Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotr Walter » 2 sty 2012, o 17:54

Szkoda że grupa tak reaguje że koniecznie wz 36... My w naszym Oddziale właśnie przeprowadzamy rewolucje mundurową... szyjemy mundury wz 19 sukienne... i wymieniamy sprzęt... nie polecam tego przeżywać... To bardzo ciężkie do przeprowadzenia mając do dyspozycji domowe budżety ...
Lepiej od razu dobrze kupić...
pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 2 sty 2012, o 18:14

Ano Piotrze.Żebym to ja wiedział w końcu na sicher co 17 moja miała to byłbym szczęśliwym człowiekiem... :wink: Tak instrukcję już przerobiłem Piotrze.Wymieniać to katastrofa. Dlatego pwoli inwestuję. Choć jak juź zaznaczyłem najabardziej denerwuje mnie ten brak pewności. Co w końcu było? Wydaje mi się, że przyjąłem zły okres. Trzeba zawęzić.Od 1935-1939 to akurat same zmiany były.
Ostatnio edytowano 5 sty 2012, o 11:58 przez Ślązak, łącznie edytowano 1 raz
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 2 sty 2012, o 18:53

Albo lepiej wybierz okres z roku 1919 r., będziesz miał wszystko niemieckie, względnie co tam na bolszewiku się zdobędzie później ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Paweł_39 » 2 sty 2012, o 23:55

Przemarsz 17 pułku ułanów przez Leszno latem 1939 r. Już chyba lepszego zdjęcia nie znajdziesz :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 3 sty 2012, o 11:09

Dziękuje bardzo .Powót z manewrów zapewne i defilada na rynku w Lesznie :wink: A teraz szczegóły. Wszyscy mają furażerki, mundury polowe, ale co to są za kurtki mundurowe? Co do rzędów to chyba, nie dam głowy, ale wz.25 na moje niewprawne oko.Szabli nie rozpoznam.A propos orzełki na furażerkach były metalowe czy naszywne?Bo wyglądają na metalowe.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Paweł_39 » 3 sty 2012, o 11:13

Wbrew temu co dziś widać u wszelkiej maści koniarzy - nigdy nie było haftowanych orzełków na furażerkach polskich. Pojawiły się wraz z rogatywką polową wz.37. Na furażerkach były tylko metalowe - duże, małe, barwy, w różnych kombinacjach.
Kurtki to kurtki drelichowe letnie wz.36. Karabinki wz.98 PWU, Co do rzędów, niech się koledzy wypowiedzą, bo nie chcę w błąd wprowadzić. Mam swoje zdanie, ale jednak są sprawniejsi.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 3 sty 2012, o 12:11

Przydałoby sie wieksze foto, ale....niemal na 100% to są rzedy wz.36. I co ciekawe...nie wygladają na nówki, Widoczne juczki sa juz ciemne i ciut zniekształcone uzytkowaniem, co wskazywałoby na to, ze uzywano ich w siedemnastce conajmniej kilka dobrych miesięcy. Do tego ewidentnie krótsze czapraki i pojedyncze kiełzno (pelhamy). Tak... na zdjęciu mam rzędy wz.36.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Łuki » 3 sty 2012, o 13:20

Przy czym prowadzący to oficer więc siodło wz.25 oficerskie.

Co do haftowanych orzełków na furażerkach to wspomina o nich broszura Oficer. Ale to tylko zalecenia a nie obowiązujące przepisy.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Paweł_39 » 3 sty 2012, o 16:13

Większego nie będzie. Jeśli to wz.36, to przynajmniej teraz macie podkładkę dla zgodności historycznej.

Zdjęcie przedstawia, jak słusznie zauważył Ślązak, powrót do Leszna z manewrów zgrywających pułk latem 1939. To już czas cichej mobilizacji. Brak hełmów wskazuje, że to dość wczesne lato :)

Obrazek
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 3 sty 2012, o 16:32

Dzięki Lookas za trafną diagnozę odnoście rzędu, ale Koledze Pawłowi za tak ładne zbliżenie :wink: Ja nie mam tak wyrobionego oka, ale myślę, że za jakiś czas nie będe taki niegramotny. Mam zdjęcie 17 pułku z powrotu takźe z manerów w 1938 r. Z tym, że na zdjęciu jest taczanka z radiostacją. Zresztą dokładnie to samo miejsce jak to, które pokazał Paweł_39. Nie mam skanu niestety więc nie wrzucę. Ale teraz p analizie mundur na moim zdjęciu ułana obok woźnicy jest ten sam. O rzędzie nić nie moge powiedzieć bo jest para koni w szorach. Ale takźe jest furażerka na głowie. Zdjęcie pochodzi z Koni Polskiego nr 5/1994 (nr ciągły 132 KP) Szereg artykułów na temt pułków autorstwa p.Lesława Kukawskiego wraz planszą barwną autorstwa Andrzeja Jeziorkowskiego. W tym roku w KP była przedstawiana, krótka charakterystyka pułków.
Ostatnio edytowano 5 sty 2012, o 11:56 przez Ślązak, łącznie edytowano 4 razy
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 3 sty 2012, o 17:02

Prof. Jeziorkowski już niestety nic nie narysuje... Zmarł w zeszłym roku.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez elmijakke » 5 sty 2012, o 17:25

Panowie, kolega Ślązak powinien kupić sobie siodło takie jak ma reszta kolegów z GRH czy KO (nie wiem dokładnie). Nie bawimy się w rycerstwo (gdzie każdy sobie sterem, wiatrem i żaglem), ale w kawalerie gdzie obowiązywało (szczególnie w latach trzydziestych) pewne ujednolicenie - przynajmniej w ramach szwadronu. Zatem jeżeli reszta kolegów Ślązaka ma siodło 36 to tez powinien sobie kupić 36 (zwłaszcza, że na materiale źródłowym widać, że takowe w wyposażenie odtwarzanego pułku wchodziły). To nie wojna 1920 gdzie każdy wyglądał jak z innej bajki. Sami wiecie jak ważne jest abyśmy na rekonstrukcjach / defiladach / rajdach / inscenizacjach wyglądali nie tylko zgodnie z realiami historycznymi, ale także PODOBNIE do siebie. Porównajcie sobie zdjęcia z Krojant i z Łomianek - które są lepsze (nie mówię oczywiście o wartościach artystycznych). Dlatego nie wpuszczajcie kolegi Ślązaka w maliny, co najwżej można powiedzieć że coś jest totalnie od czapy co w tym przypadku (wyboru siodła) nie ma miejsca.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez elmijakke » 5 sty 2012, o 17:26

Piotrek napisał(a):Prof. Jeziorkowski już niestety nic nie narysuje... Zmarł w zeszłym roku.


Nie mów hop... Może jeszcze porysuje...zza grobu.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 5 sty 2012, o 19:34

To przykra informacja, ale czas jest nieubłagany dla wszytskich...

Teraz mam jasność w kwestii rzędu. Wz.36 jak nić...No i mundur się wyjaśnił.Przynajmniej w kwestii pierwszej trójki...
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotr Walter » 5 sty 2012, o 21:01

Przepraszam Michał że nie odp na priva ale przed chwilą komp mi zamulił i mój elaborat dla ciebie szlag trafił.. :/ a opisałem ci wszystko dokładnie ze szczegółami... :/
Ten tekst powinien Ci rozjaśnić kwestie rzędów u nas. ;)


"...W lutym 1938 4. szwadron (...) otrzymał 50 sztuk kompletnych rzędów
wz. 36. (...) Po przeszło rocznym okresie testowania (...) w czerwcu
1939 cały Pułk został wyposażony w rzędy wierzchowe wz. 36 ..."
Dopisane jest tylko, że oficerowie (kupujący rzędu za własne pieniądze)
nie muszą wymieniać od razu.
za L. Kukawski "Konie 15 PU P"

A co do mundurów to wejdź na stronę www.15pu.poznan.pl w zakładkę dołącz do nas i tam jest lista obowiązująca u nas po reformach ;)

Przepraszam raz jeszcze ale nie mam teraz czasu na pisanie odp szczegółowej po raz kolejny :/
Innym razem Ci napiszę :)
Acha i jestem Piotrek a nie żaden PAN ;) choć nie masz Pana nad Ułana :P

Ps ELMI ma trochę racji ( chujo...o ale jednakowo) ;) z tym że w ten sposób grupy nigdy się nie zmienią bo naraz 20 siodeł nikt nie wymieni, a unifikuję różne wzory siodeł w pewnym stopniu jednakowy dla wszystkich regulamin troczenia ;)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron