Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

szasery i sztyblety

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

szasery i sztyblety

Postprzez myta2 » 25 wrz 2008, o 22:45

nie zastanawiałem się nigdy nad tym głębiej, generalnie lubię chodzić w bryczesach i oficerkach, ale nadeszła taka chwila że nie wypada mi iść inaczej niż w szaserach i sztybletach, no i mały problem tak jak z szaserami nie mam kłopotów (wstępując do stowarzyszenia zaopatrzyli mnie w odpowiednio odszyte granatowe z białymi lampasami jak w 7PSK) no ale sztyblety to już inna historia. w zasadzie jedyny materiał jaki na ten temat doczytałem to cytuje... "skórzane czarne trzewiki z lakierowanej skóry" no i co dalej...? czy były jakieś wytyczne do sztybletów czy też noszone były kroje zgodne z panującą modą w danym okresie? może któryś z kolegów ma temat zgłębiony....
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 wrz 2008, o 23:41

Osobiście nic o wytycznych nie słyszałem. Obowiąywała metalowa podłuzna blaszka na obcasie imitująca ostrogę! U nas oficerowie uszyli sobie kamaszki powyżej kostki z blaszkami na obcasie1 Ale skoro szasery mają gumke obciagającą pod podeszwę to i zwykłe półbuty wystarcą byle z blaszką!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 30 wrz 2008, o 16:53

takie też właśnie dopatrzyłem sobie na nogach jednego z kolegów ale jak widać temat jak dotąd b. słabo zgłębiony przez koleżeństwo.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 1 paź 2008, o 20:36

Drogi Kolego! Kiedy otrzymywałem na wawelskim dziedzińcu wyśnione barwy 8 PU poprzysiągłem sobie do końca swych dni szeregowym ułanem pozostać. Dlatego osobiscie śmieszą mnie szasery u szeregowych ułanów. Ale przecież teraz jest dowolność!
Dlatego szasery i sztyblety z blaszkami nigdy mnie nie interesowały, przez co nie starałem sie faktycznie zgłębic tego tematu! Ale skoro szarży oficerskiej są przynależne, to trza je mieć!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 1 paź 2008, o 21:50

Drogi Ułanie z Pacanowa, jam nie oficer ale wachmistrz rotmistrza mojego ot i tyle, stąd i szasery z pojedyńczym paskiem mi przysługują (nie ukrywam że wolę w oficerkach biegać jak w sztylbeletach i szaserach)
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez jarema » 7 paź 2008, o 23:00

"(...) szasery(...). Lampasy na spodniach (dwa szerokości 4 cm przedzielone wypustką - dla oficerów, jeden - dla podoficerów zawodowych(...). Do szaserów obowiązywały <<sztyblety>> lakierowane, z okuciami na obcasie, imitującymi ramiona ostróg."
[za: Stanisław Komornicki, "Broń i barwa Wojska Polskiego w latach 1939 - 1945", Wa-wa 1984]

Tyle udało mi się znaleźć a propos noszenia szaserów i butów do nich. Jest też mowa o doszytych do krawędzi nogawek strzemiączkach z elastycznej taśmy, ale ze względu na zmęczenie nie jestem w stanie zlokalizować fragmentu.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez myta2 » 8 paź 2008, o 17:32

Szasery mam całkiem są nawet zbliżone do oryginałów jakie oglądałem w muzeum w Grudziądzu, natomiast o sztybletach to niewiele wiem ponad opisy które przytoczone są w wcześniejszych postach.
generalnie udało mi się dowiedzieć że nie powinno być sznurowane pow. kostki oczywiście okute, ale kształt buta to już tajemnica dla mnie.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez jarema » 19 paź 2008, o 20:02

O ile to coś pomoże to pod tym linkiem: http://16puw.pl/index.php?first=show&se ... oria_pulku na drugim zdjęciu jest oficer w szaserach i sztybletach. Zdjęcie jest dość słabej jakości.
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez elves » 24 lis 2008, o 15:39

Sztyblety wydawano jako obuwie robocze pracownikom PKP
Mój ojciec dostał raz nawet takie ze skórzaną podeszwą i podkute
Teraz już nie dają ale u starego kolejarza na pewno można zobaczyć
To były takie sztyblety jak w regulaminie "ubiorczym" oficerów
elves
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 89
Dołączył(a): 14 maja 2006, o 16:28
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski


Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron