Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Peleryna

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Peleryna

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 kwi 2011, o 13:45

Chciałbym zapytać o sprawdzone źródło nabycia peleryny na przedni pakunek.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Peleryna

Postprzez Piotrek » 5 kwi 2011, o 13:55

Pytasz o pelerynę przeciwdeszczową?
W wersji dla szeregowych i podoficerów powinna być to płachta namiotowa. Kopie przedwojennych są bardzo trudne do dostania i drogie. Szyje je ArturS (forum Cytadeli) ale terminy długie (Paweł czeka już ponad rok) do tego trzeba część pracy samemu wykonać. W powszechnym użyciu są pałatki naszej armii, do dostania na allegro czy w każdym sklepie z demobilem za kilkanaście złotych.
Oficerom zaś przysługiwały peleryny przeciwdeszczowe. Z tego co wiem, nikt tego obecnie nie szyje. Jarema się ponoć przymierza, zobaczymy czy i co mu z tych planów wyjdzie. Jako zamiennik można stroczyć współczesną pelerynę oficerską.

A teraz pytanie? Na jaką okazję chcesz to troczyć? Bo jeśli na defiladę, to nie ma takiej potrzeby. Płacht namiotowych używano w zwykle polu, na potrzeby wystąpień podczas uroczystości nie troczono ich. Nie jest to oczywiście reguła, ale analiza zdjęć na to wskazuje, potwierdza Pan Lesław Kukawski.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Peleryna

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 kwi 2011, o 14:16

Dzięki o Znawco! To dla Kolegi na uzupełnienie rzędu wz 36.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Peleryna

Postprzez Piotrek » 5 kwi 2011, o 14:28

Jeśli kolega odtwarza postać ułana, niech w pole stroczy pałatkę. Na defiladę sam płaszcz, albo koc. Jeśli będzie w płaszczu, przedniego pakunku nie troczy się, chyba że duży owsiak, wg. przepisów sprzed 1938 r.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Peleryna

Postprzez Ułan świętokrzyski » 5 kwi 2011, o 16:50

Tak jest! Myślę że pałatka przyjęła się obecnie, aby "przyzielenić" popularne dzisiaj szare koce.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Peleryna

Postprzez miszka7-1 » 6 kwi 2011, o 22:02

Ależ są dostępne i koce khaki, np. allegro. Coś, po ok.60zł./szt.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Peleryna

Postprzez Piotr Walter » 7 kwi 2011, o 18:43

Osobiście wolę kupić w tej samej cenie(60zł, allegro) płaszcz LWP po drobnych przeróbkach, po stroczeniu bardziej wygląda na płaszcz niż zielony koc..

Piotrek a czy to nie jest tak że jak masz na sobie płaszcz to na pakunku przednim zostaje płachta namiotowa??

I kolejne pytanie .. Kiedy nasi ułani używali kożuszków a kiedy płaszczy?? Było możliwe że mieli stroczone płaszcze a założone kożuszki? Mogli nosić to i to na raz?? Jest to opisane w jakimś regulaminie??
Z góry dzięki za odp :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Peleryna

Postprzez Piotr Walter » 7 kwi 2011, o 18:45

A i czy kożuszki się gdzieś troczyło?? czy były one używane poza służbowo..?
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Peleryna

Postprzez Piotrek » 7 kwi 2011, o 18:51

Kożuszki nosiło się różnie. Albo same, albo pod płaszczem. Przepis o płaszczu mówi, że powinien być na tyle obszerny, by pod niego można było włożyć kożuszek. Nie widziałem nigdy, by kożuszek ktoś troczył. Zakładano je zwykle na duże mrozy i nikt nie zakładał troczenia.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Peleryna

Postprzez miszka7-1 » 7 kwi 2011, o 21:53

Piotr Walter napisał(a):Osobiście wolę kupić w tej samej cenie(60zł, allegro) płaszcz LWP po drobnych przeróbkach, po stroczeniu bardziej wygląda na płaszcz niż zielony koc..

Piotrek a czy to nie jest tak że jak masz na sobie płaszcz to na pakunku przednim zostaje płachta namiotowa??

I kolejne pytanie .. Kiedy nasi ułani używali kożuszków a kiedy płaszczy?? Było możliwe że mieli stroczone płaszcze a założone kożuszki? Mogli nosić to i to na raz?? Jest to opisane w jakimś regulaminie??
Z góry dzięki za odp :)
Pozdrawiam



Osobiście uważam, że właśnie płaszcze LWP są gorszą opcją. Są dużo grubsze i krótsze co powoduje, iż kiepsko się troczą według instrukcji (co powoduje dodatkowo śliska podszewka) i pakunek nie przypomina regulaminowego troczenia nawet z pałatką. Odpowiednio zrolowany i stroczony koc z pałatką wygląda i zachowuje się o niebo lepiej. Piszę z własnego doświadczenia. Kidyś podszedł do nas znajomy i zapytał, czy nie szkoda ciorać stroczonych płaszczy. Odpowiedz padła; ależ to są koce. Zdziwiony; koce?
A gdzie koce? W Kocku.
Nowy przpis przewidywał używanie płachty namiotowej lub peleryny przeciw deszczowej. O ile w trakcie pokoju ciężko spotkać zdjęcia naszych ułanów na polowo z troczonymi płachtami to w warunkach wojennych, przy pełnym wyposażeniu, w okresie zimnym zakładając płaszcze zostawiali płachty namiotowe na przednim łęku troczone.
Kożuszki, jak pisał Piotr, wydawane były w okresie bardzo zimnym do różnych zadań/służby. Od garnizonowej, przez ćwiczenia po manewry. Przepisy zakładały noszenie kożuszków pod płaszczami. Jednak to należało do rzadkości. Raczej bywało albo kożuszek, albo płaszcz. Przepisy okresu międzywojennego nie przewidywały troczenia i wożenia kożuszka. We wrześniu 1939r. kożuszki albo pozostały w garnizonach, albo przerzucono je transportami do ośrodków zapasowych. Część z nich rozdano po okolicznych wsiach, jak miało to miejsce w Garwolinie.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Peleryna

Postprzez Piotr Walter » 8 kwi 2011, o 00:15

Troczyłem i LWP i mój płaszcz z Hero i nie wyglądały inaczej po stroczeniu, oczywiście trzeba nad tym pakunkiem popracować ale efekt jest moim zdaniem bardzo podobny. Koce w Oddziale troczymy od 25 lat i wiem dobrze jak mogą wyglądać.. W Twojej wersji ten pakunek różni się tylko kolorem.
Gdy troczysz koc cała powierzchnia pakunku jest gładka a przy płaszczu np. na wysokości środkowego troka jest łączenie ;) Koc od płaszcza różni się chyba też materiałem... (nie jestem pewien z czego są te khaki koce)
Argument grubości pakunku do mnie nie przemawia bo płaszcz LWP jest niby grubszy od przedwojennego?
Należy dodać ,że to moje zdanie i mogę się mylić ;)

Dzięki za odpowiedź o kożuszkach i płachtach :)

Mam jeszcze dwa pytania. Mogło się zdarzyć że np część oddziału jechała w kożuszkach a część w płaszczach??
Na defilady lub inne uroczystości w okresie zimowym mogli jechać w kożuszkach a płaszcze mieć stroczone??

Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Peleryna

Postprzez Piotrek » 8 kwi 2011, o 00:30

Takich miksów raczej nie bywało. Sorty wydawano jednolicie. Nie widziałem też ułanów w kożuszkach na defiladzie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Peleryna

Postprzez Lookas » 8 kwi 2011, o 08:59

Piotr Walter napisał(a):Mam jeszcze dwa pytania. Mogło się zdarzyć że np część oddziału jechała w kożuszkach a część w płaszczach??
Na defilady lub inne uroczystości w okresie zimowym mogli jechać w kożuszkach a płaszcze mieć stroczone??


Kożuszek zołnierski był z założenia ubraniem polowym, wiec na defiladzie nie maił szans sie pojawić:)

Natomiast co do żadkości stosowania kożuszka pod płaszczem.....napotkałem w kilku wspomnieniach ( moja pamięć do tytułów jest nienajlepsza) opisy zimowych rajdów i przemarszy. I tamże widniała wzmianka o kilku warstwach pod płaszczem i o tym, ze człowiek nie móg sie w tym zanadto ruszać i ciężko było na koń wsiadać, a z kolei w marszu dla rozgrzewki pocił sie niemiłosiernie:) Domyślam się, ze przy minus dwudziestukilku stopniach, jednak te kożuszki pod płaszcze wdziewano. A na fotce trudno ocenić, czy pod płaszczem ów kożuszek jest, czy tez nie:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Peleryna

Postprzez Łuki » 8 kwi 2011, o 09:20

Kilka warstw nie oznacza automagicznie kożuszka. W użyciu były bowiem również kaftaniki zakładane pod kurtkę mundurową. Na naszych zimowych "manewrach" w zastępstwie kaftanika założyłem sweter. Do tego kurtka sukienna i płaszcz. Bez kożuszka. I muszę przyznać, że chwilami było aż za gorąco ;-)
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Peleryna

Postprzez Lookas » 8 kwi 2011, o 09:27

Nie oznacza......ale na Waszych zimowych manewrach nie jeździliście konno:) A i mróz zdaje sie nie był ponad -20:)
Tak, czy owak zakładanie kożuszka pod płaszcz było przewidziane, a co do częstotliwości....przyjmijmy, ze zależało to od pogody i stosowano w sytuacjach naprawdę ekstremalnych:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Następna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron