Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Paweł_39 » 28 gru 2011, o 13:00

Idąc dalej. 17 pu w 1939 r. Mamy więc informację, ze w 1939 r. żołnierze słuzby czynnej wyposażeni byli w polowe kurtki letnie wz.36, karabinki wz.98 PWU oraz hełmy wz.15.

http://www.dobroni.pl/foto_news/adrian,17p.ul.jpeg
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 28 gru 2011, o 13:18

No tak okres lat od 1935 do 1939 obfitował w dużą ilośc zmian. Pewnie wszytsko mozna tam znaleźć. Ale skąd pewnośc, że tak było? Siodła wz.25? Niemożliwe. Tzn wydaje mi sie bo juź pewien nie jestem, że jednak nie. Dobrze, że karabinek choć jest juź pewień. A skąd teraz pewność, że ułani mieli kurtki letnie wz.36? A niejak pisał Piotrek wz.19? I dlaczego tylko podoficerom miano coś wymienić, a nie ułanom? Nie wymieniono całego umundurownia w pułku tylko po kolei korpusowi podoficerskiemu,a później dalej żołnierzom?
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 28 gru 2011, o 13:21

Wracając jednakże do pytania o wykonawcę rzędu. Nie znam produktów tego rymarza z Opola, mam zaufanie do Siodlarza z Pleszewa, wszystkie nasze rzędy były szyte u nich.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 28 gru 2011, o 13:34

Dzięki Piotrze za informacje :wink: Teraz mam dylemat. Wz.34 czy jednak wz.25. Musze jednak jeszce fktycznie duzo poczytać i pooglądać. Wtedu może nabęde pewność w zasadniczych kwestiach rzędu.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 28 gru 2011, o 13:44

Ślązak napisał(a):No tak okres lat od 1935 do 1939 obfitował w dużą ilośc zmian. Pewnie wszytsko mozna tam znaleźć. Ale skąd pewnośc, że tak było? Siodła wz.25? Niemożliwe. Tzn wydaje mi sie bo juź pewien nie jestem, że jednak nie. Dobrze, że karabinek choć jest juź pewień. A skąd teraz pewność, że ułani mieli kurtki letnie wz.36? A niejak pisał Piotrek wz.19? I dlaczego tylko podoficerom miano coś wymienić, a nie ułanom? Nie wymieniono całego umundurownia w pułku tylko po kolei korpusowi podoficerskiemu,a później dalej żołnierzom?


I tu zaczynają się schody ;) Ustalenie tego, jak wyglądał dany pułk w konkretnym okresie, to żmudna i pełna pułapek droga. Nie można polegać tylko na jednym źródle. Autorzy różnego rodzaju publikacji niejednokrotnie polegają na własnych przekonaniach lub przypuszczeniach, podając je za pewnik. Nie twierdzę oczywiście, że jest tak w przypadku książki, którą wskazałeś, ale wydawałoby się trochę dziwne, że jeden z pułków Wlkp. Brygady Kawalerii otrzymał w całości nowy sprzęt, a inne nie. Mogło to wynikać z jakiegoś szczególnego przeznaczenia, np. oddania nowych mundurów czy siodeł do testowania.

Żeby ustalić, jaki sprzęt dotarł do pułku, konieczne jest przeanalizowanie jego akt w CAW. Póki co dostęp do nich jest utrudniony, jako że trwa tam remont. Nie zawsze jednak znajdziemy tam odpowiedź. W rozkazie może być bowiem napisane, że pułk dostał tyle a tyle sztuk szabel, ale już nie wskazuje się, jakie to szable. W aktach CAW na temat typu szabel ponoć nic nie ma (informacja od Pana Piotra Zarzyckiego). Przed długi czas poszukiwaliśmy szabel wz. 34 na zdjęciach 7 D.A.K. polegając na obiegowej opinii, że jednostki mobilizowane na Zaolzie otrzymały nowy sprzęt. No i znaleźliśmy... szable francuskie wz. 1822 ! Jeśli są jakieś wspomnienia, trzeba je przeanalizować, ale też ostrożnie. Spisywane po wielu latach zawierają błędy. Pamięć ludzka jest zawodna. Pozostaje analiza zdjęć. Z tymi też trzeba uważać, bo często opisy są błędne. Nieprawidłowo podane okoliczności ich wykonania czy daty. Trzeba zatem poskładać taką układankę, czasem otrzymujemy jednoznaczną odpowiedź, czasem nie i szukamy dalej.

Kolejnym problemem jest fakt, że poszczególne pułki inaczej mogły wyglądać w sierpniu 1939 r. a inaczej w chwili wybuchu wojny. Otrzymywały bowiem z magazynów MOB nowy sprzęt. O ile mogły zmienić się mundury (i tak bywało), szable czy maski p-gas (RSC zamienione na wz. 32 w torbach), to nie chce mi się wierzyć, że nagle wydano z magazynów dla całego pułku nowe rzędy, niedopasowane, nierozjeżdżone, itd.

Siodła wz. 25 we wrześniu 1939 r. były jak najbardziej możliwe i często spotykane. To że wyprodukowano już wz 36 nie oznaczało jeszcze ich wymianę w całej kawalerii.

Nie było kurtek letnich w. 19. Pisałem o widocznych na podlinkowanym przeze mnie zdjęciu kurtkach sukiennych wz. 19. Jeśli chodzi akurat o umundurowanie letnie, to faktycznie kurtek letnich wz. 36 spotyka się sporo na zdjęciach, co nie oznacza, że automatycznie przekazano pułkom umundurowanie sukienne tego wzoru. W kawalerii mundurów sukiennych wz. 36 było bardzo mało, dominowały wz. 19.

Kwestię wymiany umundurowania regulowały rozkazy. Ten, który wprowadzał kurtkę wz. 36 nakazywał nosić ją wszystkim oficerom i podoficerom zawodowym oraz podchorążym szkół zawodowych od dnia 1 maja 1937 r. Od tej daty nie wolno było nosić kurtek starego typu tym grupom żołnierzy. Co innego jednak szeregowcy - ułani, strzelcy, kanonierzy, itd. jak również podoficerowie służby czynnej (nadterminowi, w szkołach podoficerskich). Ich rozkaz ten nie obowiązywał, mogli nosić dotychczasowe kurtki wz. 19.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 28 gru 2011, o 13:51

Ślązak napisał(a):Dzięki Piotrze za informacje :wink: Teraz mam dylemat. Wz.34 czy jednak wz.25. Musze jednak jeszce fktycznie duzo poczytać i pooglądać. Wtedu może nabęde pewność w zasadniczych kwestiach rzędu.


Wz. 34 to szabla, siodła to wz. 25 albo wz. 36. Tak z grubsza przynajmniej, nie gmatwając za bardzo ;)

Szukaj zdjęć i analizuj. Jeśli interesuje Cię wrzesień 1939 r. albo okres tuż przed wybuchem wojny, to takie będą Ci potrzebne. Jeśli znajdziesz na nich siodła wz. 36, to będzie prawdopodobnym, że 17 PU wyszedł w nich na wojnę. Z mundurami już bywa różnie - na mobilizację mogli dostać wz. 36, ale pewności nie mam żadnej.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Paweł_39 » 28 gru 2011, o 17:21

Takie uzupełnienie wypowiedzi Piotra. Większość kawalerii w 1939 to rzędy wz.25 i starszych typów, nie wz.36, jak się u nas dziś utarło.

Co do mundurów sukiennych wz.36 to jeśli w pułku były mundury letnie wz.36 to raczej żołnierze służby czynnej podczas mobilizacji w nich zostawali. Mobilizowanym mogli wydawać albo letnie wz.36 albo sukienne wz.19. Sukienne wz.36 były w mniejszości, nawet podczas mobilizacji. Wymianę mundurów na nowe wzory rozpoczęto od broni technicznych i piechoty. Podobnie na mobilizację, wyciągano dla szeregowych, z magazynów nowe kurtki wz.36, ale narazie z takimi wspomnieniami spotkałem się tylko w przypadku piechoty.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez pieczarka » 28 gru 2011, o 17:56

Piotrek napisał(a):No to pierwszą informację mamy zweryfikowaną - na poniższym zdjęciu żołnierze mają kurtki wz. 19, w dodatku z kołnierzem starego typu. Co do siodeł nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że u środkowego jeźdźca trójki z proporcem widzę pałszę czapraka wz. 25. Oczywiście, mogło być tak, że nowe sorty czy sprzęt uzupełniano szwadronami. W takim razie, szwadron drugi albo trzeci (trudno dociec, czy biały kwadrat na proporcu był w rzeczywistości biały czy żółty) miał taki, a nie inny sprzęt. Zdjęcie jest datowane przez NAC na maj 1939 r. chociaż do ichniejszych opisów podchodzę dość ostrożnie.

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/72712/41facdd13d9fc4e974191e4b6aac3125/


Ale ten środkowy ma chyba sakwy do wz.36.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 28 gru 2011, o 19:15

Zdjęcie jest na tyle niewyraźne, że nie chcę się wymądrzać, jakie to siodło. Wydaje mi się, że sama krawędź czapraka wz. 36 nie byłaby tak dobre widoczna, jak pausza wz. 25. Może Lookas zerknie. On zwykle widzi detale siodeł i ogłowi, które dla mnie są niewidzialne ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Kowalinho » 28 gru 2011, o 22:07

Na moje oko to poczet ma podpierśniki już do siodeł wz. 36. Nie widzę tu jarzma podpierśników wz. 25. :wink:

I sakwy rzeczywiście to potwierdzają, widać krótką klapę sakwy wz. 36.
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 28 gru 2011, o 23:10

Podpierśnik faktycznie jak wz. 36. Mielibyśmy zatem potwierdzenie, że przynajmniej w jednym szwadronie 17 PU w 1939 r. były rzędy wz. 36.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 29 gru 2011, o 11:09

Tu nie ma co gdybac:) Rzędy ewidentnie nowe (wz.36), w nowym troczeniu. Zresztą...na tak wzniosłą okazję jak dwudziestolecie pułku trzeba było sie pokazać - najnowszy sprzęt, najnowsze regulaminy:)Tym bardziej, że Leszno to nadgraniczny garnizon i demonstracja dla niemieckiej ludności była bardzo istotna.
A żołnierze w kurtkach wz.19 i to jeśli mnie wzrok nie myli z wysokimi kołnierzami.

I jeszcze ciekawostka - podczas retuszu uwiąz srodkowego konia "zawędrował" pod rzemień podpierśnika:) Niby drobiazg, ale gdyby opierac się w swoich analizach na tym przykładzie, mozna by sie srodze zdziwić:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez jarema » 29 gru 2011, o 14:55

A mnie zastanawia jedna rzecz: jak to się dzieje, że paski do czapek są zapięte i na czapkach i pod brodą :D
A co do pododdziału - II Szwadron. Kwadrat ewidentnie biały. Gdyby był żółty, byłby tak samo szary na zdjęciu, jak dolna część proporczyka.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 29 gru 2011, o 22:44

Bardzo serdecznie Wszystkim Kolegom dziękuje za to, że zechciel włączyć się do dyskusji i oświećic mnie w kwestii rzędu i nie tylko :wink: Przepraszam, zę w śrdoę 28.12. nie podjąłem dalszej dyskujsi, ale musiałem w szybkim tempie udac się do Poznania.Dziś wróciłem i nadrabiam zaległości.

Obawiam się tylko, że to nie będzie jedyne moje pytanie skierowane do Was Panowie.Cały czas bardzo chcę dostać jakieś źródełko z inną wiedzą, które opisało by ten pułk.GRH z którą mam kontakt zrzeszona używa umundurowania i siodeł wz.36. I to jest problem. Bo ilekroć rozmawiam. To słyszę tylko właśnie wz.36...i juź :wink: A czytam to forum i Panów ypwoiedzi i widzę, że to nie jest takie hop siup. Krótko. Nie chcę popełniąć faux pas. Wiem, że do wszytskiego nie dojdę, ale chcę być jak najbliższy tego co było w latach 1935-1939 r.Pech, że to okers zmian totalnych. I zamieszanie we wszytskim. Donaszanie pewnie teź miało duży wpływ na to.Wygląda nato, że to mogło być wymieszane i to nieźle wzorami i latami umubdurowań. No nić będe dociekliwy
i będe szukał. Oj Piotrze jak mawiał gen. B. Wieniawa-Długoszowski ja widzę same schody przed sobą... :wink:

A propos zakupiłem czasopismo Szabla i koń :wink: Tak mam wrażenie jakoby kilku autorów arcyciekawych artykułów jakbym cośik znał, ale to pewnie takie wrażenie tylko... W każdym razie czasopismo bomba jak dla mnie :wink: Muszę koniecznie zakupić pierwszy numer bo nie mam.No i następne oczywiście...

Dziękuje jeszcze raz za wszytskie opinie i spostrzeżenia.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 29 gru 2011, o 23:16

Jak w Poznaniu, to nie trzeba przez forum, można osobiście pogadać ;)

Ano niestety, są takie ekipy, które wychodzą z założenia - mamy mundur wz. 36 bo mamy i już. To też musisz wziąć pod uwagę, bo jeśli jest jakiś regulamin wewnątrz grupy zakładający noszenie wz. 36 to możesz się nie wpasować chcąc być koszernym :)

Archiwalne numery Szabli i Konia kupisz tutaj http://www.pelta.com.pl
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron