Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

patrol telefoniczny juczny w kawalerii

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

patrol telefoniczny juczny w kawalerii

Postprzez Podolak » 19 sie 2009, o 12:58

W zwiazku z przedsiewzieciem odtworzenia patrolu telefonicznego jucznego w kawalerii szukam wszelkich informacji o tym jak wygladal. Wiem ze w skład niego wchodził podoficer-d-ca patrolu, tyczkowy, kablowy i dwoch koniowodnych plus kon juczny.
No i praktycznie wiedza moja sie na tym konczy;/
I dla tego nasuwaj mi sie watpliwośći:
-czy d-ca patrolu posiadał torbe stacyjna czy raportówke? czy uzbrojony byl tylko w pistolet? czy był funkcyjnym i mial normalne oprzadzenie liniowe tzn szelki, lopatka, bagnet, itp +pistolet? a jesli tak czy posiadal jak to bylo w sekcjach liniowych czekanik dowodcy sekcji?
-jesli chodzi o kablowego, rozumiem ze niosl beben z kablem, ktory konno byl przewozony na siodle jucznym. A po spieszeniu nakladal go na siebie. Czy posiadał jedna ładownicę czy dwie? a jesli jedna to nie miał szelek?
-Tyczkarz- w czasie jazdy konnej wiozł tyczke tak jak lance? w reku rozłożoną? czy może była to zxwykła lanca z nałożona specjelnie końcówką?
-jak wyglądało siodło juczne dla patrolu telefnicznego?
- a w takim razie kto nosił torbę narzędziową i co w niej było?
- a co było w torbie stacyjnej?
Pozdrawiam
Marek Pietrzak
12 Pułk Ułanów Podolskich
Podolak
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 24
Dołączył(a): 12 kwi 2007, o 21:27

Postprzez jarema » 19 sie 2009, o 14:55

Patrol z piechoty: zdjęcie na odkrywcy. Podoficer ma raportówkę, żołnierze uzbrojenie liniowe - bagnety, łopatki, maski pgaz. Z tego co wiem, żołnierze łączności mieli tylko jedną ładownicę, pisał o tym prof. Kukawski w "Kawalerii II RP".
Na tej stronie: http://wp39.struktury.net/pk-pluton-lacznosci.html dowódca patrolu ma być uzbrojony w pistolet.
Jeszcze w temacie: potrzebuję noszak do szpuli z kablem. Jeżeli ktoś ma namiary, byłbym bardzo za nie wdzięczny.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 19 sie 2009, o 16:54

Owa tyczka nazywała się rososzką. Była składana z dwóch części, na końcu wyposażona w charakterystyczne okucie służące do podpierania i zakładania kabla na gałęzie, sęki, itd. Mamy taką jedną w naszym patrolu telefonicznym. Jeśli zaś chodzi o przewożenie, to wiedzy nie mam. A czy Instrukcja Noszenia, Troczenia i Pakowania aby nic o tym nie wspomina?
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Iwan » 19 sie 2009, o 18:54

W tym temacie polecam kontakt z autorem strony http://rkd.prv.pl/ - jest to specjalista od łączności w WP międzywojennym, bardzo możliwe, że będzie mógł udzielić poszukiwanych informacji.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Lookas » 19 sie 2009, o 21:19

instrukcja wspomina. Cytowałem ja na naszym forum wraz z własnymi uwagami.
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez jarema » 25 sie 2009, o 00:28

Panowie, mam kolejny problem - lornetkę. Jaką kupić, by była najbardziej zbliżona do regulaminowej i gdzie kupić futerał? Na allegro b. rzadko się trafiają, a na Jarmarku Dominikańskim facet zawołał 500 zł...
Może zawracam Wam głowę bzdurami, ale kompletuję wyposażenie dla plutonu łączności, i po przeszukaniu kilkudziesięciu stron googli i in. i obdzwonieniu kilkunastu sklepów zaczynam mieć dosyć...
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 25 sie 2009, o 10:37

Na allegro czasem pojawia się gość, który wyprzedaje swoją kolekcję. Do niedawna miał kilka lornetek. Kupiłem od niego jedną, angielską z 1915 r. Razem z pokrowcem zapłaciłem coś ponad 100 zł. Kolberg jest fajny, ale kosztuje, teraz już nawet chodzą po 700 zł nawet. No i to trochę tak jak z z VIS'em - niekoniecznie każdy oficer, czy podoficer musiał mieć Kolberga.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Lookas » 25 sie 2009, o 10:43

Sugeruję zwracać uwage na parametry a nie firmę. Lornetka powinna mieć duzą jasnośc i szerokie pole widzenia. No i bardzo przydatna jest podziałka ale to juz mocno podnosi cenę;/
Ja mam Zeiss-a 6x30, niesttey....bez podziałki. Kupiłem go chyba za niecałe 100 zł i jestem bardzo zadowolony:).
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez jarema » 27 sie 2009, o 11:03

Mam pytanie, skierowane głównie do Widdowmakera (bo jest autorem strony o tym sprzęcie). Mianowicie: jak zaszyte były listewki tarcz sygnalizacyjnych? Góra szwu na czerwieni, czy bieli? I jak łączone były listewki? Zwykłe wycięcie w drewnie, czy może jakiś metalowy zatrzask?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Lookas » 27 sie 2009, o 15:21

mamy kopie takich tarcz u siebie. Po powrocie z Komarowa podrzucę Ci fotki:)
Listweki nie były połączone
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez jarema » 28 sie 2009, o 22:59

Mam telefony TAJ-43 i chciałbym je przerobić na AP-36. Nie wiem tylko, z jakiej blachy należy zrobić obudowę... Ma ktoś może info dot. blachy, jej grubości i sposobu łączenia? (walcowanie, spawanie)
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Piotrek » 30 sie 2009, o 00:20

Chyba mamy oryginalną obudowę polskiego telefonu, ale pewności nie mam, musiałbyś z plutonem łączności się skontaktować. Najprościej zaloguj się na naszym forum i napisz do Rafała (nick Pchor).
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań


Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron