Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez myta2 » 30 cze 2008, o 23:11

Zgadzam się że oryginały to były lataaaa praktyki mistrzów w swoim fachu, ale nie zgodzę się z jednym, jak każdy wie to wojsko było jest i będzie zawsze testerem nowych rozwiązań, zatem gdyby mogli w 39r. wyjść w siodłach o 5 czy 6 kg lżejszych, bo wykonanych z lżejszych nowoczesnych rozwiązań to pewnie by na nich pojechali, dla jasności nie neguję jakości wytworów przedwojennych (broń Boże) ale też nie jestem zaciekłym ortodoksem by dzisiaj na siłę mieć coś czego i tak mieć nie będę bo tak jak napisałeś inaczej się dziś wyprawia skórę, bo standardowo używa się innych materiałów itd jak chcesz każdy jeden fachman sprawi ci kulbakę jak w oryginale...... ale nie zapłacisz za nią 3 tyś tylko 13 i nie będziesz czekał 4 tyg tylko 4 lata to wtedy ktoś extra dla Ciebie wygarbuje skórę, ktoś inny wykona terlicę a jeszcze ktoś inny to wszystko poskłada w kupe. Nie ma się co czarować nie żyjemy 80 lat wstecz. Gdybyśmy żyli to nie popostowali byśmy sobie na tym forum tylko na ówczesny czas w nowoczesnych wzorach kulbak śmigali konno w szwadronach. A prawda jest taka że wystarczy spojżeć na wcześniejsze siodła i tendencja była jedna, zrobić lżejsze z innych materiałów (czyt, NOWOCZEŚNIEJSZYCH), wystarczy spojżeć na różnice w ogłowiu WZ25 i 36 wystarczy chwycić w dłoń kulbakę Wz25 i 36 i nagle okaże się że jest inna technika wykonania, różnią się elementami które powodują "odchudzenie" tego NOWOCZESNEGO.... tak więc nie zgadzam się z stwierdzeniem że złym jest zmodyfikować konstrukcje na rzecz poprawienia pewnych parametrów siodła. Oczywiście kłoci się to nieco z ideą jaka przyświeca KO, ale ostatecznie wszystko idzie do przodu........
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez pulkownik » 1 lip 2008, o 15:54

No tak. Niby racja ! wszystko idzie do przodu, więc zamień konia na mechaniczne rozwiązanie. Tańsze, mocniejsze, ekonomiczniejsze. He, he.
Czy to oryginał czy replika ? tylko replika ! bo za kilka lat oryginały całkiem zakatujemy i zostanie nam lizanie szyby w muzealnej ekspozycji. Mam kilka lat wrób z „Siodlarza”, skóra kiepska ale wytrzyma jeszcze kilka sezonów bez remontu. Nie używam innego siodła, tylko to jedno. Deszcz, słońce, zima, lato - nie pieszczę się z nim a ono mi wciąż służy.
Oryginał wyciągam od wielkiego dzwonu, po prostu mi żal czegoś co ma taką historię. Dobra replika będzie służyła nam naprawdę długo.. Ot i moje zdanie !
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Piotrek » 1 lip 2008, o 22:17

Panowie Koledzy ! 7 DAK prosi o wsparcie ! W związku z planami wykonania repliki siodła wz. 28 pilnie potrzebujemy kontaktu z właścicielem oryginalnego czapraka i sakw wz. 25. Czy ktoś z Was jest szczęśliwym posiadaczem i wykonałby dla nas szczegółowe pomiary i dokumentację fotograficzną? Będziemy ogromnie zobowiązani.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lookas » 1 lip 2008, o 23:12

pulkownik napisał(a):....
Czy to oryginał czy replika ? tylko replika ! bo za kilka lat oryginały całkiem zakatujemy i zostanie nam lizanie szyby w muzealnej ekspozycji. .........Dobra replika będzie służyła nam naprawdę długo..


Troche pociachałem cytat, ale to, co wybrałem idealnie chrakteryzuje moje podejście. ważne, zeby to była DOBRA REPLIKA a nie masowa podróba. A dobra replika powstanie w warsztacie, gdzie pracują fachowcy, których cieszy praca i odtwarzanie historii.

Wiadomo, ze technika idzie na przód. Niestety, dzięki technice, skóry juz nie są takie, jak dawniej. I powodem jest nie tylko inny sposób wyprawy, ale także utrzymanie zwierzakówe, pasze itd itp. I niestety, choć nie ma szans na idealną kopię, można jeszcze znaleźć dobre repliki.

Dzis zamówiliśmy nasze rzędy. Oficjalnie moge powiedzieć, ze podchodzimy do rekonstrukcji rzędów artyleryjskich wz.28. Do Pleszewa jechałem z duszą na ramieniu, a wracałem niemal ze śpiewem na ustach:) Oczywiście jeszcze duużo czasu, zanim te rzedy bedą u nas, ale.....ALE BĘDĄ!!! I to bedzie kolejny kroczek na drodze przywracania blasku Artylerii Konnej.

Nie miej przyłaczam sie do apelu Piotra i ponawiam swoja prosbę. Do pełni szczescia brakuje nam czapraka i sakw wz.25 Jesli ktos dysponuje zdjęciami, wymiarami albo WT albo w inny sposób mógłby pomóc, bedziemy bardzoi zobowiązani:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Piotrek » 1 lip 2008, o 23:15

Jeśli ktoś dysponuje oryginałem siodła wz. 28 to też będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli będziemy mogli na nie zerknąć :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez myta2 » 2 lip 2008, o 13:12

Nie sądze byśmy w ogóle mogli mówić na temat "masowych podrób" w tym wypadku ostatecznie w tym kraju rocznie tego typu rzędów produkuje się... pewnie kilkadziesiąt sztuk?/...... może więcej (liczącwszystkich producentów razem) I niema się co czarować wszyscy robią to w jednym celu......... (producenci,rzemieślnicy rzecz jasna) DLA KASY...... Pewnie że jeden wkłada więcej serca inny bardziej zlewa ale to już inna bajka.


Na marginesie, na str. 24 Instrukcji troczenia są sakwy WZ 25 (oficerskie) moje wyglądają praktycznie tak samo jeżeli chcecie Panowie to w siodlarni stoi na koziołku stroczona moaja kulbaka zapraszam. Na maila do Lookasa wysłałem WT na czaprak (ale szczerze to nie jestem pewien czy to WZ25 czy 36 ) w każdym razie jest trochę inny niż mój.
powodzenia w poszukiwaniach
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Lookas » 2 lip 2008, o 14:05

Myta!!

Tu własnie chodzi o to, kto wkłada wiecej serca w replike a kto bardziej temat "zlewa" i wychodzi mu masowa podróba.

Co do twoich sakw, to sa to sakwy OFICERSKIE a zatem inne niz zołnierskie. Zołnierskie miłay długie klapy. Czaprak, o którym mówisz to wz.36. Faktycznie podobny do Twojego, ale niestety całkowicie różny od czapraka żołnierskiego wz.35

Szukamy dalej.....jestem pewien, ze w końcu upolujemy:)

POzdrowienia!!!!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez wacektel » 28 gru 2008, o 14:25

http://allegro.pl/item516654908_siodlo_ ... lbaka.html
Bardzo ciekawa aukcja i bardzo dobry stan
wacektel
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 81
Dołączył(a): 24 mar 2008, o 19:56
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Ułan świętokrzyski » 28 gru 2008, o 18:42

Niestety juz sprzedana! Dzwoniłem!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez wacektel » 29 gru 2008, o 00:02

Niestety ale bardzo ciekawy egzemplarz ;]
wacektel
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 81
Dołączył(a): 24 mar 2008, o 19:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Adaśku » 1 maja 2010, o 16:01

A oto inny (cokolwiek nietypowy) sposób na wejście w posiadanie kulbaki wz. 36.
Rok 1996, jestem na spływie Rospudą, z nieodłączną saperką. Na jednym z postojów idę za potrzebą na wysoki brzeg i znajduję okopy ze stanowiskami strzeleckimi. Grzebię na przedpiersiu - łuski, nieco w bok - naboje rosyjskie, nasze i niemieckie. Wkładam rękę do dołka i wyciągam bagnet Perkun(w pochwie). Było jeszcze kilka sprzączek od ruskiego plecaka (to wyjaśnia różnorodność).
Zanim dojechałem do domu, spotkałem kolegę bagneciarza ( z mojego rodzinnego miasteczka Górowa Iławeckiego) i dałem mu bagnet w zamian za obietnicę czegoś "końskiego". Po około 2 latach, pewnego jesiennego wieczora - dzwonek do drzwi i jakiś nieznajomy facet wnosi do przedpokoju totalnie zapaskudzone siodło. Pieczątki na ławkach powiedziały wszystko. Trzeba było wymienić szwy, żyłowanie, filc w potniku (podobno żółty kolor nadawał mu kwas pikrynowy służący wojsku jako materiał wybuchowy, albo w roztworze jako płyn dezynfekujący). No i nauczyłem się wreszcie dokładnie budowy siodła. Gdy urodziły się dzieci - musiałem wybierać: pokój jako magazyn sprzętu, albo dziecinny. Siodło poszło do Wawy, do człowieka, którego nie znałem za obietnicę szaszki. Po roku dostałem szablę 1822. Nie wiem, czy chciałem napisać o siodle, czy wyszło, że są uczciwi ludzie na świecie. Czołem!!!
P.S. Jeśli zanudzam proszę doprowadzić mnie do pionu :D
Avatar użytkownika
Adaśku
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 7
Dołączył(a): 29 kwi 2010, o 18:22
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 3 cze 2010, o 16:28

Witam Szanownych Panów :wink: Przeczytałem uważnie cały wątek.I odniosłem wrażenie, że najlepiej szyć u rymarza z Radomska.Chciałbym zmówić u tego Pana ogłowie wz.36.Czy ktoś dysponuje namiarami na tego Pana?Za wszystkie odpowiedźi serdecznie dziękuje :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez pulkownik » 4 cze 2010, o 14:56

Nie, nie. P.Barski z Radomska szyje buty. A ogłowia np. Siodlarz Pleszew albo, Daw Mag lub inni - na allegro jest tego ciutek.
Ostatnio edytowano 5 cze 2010, o 10:49 przez pulkownik, łącznie edytowano 1 raz
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lucas » 5 cze 2010, o 09:07

Ślązak napisał(a):Witam Szanownych Panów :wink: Przeczytałem uważnie cały wątek.I odniosłem wrażenie, że najlepiej szyć u rymarza z Radomska.Chciałbym zmówić u tego Pana ogłowie wz.36.Czy ktoś dysponuje namiarami na tego Pana?Za wszystkie odpowiedźi serdecznie dziękuje :wink:


Proponuję kontakt z ułanem z Pacanowa - szyje rewelacyjne oglowia wz 36 (porządny materiał - zgodny z WT, wykonanie bez zarzutu) - polecam!
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 7 cze 2010, o 09:18

Przepraszam za pomyłkę.Daw-maga znam dobrze tak samo siodlarza.Co prawda z innych wyrobów,a nie rzędów wojskowych.Szeroka gamma oceń tych producentów nastawia mnie raczej sceptycznie.
Dzięki serdeczne za odpowiedzi :wink:
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron