Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Mundur

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez Łuki » 16 gru 2007, o 21:18

myta2 napisał(a):Tak jak wiesz, mi wgłowie zawsze były szarże a nie ogień na wprost


Myta, ale my artylerzyści też szarżujemy. Tylko, że końcówka szarży wygląda nieco inaczej :) Moim zdaniem nawet efektowniej i efektywniej, ale nie będę się spierał...
No ale nie będę ciebie do niczego przekonywał. Zwłaszcza, że twoja Gracja pokazała dzisiaj, co z niej za ziółko, co chce robić i do czego się nadaje :)
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez myta2 » 16 gru 2007, o 22:19

Tak więc Waści widzisz co należy mi robić "szable do boju lance w dłoń....." a że artyleria głośniejsza i więcej zamieszania czyni trudno z tym dyskutować, to poprostu fakt, ale na odległość. A mi w sercu szablą ciąć wroga nie rozbijać szrapnelami. Poza tym kto mnie zna ten wie że kawał ze mnie chłopa, mam siedzieć w siodle i kazać armate mej kobyle ciągać.... że mnie nosi to już wiele dla niej szacunku się należy. Właśnie chudnę o ciężar rzędu, tak by jej kilgramów nie dokładać zbędnie. hihihi
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 16 gru 2007, o 23:38

No to przed Tobą wyczerpująca kuracja! Znajdź w Instrukcji troczenia ile co ważyło i zsumuj! Ułan od saperów miał razem z przytroczoną łopatą rząd o wadze bez mała 40 kg! Trzymam mocno kciuki abyś wytrwał w postanowieniu!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 16 gru 2007, o 23:48

Na krótko licząc walczę o około 15 kg tyle różni rząd WZ 25 z oporządzeniem strzelca od zwykłego sportowego siodła (nie licząc broni i amunicji) No i nie policzyłem oczywiście płaszcza który jest ciężki jak cholera (te sukno...) Broń to sprawa dodatkowa która musi ważyć ekstra
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 gru 2007, o 15:11

A ten biedny myta pyta,
Jak korzystać ma z koryta,
Aby to co straci z wagi
Poszło w rząd dla równowagi!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 17 gru 2007, o 20:54

Ułan z Pacanowa napisał(a):A ten biedny myta pyta,
Jak korzystać ma z koryta,
Aby to co straci z wagi
Poszło w rząd dla równowagi!


równowagi i powagi
a od żony wzrok łaskawy
więć smacznego nie w te święta
tylko trening dieta bidna,
a roboty moc solidna.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 17 gru 2007, o 22:42

Swięta prawda! Wzrok łaskawy Małżonki to podstawa wszelkiej działalności kawaleryjskiej! Życzę wytrwania!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 17 gru 2007, o 23:02

dzięki Waści
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez ułan z Jazłowca » 17 gru 2007, o 23:12

A jaki masz waść stopień?? Bo w kawaleryjskim świecie to na ożenek godzić się powinno osiągnąwszy rotmistrza lub co najmniej wachmistrza.
Avatar użytkownika
ułan z Jazłowca
Ułan II
Ułan II
 
Posty: 13
Dołączył(a): 13 gru 2007, o 17:04
Lokalizacja: Sandomierz

Postprzez myta2 » 18 gru 2007, o 00:19

żonę powiodłem za sobą jeszcze z cuchnącego cywila
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Ułan świętokrzyski » 18 gru 2007, o 21:39

Dobra Panowie Kawalerzyści i Artylerzyści też - warcamy do tematu!
Potrzebne mi wzory cyfr (krój czcionki) jakie były haftowane na pagonach czy nasuwkach na pagony! Chciałem wyhaftować pagony dla mojego Kombatanta z 19 PU Wołyńskich!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pieczarka » 23 gru 2007, o 21:50

Zamiast "pagonów" ja osobiście proponowałbym używać "naramienników" :wink:
swoją drogą 19 pu miał chyba inicjał "ER"
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Postprzez pulkownik » 23 gru 2007, o 22:00

wikipedia - cytat :

"UWAGA! Słowo Pagon jest naleciałością z języka rosyjskiego, jako takie słowo to nie występuje w języku polskim i nie jest używane w oficjalnej nomenklaturze urzędowej, tzn. nie występuje kategoria "pagon" w Przepisach Ubiorczych polskich formacji mundurowych. W II RP słowo to było niemile słyszane w środowisku wojskowym, a w szczególności kawaleryjskim."
pulkownik
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 615
Dołączył(a): 4 sie 2006, o 18:22
Lokalizacja: Komarów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 24 gru 2007, o 13:10

To ciekawe! Bo tyle zwyczajów wynieśli z armii carskiej służący w niej polscy oficerowie - jak np. stukułka i przepajanie, nie mówiąc już o innych ... Ale oczywiście przyjmuję do wiadomości!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Łuki » 25 gru 2007, o 21:51

To ja poproszę ciebie Jarku o wyjaśnienie słów stukułka oraz przepajanie. No i oczywiście jeżeli znsz jeszcze jakieś inne naleciałości językowe w kawalerii po zaborcach to z chęcią się dowiem.
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron