Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Warunki techniczne

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Warunki techniczne

Postprzez Maciej Sekuła » 18 maja 2007, o 11:42

Dzień dobry !!!!. Jestem od niedawna ochotnikiem Kawalerii i poszukuję warunków technicznych ogłowia kawaleryjskiego oraz bryczesów, wiadra kawaleryjskiego, orzełka metalowego i owsiaka. Czy ktoś z szanownych kolegów może mi je udostępnić. Byłbym strasznie wdzięczny. Pozdrawiam Maciej Sekuła
Avatar użytkownika
Maciej Sekuła
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 113
Dołączył(a): 17 maja 2007, o 20:38
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ułan świętokrzyski » 3 cze 2007, o 16:23

Polecam wszystkie dotychczasowe tematy w tym dziale Forum! Gdyby się nie wyświetlały załaćzniki proszę dać znać!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Cezar » 20 lis 2007, o 00:11

Witam
Chciałbym zagaić na tematy hełmów. ( długo się zastanawiałem gdzie umieścić ten post i w końcu stwierdziłem że dodam go do war. technicznych )
Jak wiemy kawaleria otrzymała hełmy jako ostatnia ,nie pamiętam w tej chwili dokładnie kiedy bądź co bądź przed samą wojną.
Wcześniej rozkazem dowództwa hełmy miały być pozbawione orzełków,czyli kawaleria otrzyma hełmy już bez orzełków z zalutowanymi otworami .

Więc dla czego tak często spotykamy, czy na filmach czy też rekonstrukcjach hełmy z orzełkami wz.19
w tym przypadku nie może być mowy o donoszeniu sprzętu
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Ułan świętokrzyski » 21 lis 2007, o 19:53

Sukcesywnie przy pomocy Lacha ponownie umieszczam skany warunków technicznych umundurowania na tym Forum! Szukajcie w tych samych moich postach, w których były zamiesczone na początku
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 21 lis 2007, o 21:17

Pod tym linkiem kilka wskazówek, może niekoniecznie są odpowiedzi na wasze pytania, ale jest kilka ciekawych informacji http://www.iirp.prv.pl/Dep_kawal.htm


pod tym linkiem znajduje się strona znana chyba wszystkim kawalerzystom i sypatykom kawalerii: można znaleźć regulaminy (m in. te o które pytacie)
http://www.zurawiejki.horsesport.pl/

[ Dodano: Sro Lis 21, 2007 8:52 pm ]
Maciej Sekuła napisał(a):Dzień dobry !!!!. Jestem od niedawna ochotnikiem Kawalerii i poszukuję warunków technicznych ogłowia kawaleryjskiego oraz bryczesów, wiadra kawaleryjskiego, orzełka metalowego i owsiaka. Czy ktoś z szanownych kolegów może mi je udostępnić. Byłbym strasznie wdzięczny. Pozdrawiam Maciej Sekuła


kolego tu masz gotowe http://www.allegro.pl/item271096412_wia ... _bcm_.html
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 21 lis 2007, o 22:08

Jeżeli chodzi o warunki techniczne ogłowia to możemy je zamieścić! Tylko gdzieś za dwa dni!
Skany bryczesów już sa ponownie po dhasłem "spodnie kawaleryjskie"
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 21 lis 2007, o 23:36

Cezar
Hełm z orzełkiem jest bardziej medialny niż bez orzełka i w żaden sposób nie przetłumaczysz tego reżyserom i pewnym Panom w rekonstrukcji. To że orzełki zniknęły z hełmów francuskich wz 15 (bo na polskich wz 29 i 31 nigdy ich nie było, w końcu hełm to nakrycie polowe i każde świecidełko, to wspaniały cel dla strzelca wyborowego, Po jaką ch...ę wymyślali "salamandrę" na wz 31?) z początkiem lat 30-tych, to nie jest żaden argument, bo przecież orzełek na adrianie wz 26 jest taki ładny, zupełnie jak w "Polskich drogach". :evil:
To samo zresztą dotyczy wszelkiej maści obszyc i odznak na mundurach polowych.
Jak powiedział kpr Kuraś w cytowanych już tu "Polskich drogach"... w czasie wojny jesteśmy tajni...". Na czas W zdejmuje się wszelkie odznaki i obszycia poza oznaką stopnia. Nawet oddawało się książeczkę wojskową wzamian za nieśmiertelnik, a pułki otrzymywały kryptonimy.
Zaistniał chyba tylko jeden przypadek występowania kawalerii w mundurach i oporządzeniu polowym z obszyciami- Parada Kawalerii na krakowskich Błoniach- ale na to był specjalny rozkaz.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Cezar » 22 lis 2007, o 11:27

atyl
Dzięki za odpowiedź, bo już myślałem że gdzieś przegapiłem jakiś rozkaz, lub część wyłączającą kogoś z niego.
faktycznie z jednej strony fajnie to wygląda jak sie jest w pełnym obszyciu, ale to troszkę razi jak juz człowiek coś wie na ten temat i stara się by było wszystko zgodne z prawda historyczną , a w końcu chyba oto nam wszystkim chodzi.
Czy też macie problem z oglądaniem filmów i wyłapywaniem niezgodności z umundurowaniem i oporządzeniem ?
Moja żona nie chce już oglądać ze mną filmów ...... bo się czepiam.
Nie dawno kupiłem " Lotną " Wajdy, ( pomijam kwestię hełmów i orzełków na nich ) to w trakcie oglądania mój 7 letni syn wskazał mi, że jeden z ułanów ma niemiecki nieśmiertelnik, co okazało się prawdą. - i tu pytanko .....- czy w czasie mobilizacji wszyscy otrzymali polskie nieśmiertelniki czy też była możliwość że ktoś miał nieśmiertelnik inny np stary francuski ( nie no to co piszę jest bez sensu ) Tak ktoś próbował mi ten fakt wytłumaczyć.
Jeszcze jedno pytanie o nieśmiertelnikach- czy na nieśmiertelnikach były wybijane stopnie ?
wydaje mi sie że nie, ale...? - każdy awans wiązałby się ze zmianą nieśmiertelnika.
Pytam się bo często czytam np. nieśmiertelnik porucznika takiego a takiego.
i skąd jest tyle blach pustych , czyżby przy mobilizacji nie wszyscy otrzymali wybite blachy ?
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Lookas » 22 lis 2007, o 12:07

Czołem!!

sądze, ze na tej stronieNIEŚMIERTELNIKI znajdziesz odpowiedź na Twoje pytania.:)

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Cezar » 22 lis 2007, o 12:50

Lookas dzięki za stronkę, nie znałem jej , aczkolwiek mam od tego człowieka swoją blachę.
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez atyl » 24 lis 2007, o 08:54

Na niesmiertelnikach powinno znaleźć się imię, nazwisko, wyznanie, rok urodzenia i RKU.
Ale :!: :
nieśmiertelniki wydano na kilka dni przed wojną, wybiciem zajmowali się żołnierze kancelarii powiedzmy 3 osoby i podoficer, na stanie mieli 1-3 kompletow numeratorów, które mogły się wyszczerbić, żołnierze mieli po 4 klasy, a podoficer 7, nie spali, nie jedli, bo musieli wybić blachy dla np 600 ludzi. A tu w koło mobilizacja.
Dlatego nie wszyscy mieli wybite zgodnie z rozkazem, często sami żołnierze mając czystą blachę wydrapywali nie chcąc być bezimiennymi, (a ci co nie umieli pisać?) .
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Łuki » 8 gru 2007, o 19:57

atyl napisał(a):Na niesmiertelnikach powinno znaleźć się imię, nazwisko, wyznanie, rok urodzenia i RKU.
Ale :!: :
nieśmiertelniki wydano na kilka dni przed wojną, wybiciem zajmowali się żołnierze kancelarii powiedzmy 3 osoby i podoficer, na stanie mieli 1-3 kompletow numeratorów, które mogły się wyszczerbić, żołnierze mieli po 4 klasy, a podoficer 7, nie spali, nie jedli, bo musieli wybić blachy dla np 600 ludzi. A tu w koło mobilizacja.
Dlatego nie wszyscy mieli wybite zgodnie z rozkazem, często sami żołnierze mając czystą blachę wydrapywali nie chcąc być bezimiennymi, (a ci co nie umieli pisać?) .


Dlaczego nieśmiertelniki wydawano dopiero w czasie moblilizacji a nie w momencie odbywania służby wojskowej?

--
Łuki
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Cezar » 9 gru 2007, o 00:29

Aktualnie też nieśmiertelniki wydaja dopiero w czasie mobilizacji bądź ''kontyngentu zagranicznego"Tez mnie to zawsze dziwiło,uważam że każdy żołnierz powinien otrzymywać tzw. blachę odrazu po wcieleniu.
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ref-ren » 9 gru 2007, o 11:31

Cezar napisał(a):Aktualnie też nieśmiertelniki wydaja dopiero w czasie mobilizacji bądź ''kontyngentu zagranicznego"Tez mnie to zawsze dziwiło,uważam że każdy żołnierz powinien otrzymywać tzw. blachę odrazu po wcieleniu.



Ave Cezar...

Każdy poborowy gdy opuści mamę
i przekroczy z lękiem strasznych koszar bramę.

Zanim durny fryzjer ogoli mu czachę
powinien natychmiast wdziać na szyję "blachę"

Bo idąc do wojska człowiek już jest w biedzie...
Struje się grochówką lub nieświeżym śledziem...

A tak, zanim grabarz łopatą go klepnie
zanim ksiądz pokropi... blachę mu odepnie...

I tak... wprawdzie nie ma Józka albo Staszka
lecz mamie zostanie na pamiątkę... blaszka...

/ref-ren/
ref-ren
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 294
Dołączył(a): 16 sie 2006, o 13:57
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Cezar » 9 gru 2007, o 22:44

Święte słowa Ref-renie ...!
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron