Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

oficerki.....albo sposób na stara skórę (eksploatacja)

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

oficerki.....albo sposób na stara skórę (eksploatacja)

Postprzez Lookas » 13 gru 2006, o 10:44

Witam:)
Po długich poszukiwania w końcu dopadłem i zanabyłem oficerki:) Nie byle jakie. Takie z historia i przeszłościa:) Ostanio niestety nie uzywane, stały sobie usztywnione prawidłami. Teraz chciałbym je znów "przywrócic do słuzby" ale.....boje się, ze jeśli cos sknocę to zwyczajnie popekają lub sie rozleca:(

Czy jest jakis dobry sposób na mozliwie bezstresowe rozruszanie tych butów??
Nie wiem....pastowanie na ciepło, woskowanie czy cos w tym rodzaju:)
Pamietam z czasów technikum, stary lesniczy opowiadał, ze swoje oficerki traktował gesim (!!??) smalcem....nie pamietam tylko przepisu:)

Pomocy:)
To moje pierwsze oficerki i zwyczajnie nie chciałbym ich zniszczyć:)
I drugie pytanie......o podkuwanie oficerków. Na ten temat nie mam kompletnie zadnego pojecia. Czy sa jakieś zelazne zasady podkuwania, czy tez co szewc to inaczej?
i na co zwrócic uwage eybierając szewca??

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 14 gru 2006, o 20:10

Wydaje mi się, że skoro były na prawidłach cały czas to nie powinno być kłopotów. Jeżeli uważasz że skóra jest sucha, twarda to wszelkie próby zmiękczania rób od wewnątrz (smarowanie). Inaczej możesz podniszczyć lico zewnątrzne skóry przez zmatowienie! Częstsze używanie butów spowoduje, że pot będzie wnikał w skórę od wewnatrz i wilgoć uczyni ją bardziej elastyczną. Były czynione próby smarowania butów od wewnątrz powierzchownie jakimś tłuszczem (olej jadalny, parafina w płynie dostępna w każdej aptece) ale po takim zabiegu buty na prawidła i poczekać ze dwa dni aż tłuszcz się wchłonie. Oczywiście musisz się liczyć że trochę tłuszczu może zostać początkowo na bryczesach ale to już żaden problem!
Jeżeli chodzi o okucie butów, to niestety, prawdziwi fachowcy są już na wymarciu! Jedni przybijają gwoździkami, inni robią tylne większe blaszki na wkręty. W tym względzie niestety nie mamy większego wyboru! Rzadkością jest już również założenie zelówek z kruponu na kołki!

I jeszcze jedna rada! Nie stosuj innej pasty tylko zwyczajną czarną BUWI i szczoteczkę! Staraj się nie smarować butów zbyt często Kiwi w płynie, bo to wysusza skórę! Po zdjęciu butów po jeździe zawsze najpierw wytrzyj z błota i kurzu wilgotną szmatką. Potem załóż na prawidła i dopiero po wyschnięciu zapastuj. I niech sobie stoją! Do połysku czyść dopiero przed ponownym założeniem! Gdy okres wyczekiwania będzie dłuższy, to co dwa tygodnie wyczyśc do połysku i znów zapastuj!

[ Dodano: Sob Gru 16, 2006 10:53 am ]
Jeszcze jedna ważna sprawa! W przypadku namoczenia zelówek, co zdarza się zawsze w deszczową pogodę i w topniejącym śniegu, dobrze jest po wytarciu butów i nałożeniu na prawidła położyć je na stołku przy kaloryferze. Płasko podeszwani do kaloryfera czy pieca! Zapobiegnie to powstawaniu plesni na podeszwach. Mnie osobiscie zdarzyło się to dwa razy! Dopiero po wyschnięciu całych butów trzeba zapastować i postawić w suchym miejscu w temperaturze pokojowej!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 19 gru 2006, o 16:52

wielkie dzieki:)!!!
Jak zwykle nieoceniony Pan Jarosław:)

mam jeszcze jedno ( możliwe, ze durne) pytanie. Czy ma sens pastowanie/natłuszczanie/impregnowanie skórzanych podeszw??(podeszew..??)

I ze tak przy okazji zapytam...jak konserwowoano rząd kawaleryjski:)??
To znaczy w czasach kawalerii, nie teraz. Zapewne były na to jakies patetnty, specyfiki itp.

POzdrawiam
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 19 gru 2006, o 17:19

Na pewno natłuścic troche podeszwy nie zaszkodzi! Zwłaszcza po wczesniejszym, przemoczeniu i wyschnięciu! Jeżeli chodzi o to czym konserwowano rzad kawaleryjski to obiecuję spytac prawdziwego ułana 19 PU . Jak cos się dowiem - nezwłocznie odpowiem!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lucas » 20 gru 2006, o 21:03

od siebie dodam że za radą szewca (ostatniego w Sączu jakiego znalazłem który kołkuje buty) pastuję zawsze podeszwy. Ważne aby były suche. Ważne też jest aby popatrzec ukradkiem do wnetrza pasty przy jej zakupie czy jest jeszcze pastą czy juz tylko kruszonką......
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Ułan świętokrzyski » 20 gru 2006, o 23:00

Mogę jeszcze dodać, że w przypadku już nieco zużytych butów przetartą skórę czy pęknięcia najlepiej posmarować pastą podgrzaną do płynej postaci! Wtedy o wiele lepiej jest wchłaniana do skóry!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 20 gru 2006, o 23:56

ehhhh!!!

Stokrotne dzięki za rady!!!
mam jednakże zagwozdke:( Dziś dotarły do mnie moje wymarzone oficerki, i.......sa za ciasne w łydce:( Brakuje jakiś centymetr w obwodzie, może odrobine więcej:(

Wyczytałem, ze są tacy szewcy, którzy potrafia na mokro jakoś rozciągnąc cholewę. Ale jak takiego, rozpoznac:( A może od razu kazac wstawić klin, który powiększy obwód??

Buty są rewelacyjne, w doskonałym jak na ich lata stanie, podeszwy niczego sobie, KOŁKOWANE, tylko podkuć trzeba na nowo......Ehhhhh, pomocy dobrzy ludzie!!!

Moze kto zna dobrego szewca w Poznaniu
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Miro » 21 gru 2006, o 00:42

Szukaj szewca który robi buty na miarę , powinien rozciągnąć cholewkę bez problemu jeśli posiadasz prawidła . Ja zamawiałem buty w Krakowie ,może i jakość nie jest rewelacyjna ale na miejscu po pzrymiarce robione były korekty na gorącoi leżą jak papucie ;)
Avatar użytkownika
Miro
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 57
Dołączył(a): 13 mar 2006, o 18:15
Lokalizacja: Chrzanów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 21 gru 2006, o 00:42

Lookas napisał(a):ehhhh!!!

Stokrotne dzięki za rady!!!
mam jednakże zagwozdke:( Dziś dotarły do mnie moje wymarzone oficerki, i.......sa za ciasne w łydce:( Brakuje jakiś centymetr w obwodzie, może odrobine więcej:(

Wyczytałem, ze są tacy szewcy, którzy potrafia na mokro jakoś rozciągnąc cholewę. Ale jak takiego, rozpoznac:( A może od razu kazac wstawić klin, który powiększy obwód??

Buty są rewelacyjne, w doskonałym jak na ich lata stanie, podeszwy niczego sobie, KOŁKOWANE, tylko podkuć trzeba na nowo......Ehhhhh, pomocy dobrzy ludzie!!!

Moze kto zna dobrego szewca w Poznaniu


W Poznaniu studiowałem w latach 1975 - 79. Moje pierwsze buty szyłem gdzieś koło Starego Rynku ale już nie pamietam jaka to państwowa spóldzielnia była! Hi hi hi! Ale faktycznie trzeba powoli rozciągać buty! Oczywiście na mokro ale małymi kroczkami! Najlepiej na tylnie części prawideł nabijać coraz szersze małe klinikico spowoduje, że wkładjąc kliny będzie rozszerzana cholewka ! Ale małymi kroczkami!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 30 gru 2006, o 19:58

dzięki za dobre rady:)
Butki kilka dni temu wchłonęły prawie pól litra oleju roślinnego (żona o mało mnie nie pożarła, wszak był to czas huraganów kuchennych...:)) i z miejsaca nabrały zdrowszego wygladu:)

Przede wszystkim skóra wysuszona na pergamin nabrała elastyczności i nasiaknąwszy-także grubości. Na razie rozciagam je delikatnie na prawidłach stosujac wkładki z grubej tektury modelarskiej:) Nie długo wizuta u szewca ( namierzyłem takiego, co to robi buty na zamówienie i skórą zeluje. Nie wiem czy kołkuje:(....

zobaczymy, co bedzie dalej:)

Pozdrowienia:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Ułan świętokrzyski » 7 sty 2007, o 22:18

Mam prośbę! Prosze o namiary na szewców szyjacych buty z prawidłami i orientacyjne ceny! Chcę zrobić coś w rodzaju bazy danych!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez atyl » 8 sty 2007, o 16:27

Wiesław Barski
0 606 256 036
ul Piastowska 17 (zakład)
Radomsko
buty szeregowego broni jezdnych wz 31 (juchtowe) ok. 600-700PLN
oficerki teraz chyba ok 1000-1200PLN
sztyblety nie wiem po ile.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez elmijakke » 8 sty 2007, o 19:34

Witam Panów Ułanów i Szwoleżerów,
to mój pierwszy post na tym forum, ale mam nadzieję nie ostatni, i od razu (z pewną dozą nieśmiałości) aby wnieść coś do dyskusji podaje namiary na szewca warszawskiego - podobno jednego z najlepszych:
Stanisław Herman
ul. Bolecha 12 (taka mała uliczka domków jednorodzinnych na Kole),
tel. (22) 36-19-15 lub (22) 836-04-76
Oficerki wraz z prawidłami to koszt 1 100 zł.

Pozdrowienia
elm
Ostatnio edytowano 9 sty 2007, o 21:25 przez elmijakke, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Postprzez Ułan świętokrzyski » 8 sty 2007, o 23:59

Dzięki serdeczne! Ja podam jeszcze namiar na szewca w Rawie Mazowieckiej. Sam tam szyłem!

www.fislak.alpha.pl

Może ktos bedzie miał bliżej!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez pieczarka » 13 sty 2007, o 21:49

Tak się głupio składa, że większość nas z Warszwy ma bliżej do ... Rawy Maz. i Radomska. Bo taniej a też dobrze.
Avatar użytkownika
pieczarka
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 08:24
Lokalizacja: 1Pułk Szwoleżerów JP

Następna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,