Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 9 cze 2010, o 08:50

OOOuuulalalala :) .....

A mówiliście, ze mam siodłowego świra:) Widac to zaraźliwe:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 9 cze 2010, o 09:43

Nieźle nocy zarwałem czytając arcyciekawy artykuł P.L.Kukawskiego.Super sprawa!!Jakby tak jeszcze zdjęcia poglądowe byłoby wszystko.Czytająć ten artykuł przypomniało mi się w Koniu Polskim rok 1987 P.L.Kukawski toczył równie ciekawą polemikę z niejakmi P.Ryszardem Wagnerem właśnie na temat pochodzenia,genezy polskich rzędów wojskowych i różnić,wytwórców itd.Bardzo ciekawe.Ten artykuł zamieszczony na forze jest kwitesencją.Choć jak myślę na ten temat można by pisać bardzo długo.

Lookas to arcyciekawe te rodzaje siodeł.I różnice między nimi.

Fakt Piotr ma rację w całej krasie.Nie ma co się spieszyć.Trzeba na spokojnie i rozsądnie wybrać.Generalnie jesli chodzi o umundurowanie to na pewno zgodne z wz.36.Choć i tu jak się zorientowałem na podstawie linku zamieszczonego zresztą przez Lookasa na forze 7 daku, że istnieją różnice np. w polowej rogatywce i to zaledwie w okresie 2 lat!Wz.35 i wz.37.

Jesli chodzi o rząd to stawiałbym na wz.25 troczony zgodnie z instrukcją z 1938 r. oraz z ogłowiem wz.36.Tylko, że to zupełnie pomieszanie typów.Ale jak dla mnie optymalne rozwiązanie.Wz.36 jakoś mnie nie przekonuje.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 9 cze 2010, o 11:29

Powtarzam jeszcze raz. Jeżeli chcesz na poważnie kultywować tradycje 17 Pułku Ułanów, najpierw zbadaj, jakie rzędy i umundurowanie było w nim stosowane przed wybuchem II wojny światowej. Zakładam bowiem, tym okresem chciałbyś się zająć. Nie rób miksów typu siodło wz. 25 ogłowie wz. 36. Zastanów się, jaką postać chciałbyś odtwarzać i do niej dopasuj całą resztę. Są publikacje o 17 PU, zdjęcia. Zacznij od tego, a później kupuj, bo później będziesz żałował. Niestety, tu nie chodzi o to, co się komu bardziej podoba, tylko jak faktycznie przed 1939 r. było. Gdyby chodziło o elegancję, pewnie każdy chciałby być oficerem :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 9 cze 2010, o 11:53

napisałem cos w tym sensie ale w miedzyczasie forum postanowiło mnnie wylogowac:( Nie pierwszy to taki przypadek ( i z wolna trace cierpliwość), zatem tylko po krótce:
Podstawą jest WIEDZA. Bez wiedzy nie odtworzysz sylwetki żołnierza tylko wykreujesz operertkowego ułana. Poza tym, rekonstrukcja historyczna to wyjatkowo drogie hobby i każda źle wydana złotówka zazwyczaj msci sie okrutnie;/

Co do wszelkiej "rymarki" w razie potrzeby słuzę wiedza i pomocą a nawet w miare możliwoście eksponatami:)

Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 9 cze 2010, o 12:09

Panowie, ale ja nie neguje tego, że macie racje.Oczywiście zanim zacząłem myśleć o odtworzeniu ułana 17 p.uł czytałem i dalej to robię.Sęk w tym, że dotrałem do dwóch publikacji.Obu P.Barona.Jedna to pewnie znana monografia działań 17 p.uł w czasie kampanii wrzesniowej, druga to broszurowe wydanie tego samego autora historii pułku.Posiłkuję się takźe cały czas rozmowami z istniejącym odziałem rekonstrukcji.Napisałem jaki rząd by mi odpowiadał ze względów technicznych.Ale tak jak piszecie zanim cos kupię przeanalizuję to u źródeł.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Lookas » 9 cze 2010, o 12:30

Barona??

hmmm

a może to to masz na mysli

Obrazek

jest jeszcze cos takiego:

Obrazek


A tu bardzo ciekawy film, z którego wiadomo, ze w 1939 roku przynajmniej jeden szwadron ( choć sądzę, ze raczej wszytkie)przezbrojono na rzędy zołnierskie wz.36 i że wprowadzono regulaminowe troczenie "wz.38".

Ponad to widać, ze oficerowie bardzo przepisowo nie uzywali krzyzaków w ogłowiach. całkiem fajny materiał:)

http://www.youtube.com/watch?v=Zohdr7liBTw
Ostatnio edytowano 9 cze 2010, o 12:37 przez Lookas, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 9 cze 2010, o 12:33

W książce Jacka taborskiego ponoć jest sporo błędów. Nie wiem jakich i ile, ale tak słyszałem od uznanego autorytetu :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ślązak » 9 cze 2010, o 13:20

Pierwsza pozycja jest w moim posiadaniu.Ten sam autor w latach 80 wydał monografię z działań bojowych we wrześniu.Dużo bardziej obszerną.Współautorem był P.Baron oprócz P.Bauera. Do dostania tylko była wtedy przez członków ZBOWIDu.Film bardzo ciekawy.Dzięki za źródło.
Ślązak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 123
Dołączył(a): 3 cze 2010, o 16:23

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez elmijakke » 11 cze 2010, o 15:14

a ja mam jakieś zdjęcia 17 pułku.....ha! Co do reszty do Ślązaku nie słuchaj się Dakowców! Wiedza to nie wszystko! Nie idź tą drogą....First of all - kuń! :D :D :D :D :D
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 12 cze 2010, o 12:12

Ślazak konie już chyba ma, więc zaczynać od niech już nie musi. Ale przyda się nieco wiedzy, coby wiedzieć, co i gdzie kupić. Nie ma to jak wydać pieniądze, nakupić sprzętu, obwiesić nim siebie i konia po to, żeby za chwię sie okazało, że nic do niczego nie pasuje i trzeba kupować od nowa. Po to jest ta wiedza potrzeba. Nie twierdzę przecież, że trzeba się regulaminów i książek na pamięć uczyć, czy w CAW'ie zamieszkać Po prostu, zanim się kupi siodło czy mundur, sprawdzić jakie w danym okresie były używane w 17 PU. A to można choćby z pomocą zdjęć zrobić.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ułan świętokrzyski » 12 cze 2010, o 13:02

No i mądrego przyjemnie posłuchać. Nie ma to jak encyklopedia na dwóch nogach!!! Szacunek!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez forest » 11 sty 2011, o 11:09

Wiem, że produkcją okuć do rzędu kawaleryjskiego zajmuje się Pan Pera.
http://www.pera.com.pl
forest
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 1
Dołączył(a): 11 sty 2011, o 10:55

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 11 sty 2011, o 11:22

Zajmuje ;) Chyba większość rymarzy i siodlarzy w Polsce kupuje od niego okucia.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Ułan świętokrzyski » 11 sty 2011, o 11:53

Niewątpliwą zaletą Pana Pery jest fakt, że praktycznie wszystkie detale i akcesoria potrafi wykonać również na indywidualne zamówienie. Wystarczy podesłać coś na wzór lub wykonać prosty rysunek techniczny detalu z własnym opisem. W ten sposób po raz pierwszy dla mnie wykonał odlewy mosiężne sprzączek do popręgu wz 36, które obecnie każdy może u niego nabyć. Korzystam jego wyrobów już 5 lat i jak na razie bez zastrzeżeń.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Jak stać się posiadaczem rzędu kawaleryjskiego?

Postprzez Piotrek » 11 sty 2011, o 12:00

Zgadza się. To niezwykle sympatyczna osoba, bardzo elastyczna, jeśli chodzi o zamówienia. Do tego czuje klimat kawalerii, jako że jego ojciec służył w 26. Pułku Ułanów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rząd Kawaleryjski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron