Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Lookas » 5 sie 2010, o 08:54

No i widzisz......tym własnie różni się Rekonstrukcja Historyczna od operetki. W RH dązymy do tego, by jaknajbardziej zblizyc sie do realiów z tamtych czasów, żeby poczu się tak jak tamci zołnierze. W....( wciąz szukam dobrego okreslenia) wystarczy dobrze wyglądać:) I tu indywidualne zamawianie ma sens:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez jarema » 5 sie 2010, o 09:44

kao?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez myta2 » 5 sie 2010, o 10:41

Nie potrafię zrozumieć tego podejścia... jeżeli coś z założenia będzie za małe bądź za duże będzie nie takie jak nalezy to noszenie tego jest operetką... chyba nie wierzysz że jeżeli wojak siedemdziesiąt kilka lat temu był nieco innych "kształtów" i nie mieścił się w standardowe lub były mu za duze to ich nie dorabiali :lol:
Przykład PŁK Kownacki - patrząc na zdjęcia gościa to chyba ja malutki przy nim jestem i jakie tu standardowe rozmiarówki (ok powiesz mi zaraz że był to oficer i obszywał się na miarę) ale tak jak do kawalerii brano może i w miare standardowych (mniejszych )ludzi to do piechoty już nie koniecznie i co chodzili w przymałych albo za dużych mundurach... raczej nie
tak wię ortodoksyjne podejście do wymiarówki z WT to dopiero operetka :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Lookas » 5 sie 2010, o 11:19

No i to jest własnie ten problem, ze nie potrafisz:)
Niby wiesz o o chodzi, bo masz swiadomośc, ze do kawalerii trafiali raczej mniejsi i lżejsi poborowi ( a oficer to oficer i to odrebny temat) a jednak nie potrafisz tego zaakceptować. Nie produkowano sortów w jednym rozmiarze, były normatywy i tabele rozmiarów, i mozna było wojsko umundurować schludnie. Wiadomo, ze jak cos było tragicznie za duże lub za małe to się zołnierze wymieniali między sobą. Ale za przeróbki "mienia skarbowego" groziły kary i na prawdę mało kto sie w to bawił. Oczywiście pisze o szeregowcach, nie zas o oficerach.

Cały problem w tym, ze w KO jest sporo luda o posturze raczej saperów i kwatermistrzów, nie zas kawalerzystów. I coniektórzy sa nadgabarytowi:) I większoś wielbi mit o "chłopcach malowanych". I to wszystko razem powoduje, ze z rekonstrukcją ma to niewiele wspólnego. To raczej radosna twórczość i bajkopisarstwo:)
Prawdą jest, ze rekonstrukcja wymaga sporych nakładów, zarówno czasowych jak i finansowych. I że to skutecznie zniechęca wielu, majacych alternatywę w postaci KO, gdzie wiele rzeczy traktuje sie umownie. Cóż......mnie bardziej pasjonuje to ortodoksyjne podejście:) I cała wiedza jaką przy okazji zdobywam.....
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez elmijakke » 5 sie 2010, o 11:42

a wystarczy tylko rozgiąć........ :wink:
Lookas, nie przesadzaj - nie mów, że mundury i buty zrobiliście wg rozmiarówki WT? Chyba były szyte/robione na miarę.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Lookas » 5 sie 2010, o 11:51

Lookas napisał(a):A to juz zależy od Twoich sympatiii..:)
Jesli wolisz twarde fakty historyczne - zamów ostrogi wz.31 w najwiekszym rozmiarze ( znajdziesz info w WT) i potem dognij tak, by pasowały.


Przepraszam za autocytat......ale to tak dla ścisłości:)

A co do rozmiarówki...Niestety, masz rację:) Zamawiając je nie maiłem nawet połowy wiedzy jaka mam teraz. Następne zamówię inaczej i dopilnuję, zeby były maksymalnie zgodne z wymaganiami. Co do mundurów - tu rzecz ma sie jeszcze gorzej, bo tylko z grubsza przypominają to, co jest opisane w WT. Najbardziej zgodna z realiami jest moja kurtka drelichowa. No ale najbliższym czasie czeka mnie szycie nowego munduru sukiennego, wiec przynajmniej część baboli sie z sylwetki wyeliminuje.

Nigdzie nie piszę, ze ja mam wszystko zgodne. Ale mam świadomość tego, co jest erzatzem i sukcesywnie staram sie to eliminować. Ponieważ odtwarzam sylwetkę starszego podoficera artylerii konnej, część elementów moze byc "na miarę". Staram sie jednak, zeby to było uzasadnione historycznie:) Mam nadzieję, ze jasno to wytłumaczyłem:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez pieczarka » 5 sie 2010, o 12:28

kilkunastu ułanów grochowskich nosi ostrogi wz. 31 wg. WT i jakoś nie słyszałem aby ktoś narzekał na rozmiar
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez elmijakke » 5 sie 2010, o 14:00

Ja już nie będę się powtarzał po raz enty, ale wystarczy rozgiąć jak nie wchodzi - ja swoje (te nowe) też musiałem rozgiąć. ;)
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Piotrek » 5 sie 2010, o 14:04

U nas też noszą ostrogi wz. 31 robione według WT i wszystkim pasują. Na mamy takich, co wzrostem i sylwetką pasują na przedwojennych kawalerzystów, jak i takich co w okolicach 2 m wzrostu oscylują. Rozmiary butów też różne, ale wszystkim pasują. Faktycznie, ja swoje ostrogi lekko rozginałem po zakupie, ale to wszystko.

W kwestii mundurów i szycia ich według przedwojennych tabel z WT. Może być mały problem z dopasowaniem na dzisiejszych ułanów, jako że przez te 70 lat sylwetka ludzka nieco się zmieniła i rozmiarówka dzisiaj wygląda nieco inaczej, niż kiedyś. Co więcej, dzisiejsza rozmiarówka pochodzi z lat 70-tych, kiedy prowadzono pomiary, by ją stworzyć. Okazało się ostatnio, że owe pomiary zdeaktualizowały się i sylwetki Polaków znowu ewoluowały, zatem w tej chwili trwają pomiary mające dostosować używane rozmiary ubrań do realiów.
Szycie munduru według WT może zatem spowodować ten efekt, że będzie on mocno niedopasowany.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez makul » 5 sie 2010, o 14:45

Powiedziałbym ze współczesna rozmiarówka (ta oparta na latach 70-tych) różni się ale niewiele od tej przedwojennej. To zę sie człowiek zmienił - wiem. Jednak mam tę przewagę że jestem normalnego, typowego wzrostu/gabarytu (a zawsze chciałem być większy i wyższy :D ) i w sumie - jeśli ta ostroga będzie pasować po rozgięciu - to może i w tą strone trzeba iść. Skoro hełm pasuje (31-ka była przecież w 1 rozmiarze) skoro puszka pgaz nie jest za ścisła ze standardowym paskiem, skoro kbk nie jest za mały - to jest ok.
Tylko zdziwiło mnie to ze mundur ma chyba 6 rozmiarów, buty chyba też kilka - a takie ostrogi - już tylko 1.
makul
Ułan IV
Ułan IV
 
Posty: 35
Dołączył(a): 4 sie 2008, o 09:48
Lokalizacja: mazowsze

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez miszka7-1 » 5 sie 2010, o 16:48

Hełm wz.31 był w jednym rozmiarze, fakt. Lecz spójż jak wyglądał na małych żołnierzach.
Rozmiarówka mundurowa przedwojenna ma się nijak do dzisiejszych realiów i basta.
W każdym pułku działał przynajmniej 1 krawiec gdzie zwykli żołnierze mogli sobie to, czy owo podpasować.
A ostrogi wygiąć/uformować. Tyle razy już powtarzane :wink: .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez miszka7-1 » 5 sie 2010, o 17:00

Co do samej rekonstrukcji to jest to określenie na wyrost. Zdajcie sobie sprawę, że zrekonstruowanie pełne wszystkich spraw związanych z umundurowaniem, wyposażeniem i uzbrojeniem jest NIEREALNE. Możemy o tym podyskutować :) .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Piotrek » 5 sie 2010, o 17:13

Oczywiście, że nierealne, dlatego rekonstrukcja historyczna zakłada możliwie najwierniejsze odtworzenie detalu, zbliżenie się do oryginału. Twierdzenie, że coś jest w 100% takie jak było przed wojną jest przesadą i faktycznie, w wielu przypadkach niemożliwe do osiągnięcia, albo owszem, możliwe, ale przy zastosowaniu nieadekwatnie dużych nakładów. No bo jeśli ktoś będzie chciał sprowadzić skórę na siedziska do siodeł z Argentyny to może i sprowadzi, tylko ile to siodło będzie wtedy kosztowało?
Samo używanie pojęcia "rekonstrukcja" jest w wielu przypadkach błędne. Mówi się bowiem, dajmy na to, o rekonstrukcji bitwy nad Bzurą, gdy tymczasem bardziej właściwe byłoby słowo "inscenizacja". Tak samo jak wielokrotnie przeze mnie powtarzanym, że współczesne siodła, szable, mundury, wyposażenie, itd. to nie repliki, a kopie, jako że replika jest kopią wykonaną przez autora oryginału.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez jarema » 5 sie 2010, o 19:43

Kiedyś na forum pojawił się link do wspomnień kanoniera z cenzusem jednego z daków. Gdzie, nie pamiętam, a i szukać mi się za specjalnie nie chce... Była w nich mowa o fasowaniu mundurów, wystarczy znaleźć i przeczytać. A co do tabel i wymiarówek. W książce "Kształcenie oficerów zawodowych..." jest np. mowa o tym, że statystyczny podchorąży miał 175 cm wzrostu i 64 kilo wagi. Raczej ciężko teraz kogoś takiego znaleźć, nie? No może poza mną, ale sylwetka nie ta :lol:
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Ostrogi kawaleryjskie "wz.31" - prośba!!!

Postprzez Piotrek » 5 sie 2010, o 19:55

Boś szczupły ;) Kilka miesięcy ruchu na świeżym powietrzu w Grudziądzu i od razu nabrałbyś ciała i apetytu ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron