filmowa reżysera Grzegorza Bogaczewicza kręciła dwa ostatnie dni konnych scen batalistycznych do etiudy filmowej o losach mjr Henryka Dobrzyńskiego ps. „Hubal” i jego oddziału.
Dzięki ułanowi Krzysiowi Dykowi. który zaprosił mnie do udziału na planie filmowym, mogłem w końcu po tylu latach oczekiwań zrealizować to marzenie – wcielenia się w postać polskiego wrześniowego ułana w polskim filmie kawaleryjskim. Powstający, zaledwie 15 minutowy obraz, opowiadać będzie historię ostatniego dowódcy kawalerii polskiej - majora Henryka Dobrzańskiego, który nie złożył broni po klęsce wrześniowej w 1939 roku. Scenariusz do filmu napisał Jacek Komuda - pisarz, autor ponad dwudziestu powieści historycznych poświęconych polskiej kawalerii. Etiuda, rzec można, powstaje siłą woli, dzięki uporowi i osobistemu zaangażowaniu reżysera, Fundacji Ułanów Króla Jana i współczesnym kawalerzystom ochotnikom, miłośnikom tradycji polskiej kawalerii. Sami zbierali i zbierają środki na realizację scenariusza. Przybyli na plan filmowy jako wolontariusze, z własnym wyposażeniem w sprzęt, większość z własnymi końmi. Fundacja zapewnić mogła jedynie noclegi i wyżywienie w pensjonacie „Stanica Ułańska” w Piątnicy, gm. Dubiecko, gdzie gospodarze – Edyta i Sławek, zapewnili nam serdeczną, rodzinną atmosferę. Pieniądze potrzebne są na pokrycie kosztów efektów pirotechnicznych, wynajęcia niemieckich pojazdów mechanicznych. W projekt zaangażowali się profesjonalni kaskaderzy, aktorzy teatralni oraz znane twarze polskiego kina, wspierając ideę entuzjastów. Główną postać majora Hubala gra Paweł Deląg, a rolę Niemca Gresslera nie mniej znany Marcin Troński. Również bez wynagrodzenia. Premiera zapowiedziana jest w Warszawie na 30 kwietnia 2016 r. w rocznicę śmierci mjr „Hubala”. Projekt z założenia ma promować region podkarpacki (chociaż „Hubal” działał w świętokrzyskim). Na apel reżysera odpowiedzieli okoliczni mieszkańcy, wspomagając w miarę swoich możliwości.
Przez te dwa dni filmowe nie było z nami odtwórcy głównej roli - Pawła Deląga. We wszystkich scenach grał go dubler dobrany wzrostem i sylwetką i tak samo ubrany, czyli ułan Sławek. Był kręcony z tyłu z dalszej odległości. A od czego są komputery. W gotowym filmie Deląg będzie zapewne wszędzie na pierwszym planie.
Krótka etiuda, lecz może, przy pomyślnych wiatrach, stanie się zalążkiem pełnego fabularnego filmu o „szalonym Majorze”. Daj Boże doczekać w pełni formy. Jak mógłbym najkrócej ocenić tą przygodę na planie filmowym? Bardzo prosto. Za te dwa dni oddałbym rok życia. Pozwoliły mi one cofnąć się w czasie i przez chwilę poczuć smak kawaleryjskiego życia, o czym marzyłem ponad 40 lat, od kiedy obejrzałem film o „Hubalu” w reżyserii Bohdana Poręby.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2637
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Powrót do Historia Kawalerii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron