Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Co to za siodło ???

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Lookas » 10 wrz 2010, o 14:18

To jest całkiem fajne foto rzędu wz.25 ( ewentualnie 27 lub 28 ale tego sie sprawdzić nie na tej focie nie da). Wręcz modelowo widać podówjne kiełzno, szeroki nachrapnik uździennicy ( zwanej czasem kantarem), charktersytyczny podpierśnik i długi czaprak z "pauszą" umieszczoną na jego przedniej krawędzi. Juczki tez jak najbardziej przepisowe i co dla mnie bardzo istotne, doskonale widać ich proporcje. Troczenie także przepisowe jak na tamte czasy. Ułan (czy też strzelec) bo kandydatów jest wiecej i chyba wzór szabli może wskazać prowieniencję) jeszcze w gimnastiorce i miekkiej rogatywce. Stawiałbym na przełom lat 20/30, ale możliwe, ze znawcy uzbrojenia uściślą to datowanie.

Fotka przepiekna, idealnie typowa i bardzo czytelna, więc pozwoliłem sobie zapisac na dysku i pewnie nie raz jeszcze do niej wrócę.

Dla ścisłości: nie było troczenia wz.36. a jedynie rząd wierzchowy istonie rózniący się od rzedu wz.25. Sposób troczenia jaki najczęscie widać obecnie wprowadzono intsrukcją w kwietniu 1938 roku. Miedzy innymi przenosił on owsiak z przedniogo na tylny łę i zmiejszał go o mniej wiecej połowę, usuwał drugą derkę i zmieniał miejsce przewożenia menażki.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Kowalinho » 10 wrz 2010, o 14:23

...Bo to nie trzydziestka szóstka, a jak najbardziej prawidłowa dwudziestka piątka :wink:

Szabla ma obcięte kabłąki, rogatywka jest miękka z nieokutym daszkiem (wz27), wychodziłoby zatem, że to okres gdzieś między 1927 a 1935 rokiem.

EDIT: Aleś mnie, Lookas, w trakcie pisania wyścignął! :D

Widać też fajny detal z kierunkiem zapinania troków na przednim pakunku. Przepisowo, naprzemiennie.
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Lookas » 10 wrz 2010, o 14:34

Chciałem napisać, że patrzac po tej szabli i zarysie proporczyków na polówce to mógłby to byc ułan grochowski... ani w 7 PSK ani w 16PU bo tam w tym czasie to raczej Bluchery, ale po szybkim przeglądzie pułków z białymi otokami, kandydatów i tak zostaje sporo. Na moje to na kołnierzu jest proporczyk z białym polem u dołu, ale nie ma gwarancji co jest u góry:)
Kto sie pokusi o uściślenie??
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Lookas » 10 wrz 2010, o 14:37

Kowalinho napisał(a):Widać też fajny detal z kierunkiem zapinania troków na przednim pakunku. Przepisowo, naprzemiennie.


To chyba nawet bardziej zmyslny patent:)
widać ewidentnie dwie sprzążki troków, o świadczyłoby o tym, ze jakoś spinano dwa troki tak, by przy odpinaniu stroczonego płaszcza nie luzować zapięcia owsiaka.....ot ciekawostka!!
Ponieważ my używamy własnie tych rzedów jeszcze w ten weekend spróbuję owo rozwiązanie przetestowac:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Prawie jak ułan » 10 wrz 2010, o 15:20

Cieszę się, że fotka zainteresowała :D Co do wzoru troczenia to faktycznie z rozpędu pomyliłem z siodlem wz.36 Szkoda, że nie widać tutaj typu siodła, chyba, że np takie wysokie strzemiona są charakterystyczne dla konkretnego typu? moje informacje nie są tak szczegółowe , żeby to określić. A czy w pomocy określenia pułku nie pomoże widoczny karabinek Mausera? Bo część formacji stosowała przecież Mosiny. Zdięcie znalezione w okolicach Limanowej, ale to o niczym nie świadczy. W tym samym gospodarstwie znalazłem piękny płaszcz oficerski sukienny ale mole pozbawiły go niestety pleców.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Lookas » 10 wrz 2010, o 15:45

Nie musi byc widać siodła by wiedzieć na czym siedzi ów ułan:)
To siodło wz.25 lub 27. Ewentualnie wz.28. ale to raczej mało prawdopodobne, bo konisko nie jest artyleryjskie:)

Róznice pomiędzy wz.25 i 27 są głownie w budowie ławek terlicy oraz kątach łęków i ich zakończeniach. No i mocowanie przystuł siodła jest inne w obu przypadkach. Ale to drobne różnice i na tym zdjęciu ich nie widać. Na zewnątrz siodła wygladają tak samo:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Piotrek » 10 wrz 2010, o 15:58

Żeby rozpoznać pułk po karabinku musiałbyś wiedzieć, jakie karabinki miały dane pułki w konkretnych latach. Samych Mauserów było kilka typów (wz. 98A, wz. 29, wz. 98 PWU), więc ta droga jest raczej trudna.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Łuki » 10 wrz 2010, o 16:07

Lookas napisał(a):Ewentualnie wz.28. ale to raczej mało prawdopodobne, bo konisko nie jest artyleryjskie:)


Wz.28 to nie tylko siodła artyleryjskie :) Tylko największy rozmiar (1) był stosowany wyłącznie w artylerii. Pozostałe (2, 3, 4) były stosowane zarówno do rzędów wierzchowych jak i artyleryjskich...
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Lookas » 10 wrz 2010, o 16:26

Rzeczywiście:)

Terlice wz.25 były wyrabiane były w jednym rozmiarze, wz.27 - w dwóch, a wz.28 w czterech rozmiarach. Dla celów poznawczych faktycznie warto to uściślić.

Nie mniej koń na artyleryjskiego nie wygląda a z tego zdjęcia nie da sie wywnioskowac jaki rozmiar nosi:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Pasjonat » 13 wrz 2010, o 23:04

Wracając do pierwotnego pytania - podpisuje się, że jest to kavalersiedlo - czyli siodło żołnierskie rosyjskie - mam takie same równie skutecznie obciosane siekierą :) choć z ewidentnie dłuższymi ławkami (jak nie leżą na łopatkach to sięgają aż po zad, a klaczka nie jest specjalnie krótka) . W tej formie były produkowane za grosze jeszcze w latach 90'tych XXw na Ukrainie i Białorusi. Pewnie w Rosji też. Ale rok temu jak szukałem dla kumpla - to znalazłem tylko w ratomka.ru - a to już zupełnie inny sort (i cena też). W sumie konstrukcja pierwotnie bodajże jeszcze z 1888r z modyfikacjami "sowieckimi" typu "papierowa" (na jeden sezon?) skóra na poduszki, rurkowe łęki, surówka na troki, mostek czy mocowania popręgów. Generalnie mocno ekono. Ale sądzę, że na wojnę 1920 zdecydowanie lepsza niż polska wz 36. No i LEKKA jak diabli. To ewidentny plus.

może poniższy link cię zainteresuje

http://www.kuban.fora.pl/rzad-jezdziecki,18/kulbaka-armii-czerwonej,2.html

Pozdrawiam
Pasjonat
Pasjonat
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 2 wrz 2010, o 21:32

Re: Co to za siodło ???

Postprzez Prawie jak ułan » 17 wrz 2010, o 23:08

Siedziałem i grzebałem po sieci i doszedłem do wniosku, że pochodzenie ułana ze zdjęcia ma dwie możliwości:
24 PU.
Identyczne wyposażenie i barwy mają ułani na zdjęciu z Parady Kawalerii z 1933r
http://www.weu1918-1939.pl/kawaleria/sz ... _1822.html
A barwa tych proporców nie pozostawia nic do dyskusji.
Lub jeśli przypatrzyć się proporczykowi na kołnierzyku można uznać, że ma białą dolną część, ciemniejszą górną i jeszcze ciemniejszą żyłkę. Wtedy obstawiałbym 5 PSK
http://psk5.republika.pl/galeria_z_zycia.html
Co koledzy na to?
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Poprzednia strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron