Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Mundur - identyfikacja

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez elmijakke » 1 mar 2012, o 01:15

3 szwoleżerów tako samo.... :)
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 13 mar 2012, o 16:10

Witam ponownie,

nie chce zakladac nowego watku, wiec zapytam tutaj.
Czy majac zaswiadczenie o ujawnieniu sie czlonka AK wystawione przez Wojewodzki Urzad Bezpieczenstwa Publicznego w Warszawie, mozna dotrzec do jakis innych dokumentow zawierajacych konkretniejsze informacje nt. ujawniajacego sie?
Wiem, ze sporzadzano protokoly przesluchan ujawniajacych sie.
Nie orientujecie sie koledzy gdzie ich szukac?
Archiwum Akt Nowych?
CAW?
Czy po prostu IPN?

Pozdrawiam,
brodaty
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Piotrek » 13 mar 2012, o 17:09

Zacząłbym od IPN. Jeśli ów żołnierz AK służył w Wojsku Polskim przed 1939 r. to może i w CAW coś się znajdzie.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez brodaty » 14 mar 2012, o 12:57

Plan mam taki:
kolejno IPN (dziadek byl przez pewien czas w rekach Sowietow, ujawnil sie w WUBP w Warszawie), Archiwum Panstwowe w Bialymstoku (przez ponad 2 lata mial okazje poznawac uroki WUBP w Bialymstoku), Archiwum Panstwowe w Suwalkach (tam ponoc sluzyl w wojsku przed wojna), CAW (o ile dzialaja - bo na stronie maja informacje o remoncie pomieszczen) i na deser AAN. Jesli ktos z Was zwracal sie do tych instytucji, to prosilbym o ew. uwagi, bo wolalbym uniknac opoznien spowodowanych moimi bledami we wnioskach itp.
Dostalem tez cynk, ze moj dziadek byl przed wojna policjantem.
Wiecie moze gdzie szukac informacji na ten temat?

Pozdrawiam,
brodaty
brodaty
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26 lut 2012, o 18:55

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Bartosz Kosiak » 14 mar 2012, o 18:45

Może gdzieś w archiwach policyjnych coś "drzemie" ?
O ile przetrwały ....
Avatar użytkownika
Bartosz Kosiak
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 189
Dołączył(a): 4 sty 2012, o 14:03
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania - Wielkopolska

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez konrad.strzelecki » 28 wrz 2012, o 13:00

Witam kolegów po raz pierwszy na forum.

Zajmuję się badaniem historii przedwojennej Szkoły Pilotów LOPP w Świdniku im. Edwarda Rydza-Śmigłego. 4 czerwca 1939 roku miała miejsce uroczystość nadana imienia szkole, w której uczestniczył sam Marszałek wraz z generalicją. Jednym z elementów uroczystości było przekazanie przez lubelską młodzież 3 ckm dla Armii.

Na kilku fotografiach z tej uroczystości zarejestrowany został NN rotmistrz, którego tożsamość staram się ustalić. Stąd moja prośba do Was o pomoc w identyfikacji munduru i barw pułkowych.

Załączam zdjęciq najwyższej jakości jaką posiadam. Ponieważ w ten sposób nie widać NN rotmistrza najlepiej otworzyć je w nowej zakładce:

Obrazek

Dwa dni temu moja wiedza na temat szarż i umundurowania wojska była zerowa :) Po dwóch dniach poszukiwania dysponuję jedynie szeregiem poszlak. Proszę więc kolegów o wyrozumiałość jeśli popełniam rażące błędy:

* otok jest dość jasny i odrzuciłem ciemne kolory wśród nich amarant (patrz inna fotografia poniżej)
* proporczyk jest jasny i jednolity, albo góra i dół różni się barwą nieznacznie
* najbardziej prawdopodobny wydaje mi się żółty kolor otoka (porównywałem z szarościami na innych zdjęciach)
* obstawiam 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich 3 Pułk Ułanów Śląskich
* nie zidentyfikowałem odznaki pułkowej natomiast wydaje mi się, że nad odznaczeniami jest odznaka pancerna

Ciekaw jestem bardzo Waszych spostrzeżeń.

Na koniec ciekawostka. Nie mogąc ustalić bezpośrednio tożsamości NN rotmistrza zacząłem Googlać w oparciu o kluczowe hasła i przypadkowo trafiłem na jednym z forów na poniższy fragment:

"Rtm. Andrzej Zawisza ur. 8.08.1903 r. ukończył Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu w 1926 r. (III kurs 1924-26). Otrzymał przydział do 3 P.Uł. w Tarnowskich Górach. W 1936 r. otrzymał awans na rotmistrza. Dowódcą szwadronu CKM w 1 PSK był mianowany w sierpniu 1939 r. Do 1 PSK przybył z pułku żółtych ułanów "zza biurka" jak wspomina w swojej książce "W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej" Wacław Zalewski."

Dodatkowo za wikipedią:
"Szwadron ciężkich karabinów maszynowych i broni towarzyszącej. Dowódca – rtm. Andrzej Zawisza"
http://pl.wikipedia.org/wiki/1_Pu%C5%82 ... ych_(II_RP)

Moment przekazania 3 ckm browning przez młodzież lubelską:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie chcę głośno wypowiadać tego co mi przyszło do głowy, żeby niczego nie sugerować. Ciekaw jestem Waszych wniosków. Przede wszystkim zależy mi bardzo na ustaleniu barw pułkowych NN rotmistrza.

I o tą pomoc bardzo Was proszę.

Pozdrawiam serdecznie,
Konrad Strzelecki
konrad.strzelecki
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 wrz 2012, o 08:27

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez elmijakke » 7 paź 2012, o 12:45

Ok, tylko dlaczego powiększyłeś zdjęcie na pułkowniku, a nie na rzeczonym rotmistrzu... Powiększ rotmistrza.
szczególnie miejsca: lewa pierś, naramiennik (chociaż raczej oprócz gwiazdek nic na nim nie ma), kołnierzyk.
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez konrad.strzelecki » 8 paź 2012, o 09:54

Nic nie powiększałem. Tak jak napisałem zdjęcie jest całe tylko trzeba je otworzyć w nowej zakładce (prawy klawisz -> otwórz grafikę w nowej karcie). Pozdrawiam :)
konrad.strzelecki
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 wrz 2012, o 08:27

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Kowalinho » 8 paź 2012, o 19:33

Ja bym szukał raczej w tę stronę - ma akselbanty (sznury naramienne), a oficerem dyplomowanym nie jest. Znaczy się adiutant, albo oficer ordynansowy.
Adiutant Śmigłego?
Proporczyk wygląda na ciemny z jasną żyłką.
Nad odznaczeniami rzeczywiście jest "Znak pancerny".
Avatar użytkownika
Kowalinho
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 180
Dołączył(a): 30 sty 2010, o 19:50
Lokalizacja: 1 pszwol

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez konrad.strzelecki » 10 paź 2012, o 13:57

Ogromne dzięki za sugestie. Poszedłem tropem adiutanta. Do tej pory byłem przekonany, że w tym czasie adiutantem był rtm. Edward Mańkowski. Tymczasem dwa miesiące po wizycie w Świdniku, Marszałek odwiedził Kraków - 6 sierpnia 1939 roku z okazji Zjazdu Legionowego. Towarzyszy mu ten sam NN rotmistrz co w Świdniku:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/13 ... ffea5f55b/
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... roQw#t=52s

Pytanie teraz kto był zastępcą/następcą rtm. Mańkowskiego :) Na razie nie mogę nic znaleźć. We wrześniu 1939 roku adiutantem Marszałka był pułkownik dypl. Tadeusza Münnich.
Ostatnio edytowano 10 paź 2012, o 14:05 przez konrad.strzelecki, łącznie edytowano 1 raz
konrad.strzelecki
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 3
Dołączył(a): 28 wrz 2012, o 08:27

Re: Mundur - identyfikacja

Postprzez Piotrek » 10 paź 2012, o 14:01

Nie musiał to być ani następca ani zastępca. Marszałek mógł (i pewnie miał) więcej niż jednego adiutanta.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Poprzednia strona

Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron