Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

munsztuk

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

munsztuk

Postprzez myta2 » 26 lis 2007, o 01:13

Panowie, munsztuk jest regulaminowy, słyszałem też o stosowaniu pelhamów, co o tym sądzicie, ja szczerze mówiąc jestem wrogiem takich rozwiązań, generalnie gdyby nie regulamin w zyciu nawet nie pomyślał bym żeby coś takiego koniowi do pyska wkładać (w swoim czasie jeździłem tereny na kantarze) oczywiście tylko na swojej kobyle bo do niej mam zaufanie. Na codzień stosuję bardzo lekkie delikatne wędzidło oliwkowe.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Lookas » 26 lis 2007, o 10:46

Munsztuk był regulaminowy w rzedzie wz.25. Wystepował razem z wedzidłem. W rzedzie wz. 36 regulaminowy jest pelham. Nie wnikając w budowę samego kiełzna, jest ono tak ostre jak reka jeźdźca. Pelham ma te przewage nad munsztukiem- moim osobistym zdaniem - ze nie ma konieczności prowadzenia konia na wodzy munsztukowej. Jesli koń słucha reki, wystarczy lekki kontakt i juz.

mam przyjemnośc znac Twoja Grację:) To, ze kon kapitalny to inna sprawa, natomiast kiełzno....takie było w regulaminie. Miało zapewnic maksymalna precyzję i kontrole nad koniem w KAZDYCH warunkach. Nnikt przy zdrowych zmyslach, bez konieczności nie uzywał ciagle wodzy munsztukowej. na wieli zdjęciach jest ona dośc luźna ( choc zgodnie z fasonem nie zwisa całkiem luźno)

Poza tym.....zawsze to lepiej dla konia, jesli ma w pysku tylko jeden scięgierz, za miast dwóch jak w przypadku munsztuka i wędzidła:)
Chcesz czy nie chesz......jesli ma to być zgodne z historycznym pierwowzorem, pelham musi byc. Na pocieche dodam, ze mozna dostac pelchamy z gumowymi okładzinami scięgierza:)

Pozdrowienia
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez atyl » 26 lis 2007, o 15:59

Dodam jeszcze swoje trzy grosze.
Nie każdy koń w kawalerii mógł być tak ułożony jak Twój. Poza tym jest coś takiego jak prowadzenie konia jedną ręką i władanie bronią. Nie wiem czy uda Ci się to na delikatnym wędzidle. A dodaj do tego np. haubice 100mm strzelające 10m za tobą, czy leżących w trawie ludzi i strzelających lub "wykonujących gwałtowne ruchy", inne konie rwące cwałem do przodu. Do tego potrzebne jest mocniejsze kiełzno i ostrogi, żeby panować nad koniem w sytuacjach ekstremalnych, gdy masz do dyspozycji tylko jedną rękę. Jak nie potrzeba, to po prostu luzuje się wodze munsztukowe i tyle.
PS
widziałem na kilku inscenizacjach "kawalerię" na sportowych ogłowiach, i jeszcze próbującą władać białą bronią trzymajac wodze w obu rękach- żenada, nie panowali w ogóle nad końmi.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez myta2 » 28 lis 2007, o 01:05

niema oczym mówić, ogłowie wojskowe (konkretnie WZ25) takie właśnie będę mieć juz niedługo. Zeby nie rozjechać się z historią całkowicie, namierzyłem munsztuk pokryty masą (oczywiście kiełzno) o smaku jabłek, no i oczywiście zgadzam się że zwykłe ogłowie do rzędu wojskowego to kaszana, a utrzymanie konia w zgiełku wojny jest nieproste, tymbardziej że kobyłe mam wyrywną, gdy czuje że nie jest zwykły dzień tylko jakieś nowe ogony dużo ich w jednym miejscu itd.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez atyl » 28 lis 2007, o 11:18

No nie -..o smaku jabłkowym...
normalnie zalatuje kochającymi inaczej :razz:
Nie zapominajcie o czerwonych wstążeczkach w grzywie i ogonie.
PS
a tak na poważnie, którym koniom je wplatamy- pytanie za 10 punktów.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Lookas » 28 lis 2007, o 12:16

Gryzące - wstązka w grzywie, kopiace - wstązka w ogonie, a jak i gryzie i kopie to juz full zdobienie czyli i w grzywie i w ogonie:)

pamietam jeszcze z technikum, ze identyczny zapis był w istrukcji dotyczacej zrywki drewna odnośnie koni pracujacych w lesie:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez myta2 » 28 lis 2007, o 21:52

z tym kochaniem to bez przesady a kiełzno o smaku jabłkowym to mniej więcej jak choinka zapachowa do samochodu hahahaa, a generalnie że namierzyłemto nieznaczy kupiłem.
atak na poważnie już:
sokólaki na podlasiu, do wystawy ogierów wyszykowane przez chłopów jak choinka na święta (skromne 900kg mięsa)
Ostatnio edytowano 28 lis 2007, o 22:06 przez myta2, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 lis 2007, o 21:55

Jak żeśta takie mądre to gdzie kokardkę kazdy z Was wpłótł by swojej teściowej? Przypiąć do języka!! :lol:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 28 lis 2007, o 22:16

Tesciwej to się wiesza na furtce do obejścia, ewentualnie.....na wejsciu na osiedle:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 lis 2007, o 22:24

Aleś Ty Lookas radykał! A nie wyglądasz!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 28 lis 2007, o 22:25

teściowej to się nic nie wiesza tylko nad morze się bierzę - żeby się do piachu przyzwyczajała
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez ułan rymarz » 6 sty 2008, o 21:16

Witam na temat munsztukow pelhamow i wedzidel to jest temat rzeka .osobiscie w swej kolekcji mam ok 60 sztuk i paktycznie wszystkich armi ktore przetoczyły sie przez nasza piekna Rzeczypospolita .Munsztuk to podstawa do kierowania koniem w kawalerii cala taktyka walki konnej szybkie zwroty ,zagony ,szarze itp kon musi byc absolutnie posluszny i szybko reagowac na impulsy dosc brutalne wywolane za pomoca dzwigni munsztuka czy pehamu

prosze zajrzec na forum www.7dak.fora.pl tam opisalem razem z kolega LUKIM regulaminowe kiełazna uzywane w polskiej kawalerii

pozdr mw
ułan rymarz
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 39
Dołączył(a): 5 paź 2007, o 12:53

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2008, o 08:28

No tak, od przybytku głowa może rozboleć!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez ref-ren » 7 sty 2008, o 09:50

Ułan z Pacanowa napisał(a):No tak, od przybytku głowa może rozboleć!



Masz racje Jarku.......... zwlaszcza konia...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez myta2 » 7 sty 2008, o 20:37

jak te wszystkie spróbuje i przetrenuje to ojojojjojjjj
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Następna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron