Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Foto galeria - wzór mondurowy i wyposażenia

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Postprzez atyl » 14 gru 2006, o 21:49

Widzę, że wszyscy zamilkli. Proponuję ankietę. Na pierwszy ogień może rząd.
1. Ogłowie wz 36 zgodnie z warunkami technicznymi (w którymś NPK), zwracamy uwagę na plecionkę pomiędzy oczkami z surówki. Czy dopuszczamy ersatz z innego typu skóry- wydaje mi się, że można. Tak/nie
2. Pelham. Ja mam wyrób M. Gajewskiego, jest trochę grubszy niż oryginalny i na dodatek niklowany. Tak/nie
3. Ogłowie wz 25. Tak/nie Byle jednakowo w ramach formacji np minimum sekcji.
4. Ogłowie oficerskie tylko dla dowódcy. Tak/nie
5. Ogłowie sportowe Tak/ nie
6. Siodło wz 36 przed, po i współczesnej produkcji. Tak/nie
7. Inne siodła niemieckie, rosyjskie, kanadyjskie, ale stroczone wg wz 36 Tak /nie
8. Siodła sportowe Tak/ nie
9. Strzemiona wzoru polskiego, bez żadnych gumek, od biedy niemieckie. Tak/nie
10. Czaprak wz 36 Tak/nie
11. Sakwy wz 36( przed i powojenne wg wzoru) lub wz 25 Tak /nie
12. Sakwy rajdowe i inne wynalazki np przyszyte na stałe do czapraka Tak/nie
13. Sakwy puste Tak/nie
14. Popręg wg warunków w NPK Tak/nie, a jak nie to jakie
15. Napierśnik wz 36, 25 ale jednolicie w ramach formacji . Tak/nie
16. Uwiąz ze skóry chromowej zawiązany do drugiego lewego troka przedniego pakunku, zapięty do dolnego kółka ogłowia Tak/nie, blankowej Tak/ nie, Sznura Tak/nie
17. Owsiak lniany wg NPK koniecznie skręcony na środku, końce przeszyte i ustawione i wypchane w kwadrat, żadnych wałków. Tak/nie
18. Płaszcz zielony zrolowany na płasko, na wierzch peleryna na płasko tak jak płaszcz, końce płaszcza równo z peleryną i krawędzią czapraka. Tak /nie Koc zamiast płaszcza ale też zrolowany na płasko Tak/nie.
19. Troki końcami do tyłu (przedni pakunek) sprzączki na przedniej krawędzi złożonego płaszcza, końcami do przodu (tylny pakunek) sprzaczki na linii tylnej krawędzi owsiaka. Tak/nie
20. wiadro pod klapą lewej sakwy, tylko do wystąpień polowych Tak /nie
21. Manierka w pokrowcu US aluminiowa wzoru US, polska wz 31, polska wz 35 z wąskim korkiem, żadnych piechocińskich. Tylko do wystąpień polowych .Tak/nie
22. Siatka na siano przy prawej sakwie ,tylko do wystąpień polowych. Tak/nie
Dośc, bo nikomu nie będzie się chciało czytac.
Avatar użytkownika
atyl
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 126
Dołączył(a): 14 kwi 2006, o 20:15

Postprzez Lucas » 19 gru 2006, o 11:06

Atyl wypada Ci podziękować za tak drobiazgowe podejście do tematu. Zbieram się w sobie i postaram się wkrótce wypowiedzieć.

[ Dodano: Wto Gru 19, 2006 11:35 am ]
1. Ogłowie wz 36 zgodnie z warunkami technicznymi (w którymś NPK), zwracamy uwagę na plecionkę pomiędzy oczkami z surówki. Czy dopuszczamy ersatz z innego typu skóry- wydaje mi się, że można. Tak
2. Pelham. Ja mam wyrób M. Gajewskiego, jest trochę grubszy niż oryginalny i na dodatek niklowany. Tak
3. Ogłowie wz 25. Tak Byle jednakowo w ramach formacji np minimum sekcji.
4. Ogłowie oficerskie tylko dla dowódcy. Nie - uważam że dla wszystkich oficerów ale bezwzględnie w komplecie z rzędem oficerskim.
5. Ogłowie sportowe Nie
6. Siodło wz 36 przed, po i współczesnej produkcji. Tak
7. Inne siodła niemieckie, rosyjskie, kanadyjskie, ale stroczone wg wz 36 Tak
8. Siodła sportowe Nie
9. Strzemiona wzoru polskiego, bez żadnych gumek, od biedy niemieckie. Nie W mojej ocenie z uwagi na bezpieczeństwo i fakt że jeździmy w butach na skórzanej podeszwie dopuściłbym wkładki koloru czarnego. Z tego co czytałem były uzywane skórzane obszycia na strzemiona właśnie w tym celu.
10. Czaprak wz 36 Tak
11. Sakwy wz 36( przed i powojenne wg wzoru) lub wz 25 Tak ale wz 25 wespół z rzędem tego wzoru.
12. Sakwy rajdowe i inne wynalazki np przyszyte na stałe do czapraka NIE!!
13. Sakwy puste NIE!!!
14. Popręg wg warunków w NPK Tak ale dopuściłbym sznurkowy z białego sznura (obecnie dostępne) i brezentowy - byle bezpieczne. Jazda na zabytkowym słabym popręgu bezpieczna może nie być. Byle był czysty, wyprany!!!!!
15. Napierśnik wz 36, 25 ale jednolicie w ramach formacji . Tak ale wz 25 wespół z rzędem tego wzoru.
16. Uwiąz ze skóry chromowej zawiązany do drugiego lewego troka przedniego pakunku, zapięty do dolnego kółka ogłowia Tak inne zdecydowanie NIE. Nie wiem tlko czy nie lepsze jest wiązanie do przedniego łęku. Nigdzie nie spotkałem jak powinno to wyglądać. W warunkach polowych zwłaszcza nagłe uchwycenie spłoszpnego konia przez luzaka spowoduje urwanie troczka lub szlufki na czapraku. Poddaję pod dyskusję.
17. Owsiak lniany wg NPK koniecznie skręcony na środku, końce przeszyte i ustawione i wypchane w kwadrat, żadnych wałków. Tak i bezwzględnie czysty!!!!!! Zwłaszcza na paradach i pokazach.
18. Płaszcz zielony zrolowany na płasko, na wierzch peleryna na płasko tak jak płaszcz, końce płaszcza równo z peleryną i krawędzią czapraka. Tak Koc zamiast płaszcza ale też zrolowany na płasko Nie.
19. Troki końcami do tyłu (przedni pakunek) sprzączki na przedniej krawędzi złożonego płaszcza, końcami do przodu (tylny pakunek) sprzaczki na linii tylnej krawędzi owsiaka. Tak - sprzączka troka zawsze od siedziska a przystuła do siedziska - jedyny wyjatek to trok sakwy idący w obydwu kierunkach po sakwie.
20. wiadro pod klapą lewej sakwy, tylko do wystąpień polowych Tak
21. Manierka w pokrowcu US aluminiowa wzoru US, polska wz 31, polska wz 35 z wąskim korkiem, żadnych piechocińskich. Tylko do wystąpień polowych .Tak
22. Siatka na siano przy prawej sakwie ,tylko do wystąpień polowych. Tak
Avatar użytkownika
Lucas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 812
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 13:22
Lokalizacja: ułan Kawalerii KOP (8 PU) z Nowego Sącza

Postprzez Piotrek » 22 lut 2008, o 19:09

Pozwolę się pochwalić... Właśnie odebrałem !!! Nowiutki sukienny wz 36 w barwach 7 dak :mrgreen:

http://picasaweb.google.pl/dobrowolski.piotrek/Mundur
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Łuki » 25 lut 2008, o 15:52

Piotrek napisał(a):Pozwolę się pochwalić... Właśnie odebrałem !!! Nowiutki sukienny wz 36 w barwach 7 dak :mrgreen:

http://picasaweb.google.pl/dobrowolski.piotrek/Mundur


Ja swój wypróbowałem w niedzielę. Nie jest źle, chociaż sukno trochę gryzie. No i lekko poobcierałem sobie kolano (jedno więc to pewnie kwestia ułożenia nogawki w cholewie). Wsiadanie na konia bez problemów. A lej sprawdził się znakomicie. Po prostu kleiłem się do siodła. Ze zgrzytów to chyba będe musiał zaopatrzyć się w nowe buty bo stare oficerki za wąskie :(
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez myta2 » 25 lut 2008, o 19:09

Hej artyleria poznania :mrgreen: gratulacje, jakby co to zawsze macie miejsce u nas jako 3 bateria 7dak (w zgodzie z prawdą hist) bardzom rad że mundury już macie.
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Piotrek » 26 lut 2008, o 01:26

Łuki napisał(a):
Ja swój wypróbowałem w niedzielę. Nie jest źle, chociaż sukno trochę gryzie. No i lekko poobcierałem sobie kolano (jedno więc to pewnie kwestia ułożenia nogawki w cholewie). Wsiadanie na konia bez problemów. A lej sprawdził się znakomicie. Po prostu kleiłem się do siodła. Ze zgrzytów to chyba będe musiał zaopatrzyć się w nowe buty bo stare oficerki za wąskie :(


Spróbuj Łuki rozbić na prawidłach, może sie uda trochę. A jak spodnie gryzą, to może kalesony trzeba sobie sprawić :) Ja swoje spodnie testuję jutro, bo na razie po domu paradowałem. Jakoś mi się nie do końca podoba to, jak sie układają, może po jeździe będzie lepiej.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 lut 2008, o 08:07

A może w międzyczasie to i owo Ci urosło i dlatego spodnie się nie układają? :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez Lookas » 26 lut 2008, o 09:02

myta2 napisał(a):Hej artyleria poznania :mrgreen: gratulacje, jakby co to zawsze macie miejsce u nas jako 3 bateria 7dak (w zgodzie z prawdą hist) bardzom rad że mundury już macie.


w zgodzie z prawdą historyczną to nie operujecie w rejonie Murowanej Gosliny:) Zatem 3bat odpada:P

Ponad to.....sił u nas sporo i damy radę:)

Ale dzieki za zaproszenie:) Myślę, ze nie raz spotkamy sie na kawaleryjskich imprezach:) No i po cywilu w koncu w stajni:)
Avatar użytkownika
Lookas
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1194
Dołączył(a): 22 maja 2006, o 14:13
Lokalizacja: Poznań/Iwno

Postprzez Łuki » 26 lut 2008, o 10:09

Piotrek napisał(a):
Łuki napisał(a):
Ja swój wypróbowałem w niedzielę. Nie jest źle, chociaż sukno trochę gryzie. No i lekko poobcierałem sobie kolano (jedno więc to pewnie kwestia ułożenia nogawki w cholewie). Wsiadanie na konia bez problemów. A lej sprawdził się znakomicie. Po prostu kleiłem się do siodła. Ze zgrzytów to chyba będe musiał zaopatrzyć się w nowe buty bo stare oficerki za wąskie :(


Spróbuj Łuki rozbić na prawidłach, może sie uda trochę. A jak spodnie gryzą, to może kalesony trzeba sobie sprawić :) Ja swoje spodnie testuję jutro, bo na razie po domu paradowałem. Jakoś mi się nie do końca podoba to, jak sie układają, może po jeździe będzie lepiej.


O kalesonach juz myślałem po pierwszych 15 minutach jazdy :-) Stare buciki pojda do szewca przy wolnej chwili. A dzisiaj jeżdze w starym sprzęcie. Ale tylko dlatego, ze wczoraj zabalowałem i jakoś nie spakowałem wz 36 do torby :-D

PS. Myta. Kiedy będziesz w stajni? Jakoś się ostatnio opuszczasz, a Gracja się niecierpliwi i ma doslownie dynamit w d..ie :-D
Avatar użytkownika
Łuki
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 283
Dołączył(a): 16 lip 2007, o 16:04
Lokalizacja: Poznań / Konin

Postprzez Cezar » 26 lut 2008, o 11:56

Mi też udało się odebrać właśnie swój mundur wz.36 sukienny
Lancer wyfasonował go rewelacyjnie, leży jak ulał, i najważniejsze że nic nie obciera nawet bez kaleson :wink:
wrzucam kilka fotek.
kurtka mundurowa
spodnie przód
spodnie tył
koszula
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Piotrek » 26 lut 2008, o 16:38

Super, gratuluję :) Też muszę sobie taką koszulę sprawić.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Ułan świętokrzyski » 26 lut 2008, o 18:37

Ale najpierw kalesony!!! :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Postprzez myta2 » 26 lut 2008, o 19:27

Lookas napisał(a):
myta2 napisał(a):Hej artyleria poznania :mrgreen: gratulacje, jakby co to zawsze macie miejsce u nas jako 3 bateria 7dak (w zgodzie z prawdą hist) bardzom rad że mundury już macie.


w zgodzie z prawdą historyczną to nie operujecie w rejonie Murowanej Gosliny:) Zatem 3bat odpada:P

Ponad to.....sił u nas sporo i damy radę:)

Ale dzieki za zaproszenie:) Myślę, ze nie raz spotkamy sie na kawaleryjskich imprezach:) No i po cywilu w koncu w stajni:)


Byłem wczoraj w stajni i spasowałem ogłowie no i oczywiście była próba generalna (było ok. muszę jeszcze do porządku kiełzno doprowadzić trochę obspawac i spolerować kiełzno jest własnego wyrobu).

..... Z dziejami wojennymi 7Pułku Strzelców Konnych wiążą się nierozerwalnie dzieje przydzielonej do niego 3 baterii 7dak która, przyczyniwszy się w znacznej mierze do osiągnięć pułku, znalazła w wspomnieniach należne jej, chlubne miejsce.....

"Wierni Przysiędze" Zbigniew Szacherski rtm. 7PSK Wielkopolskich (adiutant pułku a po ranieniu plk Królickiego dowódca pułku)
tak więc Lookas nic dodać nic ująć w mej wypowiedzi (notabene Murowana Goślina to wyjściowe pozycje i sztab 7PSK 01.09.1939r.)



P.S.
Ale jestem na trasie przemarszu 7psk 4.09
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania

Postprzez Piotrek » 27 lut 2008, o 22:57

No to chwalę się dalej :) Dzisiaj odebrałem furażerkę :

http://picasaweb.google.pl/dobrowolski. ... 3070360930

I jeszcze fotka w pełnej krasie :

http://picasaweb.google.pl/dobrowolski. ... 5955262834

No, do pełnej jeszcze butów należytych brakuje, ale wkrótce się to zmieni :)

A w kwestii Twoich wątpliwości Jarku, to przez tydzień chyba nic nie urosło :)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Postprzez Cezar » 27 lut 2008, o 23:16

Moje gratulacje ! piękna prezencja.
Świetne fotki , aż serce rośnie... też wrzucę swoje tylko do furażerki doszyję orzełka.

a propos. gdzie dokładnie doszywano orzełki ? / tu zaznaczę że chodzi o metalowe /
na przecięciu się dwóch materiałów, nad nimi -tak jak u Piotrka ?
widziałem nawet fotkę gdzie orzełek był przyszyty z boku obok proporczyka.....
Podejrzewam ze jako iż od 37r furażerka była nieregulaminowa więc i orzełki oraz ich umiejscowienie było różne , ale chyba nadel nie dowolne.
Avatar użytkownika
Cezar
Ułan V
Ułan V
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 22:44
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,