Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

"Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

"Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 18:34

Witajcie, pozwólcie że się przedstawię mam na imię Adrian jestem z Radomia i reprezentuję 4 szwadron 11 Pułku Ułanów Legionowych im.E. Rydza-Śmigłego. Kawalerią "zajmuję" się już 4 lata, dobra do rzeczy. Staję się posiadaczem nowego rzędu kawaleryjskiego wz.25/27 i męczy mnie jedna rzecz nie lubię naturalnego surowego koloru skóry i każdy element wyposażenia smaruję smarami do siodeł bądź mieszankami olei. Czym nasmarować mam siedzisko by nie brudziło tyłka, czy nasmarować smarem i odczekać aż nadmiar odparuje. Postąpiłem tak z podpierśnikiem wz.25 i z czasem olej odparował chodź nie do końca. Czekam na wasze rady :)

Pozdrawiam Adrian.
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Piotrek » 27 lut 2013, o 19:20

Nie przesadzaj z ilością ojeju, bo skóra za bardzo nim na siąknie. Smaruj raz na jakiś czas, w miarę jak środek, którego użyłeś odparuje. Skóra od samego olejowania nie ściemnieje, przynajmniej na tyle, na ile byś chciał. Potrzeba jej światła słonecznego, żeby się nieco opaliła. A najlepszy sposób to po prostu siodła używać.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 20:08

Kolor który mnie interesuje to karmelowy, nie jestem zwolennikiem ciemnych skór niżej zamieszczam zdjęcie podpierśnika.
Obrazek
Obrazek
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Piotrek » 27 lut 2013, o 20:21

Skóra siłą rzeczy będzie ciemnieć, w miarę starzenia się i używania. Możesz tylko ten proces przyspieszać (używając intensywnie siodła, wystawiając na słońce i wilgoć) albo spowalniać (nie używając).
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 20:27

Czyli by teraz uzyskać taki odcień siodła jak i podpierśnika delikatnie zakonserwować smarem i wystawić na słońce przeplatając używaniem ?
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Piotrek » 27 lut 2013, o 20:31

Używaj po prostu siodła, jeśli w tym celu je kupiłeś. Po jeździe, przemyj wodą z mydłem glicerynowym i zakonserwuj, tylko nie przesadzaj z ilością preparatów. Od jazdy siodło na pewno będzie się brudzić, choćby od cholew pastowanych butów. Idealnie karmelowego koloru nie utrzymasz, chyba że chcesz mieć siodło tylko na pokaz, a nie do użytku.

U kogo kupowałeś to siodło?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Ziolek » 27 lut 2013, o 20:33

Skóra siłą rzeczy będzie ciemnieć, w miarę starzenia się i używania. Możesz tylko ten proces przyspieszać (używając intensywnie siodła, wystawiając na słońce i wilgoć) albo spowalniać (nie używając).

Tu się zgadzam z Piotrem.. Sam posiadam świeżutki rząd kawaleryjski, jak również oporządzenie o naturalnym kolorze skóry. Użyłem raz smaru z barwnikiem, ale odradzam tego.. Najlepszy efekt to z czasem naturalnie ciemniejąca skóra.. Również pot konia dużo pomaga i naturalne słońce

Co do smarowania to polecam zakupić olejki do skóry i wosk. Olejkiem smarowałem mniej więcej co 2-3 dni, przez 2 tyg żeby zmiękczyć skórę. Ładnie mi ściemniała i w miarę powolnym procesem kształtuje się pod mój zad. Zaś obecnie teraz smaruje siodło raz w miesiącu woskiem.
Słyszałem że część ludzi smaruje siodła olejem, najzwyklejszym ze sklepu (ale podobno można doprowadzić do zagrzybienia), drugi patent to pasta do skóry (ale podobno chemikalia niszczą skórę bardzo).. Część osób mi polecała najzwyklejszy olejek dla dzieci do skóry.
Ja jednak jak wyżej pisałem zainwestowałem i zakupiłem preparaty z decathlonu. Oraz
Avatar użytkownika
Ziolek
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 30
Dołączył(a): 24 paź 2012, o 13:44
Lokalizacja: 2 szwadron 11 pułk Ułanów Legionowych

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 20:38

Ja używam olejku na bazie lanoliny i wosku pszczelego oraz smar Fouganza z Decathlonu
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Piotrek » 27 lut 2013, o 20:43

Olej jadalny będzie powodował jełczenie, rozwijanie się bakterii, może pojawić się pleśń. O umiarze w nawilżaniu siodła piszę dlatego, że jeśli się przesadzi, siedzisko zacznie się odkształcać, tybinki zrobią za miękkie i siodło straci właściwości, jakie powinno posiadać. To ma się wszystko wysiedzieć i wygnieść od używania, a nie smarowania.

Są specjalne pasty do skór, które zabezpieczają je przez zabrudzeniami. Ja używam Sirio, jest świetna do wszelkiego rodzaju skór, siodeł, oporządzenia. Bardzo ładnie je nabłyszcza. Tylko uwaga z nakładaniem jej na siedzisko, bo zrobić się śliskie i można wyjechać z niego niechcący ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 20:50

A gdy zabezpieczę siodło tą pastą to czy zmieni ono kolor czy ta pasta nie przeszkadza ciemnieniu skóry? Myślałem o tym by delikatnie 2 lub 3 razy przetrzeć olejkiem w dłuższych odstępach i wysmarować pastą oczywiście z umiarem dla nadania połysku ?
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez Piotrek » 27 lut 2013, o 20:55

Nie, pasta nic nie ma do koloru. Pogódź się z dwoma rzeczami :
- skóra nie ciemnieje z dnia na dzień, to jest proces który trwa, w zależności od intensywności używania sprzętu i jego konserwacji
- nie zatrzymasz tego procesu na jakimś "karmelowym" etapie, bo skóra będzie ciemniała dalej
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 21:08

Czyli nie pozostaje mi nic innego jak czekać na wyrównanie kolorów i nie próbować robić tego za wszelką cenę? (czy jest możliwe wyrównanie kolorów skóry?)(Czy wosk pszczeli również nada się do polerowania siodła?)
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez elmijakke » 27 lut 2013, o 22:14

Na miód da się szybko tylko....złą porę roku wybrałeś.... Ja bardzo szybko doprowadziłem do koloru miodowego, ale w lato. Wystarczy olej bezbarwny do skór (w każdym sklepie jeździeckim do kupienia). Smarowałem i na słońce, smarowałem i na słońce i po dwóch, trzech tygodniach był miód... No ale to był czerwiec. :wink:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez 11PUL » 27 lut 2013, o 22:25

To w takim razie się wstrzymam, dzięki wszystkim za rady.
11PUL
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 11
Dołączył(a): 13 sie 2012, o 15:06
Lokalizacja: Radom

Re: "Smarowanie" rzędu kawaleryjskiego

Postprzez myta2 » 28 lut 2013, o 12:26

Najporściej pprostu zwyczajnie używać i co jakiś czas wyczyścić i zakonserwować, a kolory same przyjdą z czasem :wink: nie warto poprawiać natury - to na dobre nie wychodzi :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Następna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron