Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

buty kawaleryjskie

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Lookas » 24 mar 2010, o 11:20

Podkowy o których piszesz stosowano w saperkach, nie w butach do konnej jazdy. No w każdym razie zasadniczo tak byc powinno, bo jak juz się przekonalismy, czesto widuje sie wyjątki:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Piotrek » 24 mar 2010, o 11:44

Warunki technicze podków nie przewidują. No i można się na nich nieźle przejechać na dzisiejszych, w większości twardych i często śliskich nawierzchniach.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Kowalinho » 24 mar 2010, o 13:59

Jak widać WT to WT, a praktyka to praktyka - te pary wz31, których zdjęcia widziałem, miały tego typu podkówki, nie malutkie blaszki. :wink:

To tak samo, jak z podkuciem butów. Niby nic o tem w WT nie ma, a ilu naszych ułanów w podkutych ćwiekami butach latało. :lol:
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Prawie jak ułan » 24 mar 2010, o 16:47

Może takie podkute buty fajnie się prezentują (dla niektórych) ale tacy ułani to chyba w tych butach nigdy konno nie jeździli bo wyjąć nogę ze strzemiona w takich ćwiekach nie jest łatwo a nie daj Bóg gdy się spada z konia i noga powinna się sama wyślizgnąć.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez makul » 25 mar 2010, o 22:13

Jak popatrzyłem na zdjęcia to oczywiście żadnymi ćwiekami nie są podkute. Nawet sam już doszedłem do tego, że to co wydawało mi sie ćwiekiem - jest kołkowaniem. Nawet kolega robiący buty wyjasnił że ostatnia warstwa jest jakby plackowata.A na niej dobrze widać szpilki. Ale podkówka na pięcie raczej mi się gdzieś tam na zdjęciach świeci - więc chyba powinna być.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Lookas » 26 mar 2010, o 09:29

Temat dość gruntownie przedyskutowany i zaręczam, ze i podkucie i ćwieki w podeszwie wystepowały dość często.
Za pozwoleniem Kowalinho przeklejam zamieszczone przez niego fotki z forum 7 DAK tutaj:

Obrazek
Obrazek

oraz cały wętek dotyczący butów:
http://www.7dak.fora.pl/czlowiek-czyli- ... e,172.html

i co nieco na forum CYTADELI

http://cytadela.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=2182
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez fen » 7 kwi 2010, o 00:25

Gratuluję koledze Makulowi tych butów, wyglądają świetnie. A jak z mocami produkcyjnymi ? Czy reszta ludzkości dopuszczona będzie do możliwości posiadania drogą kupna ?
No i jak się buty sprawdzają w "praniu".
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez miszka7-1 » 7 kwi 2010, o 16:12

Były ćwiekowane i ułańskie buty, dajcie wiarę Panowie. I nie jest to żaden dyskomfort w jeździe konnej, dzieki ich kształtowi.Kolega w ćwiekowanych (saperkach coprawda) szlajał się konno cały dzień i nie miał najmniejszego problemu.A raz siadł na chwilkę w adidasach i traf chciał - grucha. Noga w strzemieniu została ale naszczęście poczciwe, frontowe konisko po kilku fule stanęło.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez miszka7-1 » 7 kwi 2010, o 16:19

Aha, podkówki na obcasach też sie zdarzały.
"O kawalerii polskiej XX wieku" C.Leżeński, L.Kukawski
Zdjęcie nr. 220 - W transporcie kolejowym.Rok 1936.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez fen » 7 kwi 2010, o 23:22

Sam mam buty od Mistrza Barskiego, dla ochrony skórzanej podeszwy i dla antypoślizgu , podzelowałem cienką karbowaną gumą. Świetnie się sprawdza i w strzemieniu, i chodzeniu np. po śliskiej mokrej trawie. Gdyby przed wojną taka guma była w takiej jakości, podejrzewam, że ułany by kleiły. Wiem, że mieli chłopaki kłopoty właśnie z przemiękaniem podeszew, dlatego na starych zdjęciach można zobaczyć kilka warstw skóry w żołnierskich, a i oficerskich butach. Gumę na zelówce mam naklejoną prawie pod sam obcas i w ogóle jej nie widać, jest taka cienka.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Lookas » 8 kwi 2010, o 10:23

Przedwczesna radość niestety...cienka karbowana guma szybko wytrze sie na środku stopy, potem odklei sie tworząc pęcherz i zacznie nabierać piachu i błota. Usunać to będzie dośc trudno a wygladało będzie fatalnie, szczególnie w siodle, gdy podeszwę widać dokładnie. Wiem co piszę, bo widziałem juz ze trzy takie własnie przypadki. W ekstermalnym, z owej gumy zostały brzydkie. zwisające farfocle;/ NIE POLECAM!!!!

Wiele warstw skóry wynika ze zwykłego i naturalnego faktu zelowania startej podeszwy, nie zas z jakiegos zastraszajacego tempa rozmiękania. Zresztą istniały wtedy doskonałe sposoby impregnacji, które znacznie ograniczały nasiąkliwość podeszew. Rok temu zastosowałem jeden z takich sposobów i do dzis nie zdarzyło mi sie przemoczyc butów. Nawet w amoniak w boksach koni nie naruszył ich w jakis drastyczny sposób.
Osobiście zwolna zastanawiam sie nad podkuciem goźdźmi swoich podeszew by ograniczyc poslizg, ale odłożę to raczej do momentu ponownego zelowania (czyli przynajmniej jakiś rok).
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Piotrek » 8 kwi 2010, o 14:34

Podkucie ma swoje dobre i złe strony... Bo na piasku czy trawie owszem, poślizg się zmniejszy. Ale wejdź w takich butach na twarde, a nie daj Boże marmur jakiś...
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Lookas » 8 kwi 2010, o 14:44

wszystko ma swoje plusy...dodatnie i ujemne:)
na marmury to lepsze sa oficerki, no i prezencja:) Mi coraz lepiej w polu to i buty bardziej polowe mi potrzebne:)
A juz powaznie - podgumowany obcas może robić za spowalniacz i element quasi antyposlizgowy:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez Kowalinho » 8 kwi 2010, o 15:40

Makul - dołączam się do pytania kolegi Fena - czy takie buty będzie sobie można u Was zamówić?
Nie ukrywam, że za drugą parę juchtówek wolałbym zabulić mniej niż u pana Barskiego...
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: buty kawaleryjskie

Postprzez fen » 9 kwi 2010, o 00:23

Co do gumy.
Jakość w ostatnich latach bardzo się poprawiła, ja sam mam już trzeci rok zelówkę gumową, droższa była wprawdzie, jakieś dwa razy, ale sprawuje się znakomicie. Nic a nic jej nie oszczędzam, a w górskim terenie się jeszcze poruszam. No i szewc miał świadomość do czego ma służyć. No i wiadomo, że jak się coś zaczyna psuć to ingerować trza.
fen
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 154
Dołączył(a): 24 lut 2010, o 02:30
Lokalizacja: Związek Jaszczurczy Hufiec Karkonosze Szwadron Rudawy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron