Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez pulkownik » 8 cze 2010, o 12:41

Miszku ! z mojego tyłka ? nigdy - zaprzeczam :lol: z siedziska siodła wz 36 jak najbardziej.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez myta2 » 8 cze 2010, o 13:31

a bo widzisz Pułkowniku 25 oficyjerska już tak ma trzeba dupę do niej przyzwyczaić zanim zacznie byc wygodna :D mnie też bolało (oj strasznie bolało tylko galop i półsiad na pierwszych terenach) stę i kłus to było tragiczne doznanie :?
ale za to dzisiaj po wieeeelu dupogodzinach w tym siodełku jak w fotelu 8)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez pulkownik » 8 cze 2010, o 13:43

etam, mnie nic nie bolało ale wylatałem z niej. Jak siedzę w wz. 36 to jak przyklejony a tu jakoś mi tak niepewnie było. Nie było czasu przywyknąć.
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 8 cze 2010, o 13:45

Zapytajcie lepiej Łukiego, jak mu się jechało rajd do Komarowa dwa lata temu... 300 km w nowym siodle wz. 25 ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Łuki » 8 cze 2010, o 14:38

Żołnierskie wz.25 poza ciężarem jest idealne na rajdy. Głębokie, dobrze trzyma i całkiem miękkie jak na niewyściełane siodło... A dupa... musiała się przyzwyczaić ;-)
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez miszka7-1 » 8 cze 2010, o 15:14

A no bo dupa ma to do siebie, że się zawsze przyzwyczai :mrgreen: .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 8 cze 2010, o 15:15

A jaka różnica istotna jest między wz.25, a wz.36.Oprócz pochodzenia z innych armii.Lub gdzie mogę na forze przeczytac o tym?Przepraszam za pytanie, ale jestem noworyszem w tej kwestii.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 8 cze 2010, o 15:30

Siodło wz. 36 to rdzennie polska konstrukcja, wynikająca z doświadczeń z używanymi wcześniej siodłami wz. 25. Ten zaś został oparty na zagranicznych wzorcach, przede wszystkim angielskim siodle UP, zwanym potocznie "kanadyjskim". Rząd wz. 25 był dość ciężki, zatem prace poszły w kierunku uczynienia go lżejszym. Jeśli spojrzysz na oba siodła, zobaczysz, że wz. 36 nie ma już kuli na tylnym łęku, inny jest kształt siedziska. Zrezygnowano z filcowych podtybinek, a poduszki kolanowe przeniesiono na tybinki. Zmianom uległ również kształt czapraka - zmniejszono go i zrezygnowano z przedniej pauszy. Modyfikacjom uległ również kształt sakw. Efekt - siodło lżejsze, ale za to mniej wygodne (siedzisko zdecydowanie twardsze). W 1938 r. weszły natomiast nowe przepisy dotyczące troczenia rzędów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 8 cze 2010, o 16:17

Tak te wizualne róznice są dla mnie dostrzegalne.Jak rozumiem siodał wz.25 były podobne do oficerskiego wz.25.Czy dobrze rozumuję?Wiem, że mozna siodło wz.25 stroczyć zgodnie z instrukcją wz.36.Czy dobrze kombinuję?Dzięki za kompensum :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Łuki » 8 cze 2010, o 16:34

Oficerskie wz.25 i żołnierskie wz.25 kompletnie się różnią pod względem budowy.
Żołnierskie wz.25 możesz stroczyć wg starych i nowych przepisów.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 8 cze 2010, o 16:40

Dzięki za wyjaśnienia.Teraz wszystko jest jasne.A gdzie mogę rzucić okiem na siodło wz.25 by obejrzeć?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 8 cze 2010, o 17:20

A choćby tutaj :
http://www.7dak.fora.pl/trakcja-czyli-to-co-przypina-konia-do-zelaza,3/chciec-to-moc-czyli-replika-siodla-wz-28,116.html

Masz opisaną historię powstawania naszych siodeł wz. 25. W tytule wątku wskazano siodło wz. 28, jako że siodła używane w artylerii były szyte na terlicach wz. 28. Cała reszta wyglądała tak samo, jak siodła wz. 25.

Siodło oficerskie wz. 25 wygląda niemalże identycznie jak rosyjskie siodło oficerskie.

Troczenie nie było uzaleznione od rodzaju siodła. Wszystkie siodła używane w Wojsku Polskim były troczone według obowiązujących przepisów. Na tej zasadzie, troczono nie tylko polskie siodła, ale i całą gamę tych obcego pochodzenia, które pozostały w spadku po zaborcach, albo zostały zakupione z demobilu, w czasie wojny 1920 r.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 8 cze 2010, o 19:10

Panowie jesteście niezastąpioną skarbnicą wiedzy!Chylę czoło... :wink: Bardzo podoba mi się to siodło wz.25.Interesująca konstrukcja.Ale Siodlarz takiego chyba nie robi.Chyba, że wz.27 jest jego modyfikacją jak rozumiem.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 8 cze 2010, o 19:26

Siodlarz robi siodła wz. 36 szeregowego, wz. 25 szeregowego, wz. 25 oficerskie i wz. 27 szeregowego. To siodło wz. 27 to własnie siodło wz. 25 w wersji dla artylerii (ma dodatkowe zapinki do uprzęży z tyłu ławek). Prawidłowa nazwa to siodło wz. 25, wz. 27 i wz. 28 to same terlice. Różniły się od tych wz. 25 kątami ławek i rozmiarami. Jeśli mnie pamięc nie myli, wz. 28 występował w większej ilości rozmiarów (zdaje się trzech), wz. 27 tylko w jednej.
Pamiętaj o jednej rzeczy... Zacznij od ustalenia, jakich siodeł używano w 17 PU w interesującym Cię okresie, z dopiero później zdecyduj się na zakup. Tak samo z umundurowaniem i całą resztą.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Łuki » 8 cze 2010, o 23:23

Uzupełniając i korygując Piotra.

terlica wz.25 - jeden rozmiar (wierzchowy), ławki z litego drewana, ławki posiadają po jednej przystule i jednej sprzączce do mocowania przystulicy, żelazna kula z mosiężnymi wrotkami.
terlica wz.27 - dwa rozmiary (wierzchowy i zaprzęgowy/artyleryjski), ławki ze sklejki,ławki posiadają po dwie sprzączki (bez przystuły) do mocowania przystulicy, żelazna kula z mosiężnymi wrotkami.
terlica wz.28 - cztery rozmiary (1 - zaprzęgowy/artyleryjski; 2, 3, 4 - uniwersalne), ławki ze sklejki,ławki posiadają po dwie sprzączki (bez przystuły) do mocowania przystulicy, kula ze stali.

Do tego dochodzą jeszcze wspomniane modyfikacje zaprzegowe: strzemionka do przystuł siodłowych, ucho do powodu i ucho do upinacza oraz podwójne środkowe ucho na tylnim łęku.

Co do wspomnianych kątów to wynikają one wprost z rozmiaru. Przy czym rozmiar 1 (najwiekszy) ma ławki o kącie rozwarcia 100 stopni a rozmiary 2, 3, 4 o kącie rozwarcia 82 stopnie. Tak więc to nie jest wyznacznik wzoru terlicy. Po prostu terlice wz.27 i wz.28 dodały nowe rozmiary.

Wszystko znajdziesz w dokumencie zwanym "Instrukcja Taborowa. Część 1. Składniki Taboru". Patrz punkt 67.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron