Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Drelich, drelich, drelich...

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Bohun » 9 lip 2012, o 09:05

Dzieci już mam :D i nie kombinuję.. tylko pytałem z czystej ludzkiej ciekawości..ale jeżeli tak wyglądała sytuacja z letnim ubiorem ułanów to już wiem to co wiedzieć powinienem :wink:
A czemu strona kawaleriaczarnecki.pl nie działa? tylko wyświetla się informacja o tym kto prowadzi serwer.. chciałem zadzwonić i złożyć małe zamówienie ale mam stary numer bo jeszcze do Pana Michała, a pamiętam że chyba tam obowiązywał inny teraz.. ma ktoś może ten numer??
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Łuki » 9 lip 2012, o 10:09

Zmienił się adres. Aktualny to http://www.munduryczarnecki.pl/
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Bohun » 9 lip 2012, o 10:44

dziękuję bardzo.. :wink: jakoś mi to umknęło
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Lookas » 12 lip 2012, o 12:26

Bohun napisał(a):oooo tu bym się kłócił... zestaw sukienne spodnie plus kalesony pod to wszystko to niezły izolator.. i wszystko co pod nimi ulega przegrzaniu :? wiem bo ubierałem i nie da się wytrzymać,, ale jeśli tak wydali im z magazynów to już inna sprawa.. Szkoda :wink:

Ale dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam :wink:


Że wrócę jeszcze na moment do tematu......ani sukno ani kalesony same w sobie izolatorem nie są:) natomiast całkiem nieźle izoluje powietrze zatrzymane w fałdach i pomiedzy warstwami materiału. Istotne zatem, zeby spodnie były mozliwie obszerne co pozwoli na utrzymanie w miarę dużego dystansu pomiedzy nagrzanym materiałem a ciałem. Sztuczka prosta i wielce funkcjonalna. Nawet wilgotne od potu płócienne kalesony sa bardziej gładkie niz sukno, zatem skutecznie zapobiegaja otarciom a jednoczesnie, jak uczy fizyka, odparowując wilgoć z powierzchni sprawiają, ze jej temperatura jest niższa niz by sie mogło wydawać. Dlatego kluczem w tym wypadku są dwie warstwy. Najgorsze co można zrobić, to pozbyc sie kaleson na korzyść dajmy na to bokserek ( sądząc, ze pojedyncza warstwa bedzie mniej grzała):) murowane odparzenia, obtarcia powstałe w skutek zawiniecia sie krawedzi nogawek i calkiem bolesne rany w miejscu gdzie wilgotne szorstkie sukno styka sie z rozgrzaną i wilgotną powierzchnią skóry. Skoro sukienne szmatki doskonale poleruja cokolwiek twardsze srebro, ludzką skórę zazwyczaj ścierają do krwi ekspresowo. Piszę z własnego doświadczenia, zarówno tego bolesnego (najpierw) jak i tego komfortowego, w nastepstwie i po wprowadzeniu zmian w garderobie:) Ten zestaw dział podobnie jak termos, oczywiście w pewnym zakresie:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Bohun » 19 lip 2012, o 13:43

A czy drelich lniany wz 36 mógł także występować w wersji garnizonowej tj:proporczyki i wężyki.. etc etc. Na potrzeby np jakiegoś święta lub uroczystości podczas lata? u szweregowców :wink: czy po prostu jego późne wprowadzenie niestety nie sprawdziło go w takich akcjach przed wojną?
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Piotrek » 19 lip 2012, o 13:59

To w jaki sposób miało być ubrane wojsko na daną okazję, regulował zwykle rozkaz dzienny. I zdarzało się, że np. na świętach pułkowych żołnierze ubrani byli w kurtki polowe, kiedy obchodzono je w trakcie letnich manewrów, albo było szczególnie gorąco. Co do zasady, na mundurze polowym nie powinno być żadnych oznak poza oznaczeniem stopnia. Ale w kawalerii i artylerii konnej łamano ten zakaz, nosząc proporczyki na kurtkach polowych. Dotyczyły to przede wszystkim kadry zawodowej, ale i na kurtkach szeregowców widać proporczyki. Nie spotkałem się jednak z wężykami na polówkach i nie podejrzewam, by takie praktyki miały miejsce. Jeśli już to używano kurtek polowych na potrzeby służbowych wystąpień, ale bez specjalnego obszywania ich na taką okazję.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Paweł_39 » 19 lip 2012, o 14:32

Nie tylko oficjalnie. Są zdjęcia, gdzie w okresie letnim nawet oficerowie poruszali się po mieście w drelichowych kurtkach z rogatywkami garnizonowymi. Oczywiście było to raczej w gorących dniach.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Bohun » 20 lip 2012, o 07:20

ok :wink: dziękuję za odpowiedzi Panowie..
Avatar użytkownika
Bohun
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 119
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 12:56
Lokalizacja: Niegardów/Kraków

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Lukasz z Chelmna » 22 sty 2013, o 22:00

Witam , panowie po dłuższej nie obecności. Chciałbym odświeżyć wątek drelichu.. Zwracam się z prośbą o waszą fachową radę bo do munduru drelichowego. U kogo najlepiej się obszywać ? Może jakieś namiary na materiał ?
Avatar użytkownika
Lukasz z Chelmna
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 25 sty 2010, o 21:34

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Bartosz Kosiak » 24 sty 2013, o 13:03

Witam!
Od dwóch miesięcy poszukuje materiał jednak ze skutkiem żadnym. Można zamówić 300 metrów producenta jednak cena jest astronomiczna. Bluzy szyje również Pani Agnieszka Kaczmarek ( dostępne na allegro ). Koszt bluzy to 440 zł. Materiał od KBP. Bluzy jeszcze nie widziałem ale zamierzam rozeznać temat . U Pani zamawiałem koszule i byłem zadowolony zarówno z obsługi jak i z jakości produktu .

POZDRAWIAM.
Avatar użytkownika
Bartosz Kosiak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 189
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 14:03
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania - Wielkopolska

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Piotrek » 24 sty 2013, o 13:40

Agnieszka całkiem nieźle koszule szyje.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Lukasz z Chelmna » 24 sty 2013, o 23:33

A posiada , ktoś może jakieś namiary do pani Agnieszki ? Co sądzicie o bluzach od Czarneckiego ? Sprawdzi się ?
Avatar użytkownika
Lukasz z Chelmna
Ułan III
Ułan III
 
Posty: 20
Dołączył(a): 25 sty 2010, o 21:34

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Piotrek » 24 sty 2013, o 23:38

Mają słaby drelich, za cienki, źle wygląda. Agnieszkę znajdziesz na allegro jako agulajda1.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez belina » 25 sty 2013, o 15:05

Oto namiary na panią Agnieszkę:
ul.Kąkolewska 9 64-300 Bukowiec
tel.605890458
belina
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 8
Dołączył(a): 17 sty 2013, o 13:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drelich, drelich, drelich...

Postprzez Ziolek » 25 lut 2013, o 22:40

Jeżeli można, to i ja mogę potwierdzić jakość pani Agnieszki. Zamówiliśmy na próbę 3 bluzy mundurowe w tym dodatkowo jedne bryczesy. Niestety doszło nie do porozumienia i dostaliśmy spodnie piechoty.. na szczęście uprzejmość p. Agnieszki pozwoliła odesłać spodnie, które zostaną wymienione na odpowiednie..
Co do bluz, naprawdę solidne wykonanie. Trochę męczenia się przy mierzeniu, ale za to przyjemnie jest włożyć mundur kiedy dopasowany jest idealnie..
Chodź nie jestem znawcą, to jednak materiał jest jaki oczekiwaliśmy.
Avatar użytkownika
Ziolek
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 30
Dołączył(a): 24 paź 2012, o 13:44
Lokalizacja: 2 szwadron 11 pułk Ułanów Legionowych

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,