Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Mundur - identyfikacja

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 29 lut 2012, o 09:27

Witam serdecznie,

pisząc swój pierwszy post, chciałbym się przedstawić. Jestem brodaty, miło dołączyć do Tego forum :)
od razu chcialbym zwrócić się do Was z prośbą. Czy mógłby mi ktoś pomóc w identyfikacji munduru mojego dziadka?
Nie posiadam praktycznie żadnych informacji na jego temat, oprócz tego że zdjęcie zostało wykonane prawdopodobnie ok. 1930 r. a sam dziadek "służył w ułanach" w Suwałkach. Niestety nie mam żadnych dokumentów mogących to potwierdzić.
Rozpoczynam właśnie poważniejsze poszukiwania, a prośba skierowana do Was to będzie pierwszy krok mogący ujawnić przeszłość mojego przodka.
Obrazek

Z góry dziękuję za wszelką, nawet najmniejszą pomoc.

Brodaty

P.S. Powyższe zdjęcie jest jedynym jakim dysponuję.
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez miszka7-1 » 29 lut 2012, o 09:35

Witam.
Kurtka wz.19, faktycznie z lat 1928-1933. Niestety nie ułańska. Świadczą o tym łapki na kołnierzu.
Pozdr.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez smalec25 » 29 lut 2012, o 10:01

Zgadzam się z miszką. Pozdrawiam
smalec25
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 21:26

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 29 lut 2012, o 10:21

Pierwszy post i konkretne efekty :)
Informacje nt. rzekomej służby "w ułanach" pochodzą ze wspomnień cżłonków rodziny - żony i córek. Dziadek zmarł w 1961 r., więc ja nie miałem szans o nic spytać. W ogóle cała historia jest owiane tajemnicą.
Czy poprawnie zakładam, że na naramienniku może znajdować się nr jednostki (pułku)?
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Paweł_39 » 29 lut 2012, o 10:56

Są dwie cyfry. Zrodnie z przepisami tylko piechota, kawaleria i artyleria oznaczano cyframi na naramienniku.
Jak dla mnie to st. strzelec z pułku piechoty. Ma sznur strzelecki dla strzelca dobrego, zawieszony odwrotnie niż nakazywał przepis (ale jak zwykle, bo jeszcze nie widziałem regulaminowo).

Jeśli rodzina coś wspomina, że był ułanem, rozwiązanie może być proste. Może był w plutonie zwiadu konnego pułku piechoty. Wtedy chodził w wysokich butach wz.31, ostrogach, przy szabli i z łapkami piechoty na kołnierzu.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez jarema » 29 lut 2012, o 11:28

Paweł, a to nie jest sznurek od gwizdka?
Avatar użytkownika
jarema
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 434
Dołączył(a): 26 maja 2008, o 22:40
Lokalizacja: GRH 7DAK, Poznań

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 29 lut 2012, o 11:39

Też myślę, że to są dwie cyfry. Jakość zdjęcia jest słaba, więc trudno jednoznacznie stwierdzić co to za cyfry.
Ta pierwsza wygląda mi na "4". W Suwałkach przed wojną oprócz brygady kawalerii stacjonował 41 Pułk Piechoty.
Kilka dni temu dowiedziałem się, że mój kuzyn, będąc na komisji w WKU w 2002 r. spotkał oficera, który twierdził że mój dziadek był jego dowódcą. Informację taką uzyskałem również z innego źródła. Nie wiem czy tyczy się to okresu przedwojennego, okupacji hitlerowskiej bądź sowieckiej, czy okresu powojennego. Znam stopień, imię i nazwisko tego oficera, oraz wiem kiedy odszedł na emeryturę. Dziś zadzwonię do WKU w Suwałkach z prośbą o pomoc.
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Paweł_39 » 29 lut 2012, o 11:50

Jarema nie. Chwast jest jeden i o wiele za duży. Poza tym regulaminowy sznur do gwizdka wz.17 jest szary. Zielone są wyjątkiem.
Avatar użytkownika
Paweł_39
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 293
Dołączył(a): 3 sie 2010, o 17:03

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez elmijakke » 29 lut 2012, o 12:10

brodaty napisał(a):Też myślę, że to są dwie cyfry. Jakość zdjęcia jest słaba, więc trudno jednoznacznie stwierdzić co to za cyfry.
Ta pierwsza wygląda mi na "4". W Suwałkach przed wojną oprócz brygady kawalerii stacjonował 41 Pułk Piechoty.
Kilka dni temu dowiedziałem się, że mój kuzyn, będąc na komisji w WKU w 2002 r. spotkał oficera, który twierdził że mój dziadek był jego dowódcą. Informację taką uzyskałem również z innego źródła. Nie wiem czy tyczy się to okresu przedwojennego, okupacji hitlerowskiej bądź sowieckiej, czy okresu powojennego. Znam stopień, imię i nazwisko tego oficera, oraz wiem kiedy odszedł na emeryturę. Dziś zadzwonię do WKU w Suwałkach z prośbą o pomoc.


Problem jest taki że gdyby to był 41 pułk piechoty to nie miałby na naramiennikach 41 tylko JP (szefem pułku był Marszałek).
Chociaż z drugiej strony trzebaby było się zapytać od kiedy monogram był na naramiennikach noszony?
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 29 lut 2012, o 15:04

Widziałem gdzieś zdjęcie właśnie z literami "JP".
WKU w Suwałkach wstępnie wyraziło chęć pomocy, muszę teraz czekać. Być może w ciągu tygodnia pojawią się jakieś nowe informacje.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez miszka7-1 » 29 lut 2012, o 20:28

Szczerze mówiąc, wątpię (patrząc po innych pułkach), aby na przełomie lat 20-tych i 30-tych 41 Pułk Piechoty dostał "Honorowe Szefostwo". Mogę się jednak mylić. Tak, czy owak (Zenon Nowak :D ) nie śmiałem pisać, że "41" bardzo mi widnieje na naramienniku.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez elmijakke » 29 lut 2012, o 20:34

1. szwoleżerów dostał w 1919... :)

za Cytadelą:
"41 Pułk Piechoty z Suwałk rodowód swój wywodził od 1 Pułku Strzelców Suwalskich formowanego w składzie Dywizji Litewsko-Białoruskiej w roku 1918. W lipcu 1919 przemianowany na 41 Pułk Piechoty. W okresie wojny polsko - bolszewickiej w latach 1919-1920 pułk walczył nad Dźwiną, zdobył Lidę, brał udział w obronie Wilna, w ofensywie na Mińsk, w wyprawie kijowskiej, w sierpniu 1920 bije się pod Nasielskiem. Za zasługi wojenne 1919-20 pułk udekorował orderem Virtuti Militari Marszałek Józef Piłsudski w Mołodecznie 3 grudnia 1920 roku. Wcześniej, w kwietniu 1919 r. J. Piłsudski przyjął szefostwo pułku. Święto pułkowe przypadało 16 kwietnia, w rocznicę zwycięskiej, pierwszej bitwy pod Lidą (1919)"
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez miszka7-1 » 29 lut 2012, o 21:04

Brawo Panie Sztyc!!! :) . Człowiek cały czas się uczy :wink: .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Ułan świętokrzyski » 29 lut 2012, o 22:18

Kochani!
Jak tak Was czytam to serce po prostu rośnie !!! Nie muszę się martwić o przyszłość tego Forum. Ja je współtworzyłem 6 lat temu. Dzięki Wam ono przetrwa. Ku chwale Kawalerii!!!
Avatar użytkownika
Ułan świętokrzyski
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 2647
Dołączył(a): 10 mar 2006, o 15:30

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez miszka7-1 » 29 lut 2012, o 22:46

elmijakke napisał(a):1. szwoleżerów dostał w 1919... :)


A Siódmy w 1938... 8) .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Następna strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron