Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Chlebak, torba na maskę

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 16:20

Piotrek napisał(a):Wygląda przyzwoicie, WT nie mam pod ręką, ale koledzy on nas mają oryginał, poproszę, żeby porównali.


Czy przypadkiem paski do zapięcia klapy nie powinny być przyszyte od spodu....
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Łuki » 5 sie 2009, o 18:50

jarema napisał(a):Kwiatek z Allegro: http://allegro.pl/item685001876_chlebak_wzor_33.html
Powiedzcie, czy to na pewno jest oryginał?


To jest kopia. W dodatku dosyć kiepska. Osobiście nie miałem jej w ręku, ale z grzechów które o niej wyczytałem i które widać na zdjęciach: syntetyk, zły kolor, złe haki od paska, wykonanie na poziomie ZPT z podstawówki.

Jeżeli chcesz kupić to podaruj go sobie. na pewno nie za 85 złociszy. Lepiej dorzuć trochę kasy i kup coś lepszego (IMO oryginału szkoda używać). Przyzwoite kopie na Allegro sprzedaje Cenzus (trzeba wymienić haki do zaczepienia na pas, reszta jest OK) oraz Spawelec (podobno najlepsze dostępne, ale nie widziałem ich na żywo. Jak go pytałem w zeszłym roku to życzył sobie 150PLN).


EDIT

Elmijakke. Zapięcia powinny być od spodu. Klapa też zdaje się powinna być inaczej wyprofilowana. Chociaż zdaje się, że na zdjęciach są dwa chlebaki całkiem inaczej wykonane.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez pieczarka » 5 sie 2009, o 21:36

w najbliższym NPK 29/30 (już lada moment ) są WT chlebaka - można będzie porównać
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez elmijakke » 5 sie 2009, o 21:44

pieczarka napisał(a):w najbliższym NPK 29/30 (już lada moment ) są WT chlebaka - można będzie porównać


ja to "lada moment" słyszę od miesiąca :cool:
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez jarema » 5 sie 2009, o 22:26

Jegomość Cenzus nie istnieje już na allegro - zamknął konto ;)
Wiecie zatem, gdzie można - poza Allegro - te nieszczęsne chlebaki dostać?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Postprzez Łuki » 5 sie 2009, o 22:56

Legion30 na Allegro. To zdaje się nowe konto Cenzusa.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Prawie jak ułan » 13 paź 2009, o 18:00

koledzy a czy ktoś może zwymiarować jakiś chlebak oryginalny albo chociaż zbliżony do oryginału? Bo zdjęcia można ściągnąć z internetu ale jak będę miał wymiary to może sam sobie coś wykombinuję.
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Postprzez Łuki » 14 paź 2009, o 02:23

W najnowszym numerze nPK są Warunki Techniczne dla chlebaka. Proponuję zajrzeć do nich. Jest opis i rysunki z wymiarami.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Prawie jak ułan » 18 paź 2009, o 16:01

Mam już nPK. Teraz tylko muszę przywieźć od rodziców maszynę do szycia i zabieram się do roboty :cool:
Avatar użytkownika
Prawie jak ułan
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 217
Dołączył(a): 12 lut 2009, o 15:12
Lokalizacja: Mielec

Postprzez makul » 3 sty 2010, o 12:33

Witam,
a czy ktoś z kolegów ma informacje czy i kiedy z jednostek pierwszoliniowych wycofano z użycia chlebaki wz. 26? Z tego co wiem akurat 1psk był taką nietypową jednostką ze dosłownie tuż przed samym wybuchem wojny został przezbrojony i przemundurowany w najnowsze wyposażenie. Ale nie mam żadnych informacji co do oporządzenia.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Postprzez Piotrek » 3 sty 2010, o 15:02

1 psk został włączony w struktury Warszawskiej Brygady Pancerno Motorowej i tak na prawdę nie zdążył osiągnąć pełnej gotowości bojowej. We wrześniu 1939 r. był wciąż na etapie przezbrajania. Jeśli zaś chodzi o chlebaki, to podejrzewam, że zniknęły wraz z rozpoczęciem przezbrajania pułku i zdaniem koni.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez makul » 4 sty 2010, o 13:41

Kolego mylisz się - 1psk był niejako wyłączony ze struktur kawalerii ale - szwadron zapasowy był formacją konną. Do tego z informacji uzyskanych z ksiażek oraz od rodzin strzelców - wyposażenie od kawaleryjskiego różniło się głównie torbą pgaz zamiast puszki (w samochodach nie można się było opierać na ławkach mając puszkę na plecach) oraz tornistrem - zamiast sakiew siodła.
No i tu z pomocą przyszły zdjecia gdzie do około 1936-38 roku mają stare uzbrojenie i oporządzenie. Nawet buty zostały kawaleryjskie-prawdopodobnie z ostrogami. Zaś później (1939) - widać już nowe uzbrojenie - moździerze, ckm-y, granatniki oraz hełmy 31ki.
Chlebak powinien mieć każdy żołnierz - gdzie będzie przenosił granaty i rację żywnościową??
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Postprzez Piotrek » 4 sty 2010, o 19:18

Jest taka książa "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno Motorowej" o 1 psk, może tam będzie więcej szczegołów.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez makul » 6 sty 2010, o 14:16

Niestety - Zalewski także nie opisuje jakie mieli dokładnie oporzadzenie. O ile inne pułki kawaleryjskie są niemal doskonale opisane o tyle 1psk ma tego niefarta ze np.zdjęcia z wrzesnia zaginęły. Dlatego nasza GRH opiera się na przekazach, wszelkiego rodzaju informacjach, zdjeciach a także- fantach pozyskanych trochę od potomków strzelców.
I chyba nie będzie to źle jeśli przyjmiemy do rekonstrukcji ze mieli chlebaki wz. 26....
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Postprzez Piotrek » 6 sty 2010, o 15:20

A który okres chcecie rekonstruować? Przed motoryzacją czy po? Bo jeśli przed to nie powinno być wątpliwości - tak jak pozostałe pułki kawalerii. Po motoryzacji - nie wiem.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron