Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez pulkownik » 1 lut 2009, o 22:38

Rozmawiaj i to szybko !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 paź 2009, o 10:15

Jakoś umknął mi ten wątek. Skórę na przystuły można kupić jedynie w Zalładach Garbarskich np. w Kaliszu. Ale sprzedają tylko całe skóry a więc koszt jednego płata (od 2,5 do 3 m2) skóry blankowej 4,5 - 5 mm wacha się pomiędzy 450 a 520 zł. Jest to spory wydatek, więc najlepiej złożyć się i kupić w kilku a następnie pociąć na paski odpowiedniej szerokości. W zakładach rymarskich nie można takiej skóry dostać. Przeważnie na przystuły zszywają podwójnie cieńszą skórę.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez przemyslaw06 » 13 mar 2010, o 21:56

odniśnie przystuł polecam pewnego pana z miejscowości Skierbieszów(koło Hrubieszowa). Własnoręcznie techniką przedwojenną wykonuje je z surowej skóry. robi też ogłowia, kantary itp. Nie mam niestety do niego telefonu.
przemyslaw06
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 2
Dołączył(a): 13 mar 2010, o 21:45

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez LSW » 15 mar 2010, o 07:51

przemyslaw06 napisał(a):odniśnie przystuł polecam pewnego pana z miejscowości Skierbieszów(koło Hrubieszowa). Własnoręcznie techniką przedwojenną wykonuje je z surowej skóry. robi też ogłowia, kantary itp. Nie mam niestety do niego telefonu.


Pan Gnyz Stanisław, tel na priv

Nie ma maszyny! Wszystko, włącznie z uprzężą, szyje ręcznie, równiótkim, gęstym ściegiem (2-3 mm). Na moją uwagę, że dłubiąc co 5 mm oszczędziłby sobie pracy, powiedział, że wtedy byłoby to nic nie warte :)
Zrobił mi ogłowie i sakwy, teraz zamówiłem czaprak i napierśnik. Zajmuje się też renowacją siodeł. Ostatnio widziałem robioną od podstaw kulbakę i rząd wz 25 (o koszt lepiej nie pytajcie :shock: )
[img][IMG]http://images37.fotosik.pl/268/0e8dfcaef770c62dm.jpg[/img][/img]
[img][IMG]http://images40.fotosik.pl/268/4ace8a2d3323ebf0m.jpg[/img][/img]
Ostatnio edytowano 16 mar 2010, o 10:16 przez LSW, łącznie edytowano 1 raz
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez myta2 » 15 mar 2010, o 19:06

podaj en koszt bom ciekaw ile kosztuje ręczna robota..., na marginesie możesz podać namiary na priva. dzięki
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez LSW » 16 mar 2010, o 01:46

kantaroogłowie- 350, czaprak- 400, napierśnik- 150, kosztują tyle co u innych rzemieslników. za sakwy zapłaciłem mniej.
LSW
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 49
Dołączył(a): 21 maja 2008, o 14:42
Lokalizacja: Świdnik

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez myta2 » 16 mar 2010, o 20:20

to za ręczną robotę zacna cena
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Perun » 22 kwi 2010, o 18:51

Ja do niemieckiej kulbaki dorobiłem przystuły z tego:

http://www.allegro.pl/item997675686_row ... _3_cm.html

5 mm grubości, 3 cm szerokości, pociąć na odpowiednią długość, porobić dziurkaczem dziurki i gotowe.Paski idealnie równo wycięte.

I tu sam mam pytanie - czym przystuły przymocować do terlicy?? Orginalnie były to rzemyki- wąskie paski ze skóry surówki(chyba?). Nie mogę nigdzie dostać takiej skóry, a boję się, że rzemień który mam (5x5 mm) może nie wytrzymać, jak zaczną dzialać różne naprężenia i siły w czasie jazdy.

Pozdrawiam
Perun
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 paź 2007, o 23:30
Lokalizacja: Civitas Kielcensis

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Lookas » 23 kwi 2010, o 09:25

Oryginalnie był trok surowcowy, bo po wyschnięciu stanowi twardą zapinkę, którą trudniej rozwiązać. Jeśli nie masz możesz uzyć zwykłego troka, tyle, ze trzeba go dobrze zaciągnac no i kontrolować. W przypadku przystuł zbyt mocne zamocowanie może byc nebezpieczne,zatem nie przesadzałbym z trwałością. Westowi rymarze do takich celów uzywaja zwykłych troków i spokojnie daja radę, więc nie powinno byc problemu z wytrzymałością.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Perun » 23 kwi 2010, o 12:20

A tak z ciekawości - dlaczego zbyt mocne przymocowanie przystól może być niebezpieczne???
Perun
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 paź 2007, o 23:30
Lokalizacja: Civitas Kielcensis

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Lookas » 23 kwi 2010, o 16:18

Jesli spadniesz a noga uwięźnie Ci w strzemieniu, pas skórzy o grubości 5mm nie pęknie tak szybko. Natomiast trok raczej pęknie, tym bardziejm,ze wówczas puślisko pracuje inaczej i jest szansa na zerwanie. Co prawda trzeba przyznać,ze nikt tego nie mierzył statystycznie, ale trzeba wierzyć:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Ułan świętokrzyski » 23 kwi 2010, o 22:41

Panowie! Jeszcze raz odsyłam do WT rzędu wz 1936, które sam zamiesczałem na tym Forum. Przystuły do ławek są troczone za pomocą troków z skóry chromowej(krupon) 10 mm szerokości i 2,5 mm grubości. Zresztą sami przeczytajcie. A najlepiej pojechać do Kalisza i kupić skoę szczupak blankowy z grzbietu 4,5 - 5 mm grubości. pociąć na paski 32 mm i i spoko. Kiedyś pociąłem pas transmisyjny na podobne wymiary i było spoko.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Lookas » 23 kwi 2010, o 23:10

Jarku.....krupon 2,5mm to słabiutki krupon;/ Poza tym jak zrozumiałem, kolega miał na myśli niemieckie siodło, nie polskie. A skórę wyprawy chromowej dośc trudno w Polsce dostac, bo ten sposób wyprawy jest szkodliwy dla środowiska i ponoć nie mozna go juz masowo używać. Wiekszośc skóry chromowej podobno jest importowana z Ukrainy i Bialorusi.

Kupować cały grzbiet na pare przystół to trochę droga impreza, a jeszcze dojazd...:) A skórzane pasy transmisyjne to w dzisiejszych czasach juz chyba tylko w Cepelii:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Przystuły - poszukuję źródła skóry...

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 kwi 2010, o 17:14

Skórę niebieską chromową jeszcze produkują w Kaliszu. Pas kiedyś mi sie trafił. Jak kupuję chromowe torki w Siodlarzu (tni mi na paski skórę i wysyłą pocztą) Poza tym troki ze skóry chromowej nadają się do wielokrotnego troczenia, podczas gdy troki z surowki czy pergaminu do sprawa jednorazowa. Przecież pergaminu teraz jak na lekarstwo. Wyjazd do Kalisza to dla mnie 300 km w jedną stronę. Ale raz na rok czy na dwa lata można się wybrać i zaopatrzyć. Hurtowni skór prawie nie ma, więć jak chce się coś odtworzyć w miarę podobne do oryginału i do WT to trzeba sę pofatygowac.
LOOKas jak 2,5 mm to to słabiutkie, to spróbuj sobie taki trok zgodnie z WT przeciągnąć trzy razy przez górny otwór w ławce przy przedniej przystule. Ja dają radę z trokami szer 6-8 mm.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Poprzednia strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron