Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

rogatywka

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Łuki » 7 paź 2009, o 15:58

Prawie jak ułan napisał(a):Tak właśnie myślałem, żeby skusić się u nich na elementy oporządzenia bo wyglądają fajnie a ceny porównywalne jak na allegro a nawet tańsze czasami.


Z własnego doświadczenia ci odpowiadam. Nie staraj się kupić od razu całego oporządzenia i nie kieruj się wyłącznie ceną. Rozłóż sobie wydatki w czasie, poszukaj zdjęć oryginałów (np. na Allegro, ale nie musisz się rzucać od razu na kupno. Zresztą oryginałów szkoda do codziennego używania). Potem poszukaj kopii zgodnej z oryginałem. Nie rzucaj się na pierwszą lepszą. Zwróć uwagę na detale. W razie czego pytaj to postaramy się podrzucić namiary na sprawdzonych sprzedawców.

Oczywiście na to wszystko nakładają się wewnętrzne przepisy mundurowe w waszym stowarzyszeniu. Koledzy powinni ci powiedzieć jakie wzory umundurowania i wyposażenia u was obowiązują.

Co do Mundurów Historycznych to ich odlewy wydają się OK.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Piotrek » 7 paź 2009, o 16:21

Łuki napisał(a):Zresztą oryginałów szkoda do codziennego używania.


Chyba, że masz kumpla, co Ci pożyczy oryginał, to możesz z jego biegać ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Łuki » 7 paź 2009, o 18:42

Piotrek napisał(a):
Łuki napisał(a):Zresztą oryginałów szkoda do codziennego używania.


Chyba, że masz kumpla, co Ci pożyczy oryginał, to możesz z jego biegać ;)


Czepiasz się tego jednego Radomiaka :D Dobrze, że ci jeszcze nie podebrałem ładownic ;) A wiem gdzie się obecnie znajdują :D

Ale żeby nie było. Biegam również ze swoją oryginalną puszką do maski razem z maską (ze względu na solidność puszki nie poję się o zawartość a przynajmniej czuję to co noszę). Akurat w tym temacie nie spotkałem jeszcze kopii.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Piotrek » 8 paź 2009, o 00:50

Ładownicę mam tylko jedną ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Iwan » 8 paź 2009, o 10:22

Z własnego doświadczenia Mundury Historyczne odradzam. Ceny duże, jakość niska.

Materiały albo za grube, alo za cienkie, albo za sztuczne.

Odlewy - miałem do czynienia z kilkoma mauserami proodukcji MH (komplety czeska kolba + odlew) i koślawo to wygląda - niespasowane, odlew wymaga sporo pracy, żeby nie wyglądać jak z ciastoliny (to, co się dostaje, wygląda, jakby ktoś siekierą ciosał). Nie wiem jak teraz, ale dawniej aby "zaoksydować" były malowane czarną farbą - to już była totalna tragedia pralnicza.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Łuki » 8 paź 2009, o 10:55

Iwan. A jesteś w stanie polecić jakieś inne odlewy? Tudzież poroducentów łoży. Mam oryginalne łoże z okuciami do 98k (ale chyba nie niemieckie) i chciałem to ożenić z ASG. Ale po pierwsze szkoda mi niszczyć łoże (jednak trzeba je sporo dopasować), po drugie niemiecki Mauser róznił się trochę od polskich kbk wz.29. Kiedyś widziałem na Allegro ASG przerobiony na wz.29, ale cena niestety mnie powalila.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Lookas » 8 paź 2009, o 11:03

odlewy robi niestety tylko Franek:) ja sporo dłubałem przy VIS-ie ale wciaż jszcze nie jestem zadowlony. Własciwie,zeby jakos wyglądał trzeba go w całości wyszlifować, potem ubytki uzupełnić szpachlą, nawiercić kanał lufy, dodać brakujace detale...zabawa dla modelarza:)
Fotografowałem cały proces i jeśli ktoś jest zainteresowany da się z tego zrobic foto-story:)
Niestety efekt wciąz jest jeszcze daleko od moich oczekiwań.

I im dłużej o tym myslę, bym bardziej przekonuję sie do wyrzeźbienia takiej makiety od podstaw. Nie bedzie na pewno gorsza od owego zgrubnego odlewu, a mozliwe, ze frajda z pracy bedzie wieksza a i jakoś detali lepsza. Ale to pewnie zimą:) O ile znów nie minie za szybko:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Iwan » 8 paź 2009, o 15:10

Jeszcze kilka miesięcy temu na giełdach można było kupić "czeskie odlewy". Sprowadzał je m.in. Maciej Koziczak. Cena wynosiła ok. 450zł (w tym kolba i okucia oryginalne, pas nośny), a jakość była nieporównywalnie lepsza - sugerowałbym szukać w ten sposób.

Jest tylko jeden minus, ale chyba w kawalerii pomijalny - to krótkie mausery.
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Prawie jak ułan » 8 paź 2009, o 23:34

Łuki napisał(a):
Prawie jak ułan napisał(a):Tak właśnie myślałem, żeby skusić się u nich na elementy oporządzenia bo wyglądają fajnie a ceny porównywalne jak na allegro a nawet tańsze czasami.


Z własnego doświadczenia ci odpowiadam. Nie staraj się kupić od razu całego oporządzenia i nie kieruj się wyłącznie ceną...


Nie no ja nie z takich co chcą wszystko mieć od razu. Chociażby z najbardziej przyziemnego powodu jakim są finanse mojej rodziny, którą muszę wykarmić. :smile:
Zresztą może do szwadronu dopiero pretenduję ale moja pasja ułańsko- kolekcjonerska sięga ładnych kilka lat wstecz więc coś tam już posiadam.
Chodziło mi bardziej o np. chlebak czy hełm francuski.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Postprzez Łuki » 8 paź 2009, o 23:59

Z tego co widziałem na stronie MH to chlebaki mają czeskie. Są zupełnie inne niż chlebaki wz.33. Mozna je doprowadzić aby przypominały chlebaki starszego wzoru (wz.25 zdaje się), ale nie wiem czy się opłaca. Nowe chlebaki na allegro - Spawelec i Legion30.

Hełmy z MH to późnejsza odmiana Adrianów wz.26. Zdaje się produkcji belgijskiej. Da się spokojnie przerobić na wz.15 jakie były uzywane w WP do roku 1939. My tak zrobilismy. Szybka instrukcja znajduje się na forum 7DAK, ale polecam skorzystać z usług kogoś doświadczonego.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Iwan » 9 paź 2009, o 09:48

Chlebaki czeskie występują w dwóch odmianach, różniących sie fakturą materiału - jedne są dobre, drugie do niczego. Oczywiście MH mają te bezużyteczne :mrgreen: Faktura zbyt dalece odbiega od przedwojennych wz.26 i, co w sumie też jest ważne - jak coś zostało do nich przyszyte, to po odpruciu zostawi wyraźny ślad...

Hełmów francuskich szukałbym raczen na allegro - jest szansa dostać za kwotę bliższą 100zł (szczególnie, że nie musi mieć farby - po przeróbkach i tak trzeba go pomalować).
Avatar użytkownika
Iwan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 92
Dołączył(a): 6 sty 2008, o 15:52
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Prawie jak ułan » 9 paź 2009, o 18:10

No i świetnie! Dzięki za rady. Teraz przynajmniej nie właduję się w kupno jakiegoś bubla. Co doświadczenie to doświadczenie! Osobiście lubię coś najpierw wziąć do ręki zanim kupię a niestety internet nie daje takiej możliwości. Dzięki Wam przynajmniej wiem czego nie kupić :lol:
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Re: rogatywka

Postprzez makul » 25 mar 2010, o 21:58

Witam,
postanowiłem kupić sobie u Janika - licząc na dobrą jakość za rozsądna cenę - oraz z racji pilnej potrzeby - rogatywkę garnizonową wz. 19. I tu pojawiają się moje wątpliwości; pytania. Czy rogatywka ta mogła mieć w oryginale usztywniany daszek czy tylko miała daszki miękkie? Jak było z donaszaniem elementów umundurowania? Czy po zmianie munduru na wz. 36 obligatoryjne było noszenie rogatywki garnizonowej wz. 36 czy możliwa była w zestawie rogatywka wz. 19?
Jaki powinien być orzeł na rogatywce wz. 19?
BO przyznam szczerze że na zdjeciach widząc rogatywki wz. 19 nie widziałem ich w zestawie z żadnym innym mundurem jak wz. 19.
Dzięki i pozdrawiam,
makul
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: rogatywka

Postprzez Ułan świętokrzyski » 25 mar 2010, o 22:13

Jak mundur wz 36 to i rogatywka.
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: rogatywka

Postprzez jarema » 25 mar 2010, o 22:39

Jeśli Janik to porządna jakość za rozsądną cenę, to radzę porównać ceny chociażby z Lancierem... Mundur jednego i drugiego macałem. Lancier wypada niebo lepiej, nie tylko ze względu na sukno, bo to rzecz względna. Największe różnice widać w płaszczach i bryczesach, tu wręcz nie ma porównania... Janik z tego co wiem jeszcze parę miesięcy temu karwaszy nie szył, nie wiem, jak teraz, może się nauczył. A rogatywkę to polecam uszyć u Kulbaki. Jest na alledrogo.pl pod nickiem kulbaka-pl. Kolega uszył i jest nieźle w porównaniu do Janikowej.
P.S. GRH 62 pp szyje cały czas u Janika i są zadowoleni... Tak z drugiej strony.
P.S.2 Co do pilności - fakt, dwutygodniowe terminy faktycznie z jednej strony kuszą, z drugiej... Cóż... uszyć dobrze mundur w dwa tygodnie to wyjątkowa sztuka...
P.S.3 Przepraszam za offtop - co do rogatywki wz. 19 widziałem je usztywniane... Gdzieś na odkrywcy jest cały temat o tym, plus fotki.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron