Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Oporządzenie

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Lookas » 20 mar 2008, o 09:28

onuce były z flaneli. Spory (choć nie pamietam wymiarów) prostokątny kawał meteriału umiejetnie zawinięty na nodze był nie gorszy od skarpet. Ja próbowałem pod czujnym okiem ojca. Z ciekawości zawinąłem nogi w takie onuce i pól dnia latałem w gumofilcach. O dziwo, dwie pary onuc powodowały, ze but idelanie sie trzymał na nodze, co w przypadku takich buciorów ma pierwszorzędne znaczenie. I o to tu chodzi chyba, ze onuce stanowiły dobre wypełnienie zbyt obszernych butów. Poza tym, poniewaz nie maja sciagacza, nie tamuja przepływu krwi i po dośc długim czasie ( te kilka godzin jesienią, przewaznie w wykopie) nogi nie były zmarzniete.

Ale prawda jest to, ze onuce trzeba umiec zawinac. Jesli sie tego nie potrafi, to mozna sobie tylko kuku zrobic:)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez pieczarka » 20 mar 2008, o 15:07

Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 mar 2008, o 22:38

Tzn na Forum Odkrywcy odkryli onuce?
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Cezar » 20 mar 2008, o 23:39

Nie wiem jak teraz ale jak byłem w wojsku w latach 89-91 to onuce były jeszcze stosowane. Oczywiście stare wojsko nosiło skarpety ale na szkółce nosiliśmy onuce,i faktem jest że wszystko zależy od dokładności zawiązania,bo jak się w czasie marszu rozlecieły to "umarł w butach " :-)
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lach » 12 mar 2009, o 09:42

Nie wiem w jakim temacie to umiescic [zakladac nowego nie ma co] ale niech bedzie tu..
Panocki... bylo cos takiego w kawalerii/piechocie przed 39 r.? Chodzi mi o ta skore bo manierka to LWP.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 12 mar 2009, o 21:49 przez Lach, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Lach
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 200
Dołączył(a): 30 sty 2007, o 21:37
Lokalizacja: 5 PSK Tarnów

Postprzez ref-ren » 12 mar 2009, o 12:12

Cezar napisał(a):Nie wiem jak teraz ale jak byłem w wojsku w latach 89-91 to onuce były jeszcze stosowane. Oczywiście stare wojsko nosiło skarpety ale na szkółce nosiliśmy onuce,i faktem jest że wszystko zależy od dokładności zawiązania,bo jak się w czasie marszu rozlecieły to "umarł w butach " :-)




Ave Cezar...

Czy mógłbyś bliżej określić w jakim wojsku noszono onuce jeszcze w latach 89-91 ?
Jakoś nie mogę w to uwierzyć bo w 6 PDPD już w 1961 roku nie było śladu po onucach!

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez janusz8pu » 12 mar 2009, o 21:02

Były, były Ref-ren. Kiedy ja byłem na szkółce również coś takiego mieliśmy w garderobie. Rok 1983 więc nieco wcześniej Tomaszów Mazowiecki JW 1531 ( nawet numer jednostki zapamiętałem)
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez ref-ren » 13 mar 2009, o 08:29

janusz8pu napisał(a):Były, były Ref-ren. Kiedy ja byłem na szkółce również coś takiego mieliśmy w garderobie. Rok 1983 więc nieco wcześniej Tomaszów Mazowiecki JW 1531 ( nawet numer jednostki zapamiętałem)



-To było jakieś siermężne wojsko... współczuję Wam... onucmeni...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez janusz8pu » 13 mar 2009, o 12:49

Wręcz przeciwnie, bardzo dobre przygotowanie na wypadek jakiejś biedy. Teraz gdyby brakło pampersów to by chłopak miał problem z przewinięciem własnego dziecka.
janusz8pu
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 84
Dołączył(a): 2 lis 2006, o 16:16
Lokalizacja: Wieliczka

Postprzez Major » 23 mar 2009, o 22:15

W sprawie onuc, rzecz jasna, zdań kilka. Rozpoczynając naukę w WSOWRiART im. gen. Józefa Bema w Toruniu (był to rok 1975) jako kanonier podchorąży zostałem wyekwipowany w dwie pary przepięknych śnieżnobiałych (oczywiście do czasu!) onuc. Podchorążowie starszego rocznika, którzy w ramach praktyk nami dowodzili, bardzo się starali żebyśmy w nich chodzili! Ja osobiście nie miałem problemu z ich prawidłowym zawinięciu, ponieważ dawno przed wojskiem nauczył mnie tego ojciec (w domu do butów gumowych używało się właśnie onuc) natomiast większość kolegów miała z tym poważny problem i często poważnie obtarte nogi! Zgadzam się z przedmówcami, że prawidlowo zawinięta onuca spełniała swoją rolę nie gorzej od ówcześnie fasowanych skarpet. Problem onuc samoistnie zaginął po przysiędze i jakoś nikt później do nich nie wracał. Aczkolwiek jeszcze długo, długo potem w wojsku fasowano żołnierzom flanelę na onuce, a kwestia ich używania była uzależniona najczęściej od woli konkretnego dowódcy (najczęściej dcy drużyny, kaprala rzecz jasna!) i dlatego czasokres występowania (używania) onuc w wojsku był tak różny w jednostkach wojskowych.

[ Dodano: Wto Mar 24, 2009 7:51 pm ]
W sprawie onuc przyczynek ostatni!
Prawdoppodobnie wyszly z użycia w WP w 1994r. a więc przetrwaly bardzo dlugo. W końcu co dobre, to dobre!!!
Avatar użytkownika
Major
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 45
Dołączył(a): 15 gru 2007, o 17:28
Lokalizacja: Elbląg

Oporządzenie

Postprzez miki » 13 sie 2009, o 18:05

http://www.allegro.pl/item709416946_ost ... jenne.html Co sądzicie o nich czy to mogą być oficerskie ,wogole czy moga być to wojskowe czy to są cywilne proszę o pomoc
miki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 62
Dołączył(a): 4 cze 2009, o 18:20
Lokalizacja: 1psk

rarytas?

Postprzez wietrzykowski » 13 sie 2009, o 20:48

Przyjaciele z 8 Pułku, może zainteresuje Was...
http://www.allegro.pl/item713563074_odz ... rakow.html
Pozdrawiam
Jacek

Co do tych ostróg, konsultowałem się w ich sprawie z Piotrkiem, mówił, że są dziwne.
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotrek » 13 sie 2009, o 21:29

Te ostrogi z aukcji to przede wszystkim kopia, a co za tym idzie cena 130 zł za nie jest dość wygórowana. Przedwojenne ostrogi miały z reguły kółka, które dzwoniły ładnie przy chodzeniu. Nie można jednoznacznie wykluczyć, by oficerowie używali takich, jak w tym linku, chociaż słaniałbym się do poglądu, że to ostrogi cywilne.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez wietrzykowski » 13 sie 2009, o 21:38

właśnie to chciałem powiedzieć:)
http://www.weu1918-1939.pl/kawaleria/wy ... gi_31.html
a cena wysoka, bo ponoć paski oryginalne?
wietrzykowski
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 41
Dołączył(a): 8 lip 2009, o 12:25
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Piotrek » 13 sie 2009, o 22:18

Te z linku to ostrogi żołnierskie wz. 31. Oficerowie zakupywali ostrogi we własnym zakresie (jak i całe umundurowanie, wyposażenie, uzbrojenie), stąd i wzorów było sporo. Kształtem przypominały jednakże wz. 31 tyle, że były delikatniejsze, wykonywane z innych metali, itd.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron