Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies. Wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.

Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Dyskusja na temat umundurowania.

Moderatorzy: Staszek, Moderatorzy

Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez smalec25 » 25 lut 2012, o 22:34

Czołem ! Mam na imię Kacper jestem na forum od 5 minut. Mam 16 lat. Pochodzę z Bolesławca. Okolice Zgorzelca. Ja i 12 innych osób mamy zamiar stworzyć Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Polskiej im. 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. Wybraliśmy ten pułk dlatego, że bardzo spodobała nam się historia zaginionego sztandaru. Jak wiadomo, musimy mieć mundury. Niestety za bardzo nie wiem jakie umundurowanie obowiązywało w 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. Pułk powstał w 1918r. a rozwiązany został po kapitulacji Warszawy w 1939r. Moje pytanie brzmi następująco: jakie umundurowanie obowiązywało w 6 pułku w latach 1938 - 1939. Czy w wersji garnizonowej mieli juz mundury wz 36 ? Czy używali wz 19
smalec25
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 21:26

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotr Walter » 25 lut 2012, o 23:08

No w końcu się zarejestrowałeś ;)

Koledzy postarajmy się o to aby wyrosła wśród nas kolejna wspaniała grupa kawaleryjska :)
Pomóżmy im w zdobyciu pewnej wiedzy ;), jak sami pamiętacie początki zawsze są najtrudniejsze, a bardzo ważne jest ,aby dobrze zacząć.

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotrek » 25 lut 2012, o 23:12

Powitać nową ekipę ;)

Dobrze, że zaczynacie od pytań, a nie od szycia. Tak jest taniej, bo nie trzeba tego robić dwa razy ;)

W wersji polowej i garnizonowej były zwykle takie same mundury. Jakie konkretnie były w 6 PU nie wiem, trzeba poczytać monografie (jeśli są) i popatrzeć na zdjęcia. Były chyba ostatnio na allegro.
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotr Walter » 25 lut 2012, o 23:23

To dlaczego my mamy na polowo mundury wz 36 a na garnizonowo wz 19 ? ;)
Pozdr
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez miszka7-1 » 26 lut 2012, o 00:09

W latach 1918 - 1921 wyglądało to mniej więcej tak w 6 p.u. Częściowo umundurowanie wprowadzane ( nie mylić z "wprowadzone") rozkazami z 1918r. tzn. mundur ułański wz.17, ale: maciejówka szara z daszkiem skórzanym okutym, otokiem barwy pułku i wypustką w tejże barwie. Kurtka kroju ułańskiego szara z odszyciami w barwach pułku, spodnie szare z wypustkami barwy pułku. To tylko w mniejszości, gdyż biorąc pod uwagę realia tamtego czasu w 6 p.u. można spotkać wszystko (a wszystko to temat rzeka). Wymiana kadry oficerskiej pomiędzy 6 p.u. a 14 p.u. również miała wpływ na element mundurowy, nawiązujący do carskiego "sznytu". Wszech obecne kożuszki kilku typów. Po 1923r. Sprawa podobna do innych pułków jezdnych. Mundury wz. 19, rogatywki wz.22, wz.27, wz.35. Letnie i polowe to przyjęte ogólnie wz. 24 (wersje podoficerskie i oficerskie w różnych wariacjach), furażerki wz.19 i 23, oficerskie przepisowe kurtki wz. 26. Potem kurtki wz. 27 i bryczesy angielskiego typu dla oficerów. Kurtki nowego typu (zwane dzisiaj wz.27 dla podoficerów). Płaszcze wz. 19 dla szeregowych i podoficerów, i oficerów, ale w 1924 roku wprowadzony nowy typ dwurzędowego płaszcza dla oficerów wz.24. Kolejne mocne przebrażenie WP w połowie lat 30-tych wrowadziło również w 6 p.u. nową barwę F35, rogatywki polowe wz.34, potem wz.37. Która bardziej popularna? Należy postudiować sprawy pułku. Nowe rogatywki garnizonowe wz.35. Kurtki letnie to pierwsze lniane wz.33 i kolejne lniane wz.36
Wiadomo, wszech i wobec o nowym typie munduru, czyli wz. 36. Sprawa ma się bardzo podobnie jak w innych pułkach. Po 1936 roku, dla szeregowych z poboru jedynym słusznym mundurem pozostawał do 1939 r. mundur wz.19, oczywiście po ewolucjach. Żołnierze nadterminowi, służby stałej i podoficerowie młodsi w pierwszej kolejności otrzymywali skarbowe sorty wz.36. Podoficerowie vel. "krew pułku" już zdecydowanie umundurowanie wz. 36 w przewadze. Dodatkowe zmiany w umundurowaniu, chociażby skarbowym u podofierów to absolutny standard dodatkowe zaszewki w przodach kurtkek wz.36. Oficerowie oczywiście po 1936-tym wz.36 (szyte prywatnie ;) ). Dalej wszech obecne kożuszki. Płaszcze dla szeregowych do września 39 to wz.19. Podoficerowie w większości wz.36 w wersji podoficerskiej, gdyż taka była nawet skarbowa. Oficerowie płaszcze wz.36.

To i tak bardzo powierzchownie. :wink: .
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotrek » 26 lut 2012, o 00:20

No i macie dość kompleksową odpowiedź napisaną przy okazji przez jednego z najlepszych producentów umudnurowania na naszym ryku ;)
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez miszka7-1 » 26 lut 2012, o 01:39

Eee...tam...Piotr, coś tam się z igłą śmiga, a Ty od razu...poprawek też sporo :? .
Jeszcze tak, dlaczego wz.19 u szeregowych jako standard do 1939r. Oprócz różnicy pomiędzy teoretycznym wprowadzeniem wzoru na szeroką skalę, a praktycznymi możliwościami pełnego wprowadzenia w całym WP (kilka lat), dochodzi sprawa terminów użykowych danych sortów. I tutaj, np. płaszcz wz. 19 (bez napraw), bodajże przepisowo miał 6 lat okresu użytkowego. Obrazowo to jest tak: płaszcz wyprodukowany jeszcze w 1933 roku "dożywał" służby w 1939 roku. Stąd, pomimo, produkcji sortów starszego typu w nowej barwie, spotkać można masę użytkowanego umundurowania we wrześniu 39 sprzed 1935 roku (świadczy o tem barwa elementów umundurowania, nie mówiąc o pieczęciach datowanych :wink: ).
Pozdr.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez miszka7-1 » 26 lut 2012, o 01:45

Reasumując.
Mundur wz.36, jako jedyny słuszny ( w tym wypadku) w kawalerii z 1939 roku to: MIT. Pokutujący po dzień dzisiejszy.
miszka7-1
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 263
Dołączył(a): 23 paź 2007, o 14:49
Lokalizacja: Sercem...

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotr Walter » 26 lut 2012, o 03:02

Dzięki Miszka bardzo :) O taką pomoc właśnie mi chodziło :D

A propos już im podałem na Ciebie namiar :P

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Piotr Walter
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 825
Dołączył(a): 12 lis 2010, o 22:07
Lokalizacja: 15 Pułk Ułanów Poznańskich- Górka k. Poznania

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez smalec25 » 26 lut 2012, o 08:37

Dzięki wielkie WSZYSTKIM za odpowiedzi :) Pozdrawiam serdecznie. Czołem !
smalec25
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 21:26

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez elmijakke » 26 lut 2012, o 12:52

A jak już się "założycie" to dajcie znać - skrobniemy coś o Was w następnym numerze "Szabli i Konia", info potrzebujemy do połowy kwietnia. W najnowszym numerze (5 marca na rynku) mamy podobny artykuł - powstanie grupy nawiązującej do tradycji 20. Pułku Ułanów. :D
Avatar użytkownika
elmijakke
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 8 sty 2007, o 19:27
Lokalizacja: 1 pułk szwoleżerów

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez smalec25 » 26 lut 2012, o 15:59

stowarzyszenie powstanie jakoś w drugiej połowie marca ;) dzięki wielkie za propozycje, na pewno skorzystamy. Pozdrawiamy :)
smalec25
Ułan I
Ułan I
 
Posty: 9
Dołączył(a): 25 lut 2012, o 21:26

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez Piotrek » 26 lut 2012, o 20:23

Podeślijcie to info do mnie na p.dobrowolski@szablaikon.pl
Avatar użytkownika
Piotrek
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 1837
Dołączył(a): 17 gru 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kalisz, Poznań

Re: Mundury 6 Pułku Ułanów Kaniowskich

Postprzez myta2 » 26 lut 2012, o 20:57

Cierpliwości i powodzenia :wink:
Avatar użytkownika
myta2
Ułan VI
Ułan VI
 
Posty: 926
Dołączył(a): 4 paź 2007, o 22:32
Lokalizacja: Swarzędz k.Poznania


Powrót do Umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Tablice Ramki Reklamowe Aluminiowe Plastikowe, Agencja Fine, Staropolska, Projekty Domów Drewnianych, Projekty Domów Drewnianych, Noclegi Gorce, Ramki Aluminiowe, Stojaki na foldery, Ramki Plastikowe, Stojaki z plexi, Ramki Reklamowe, Stojaki Plakatowe, Potykacze, stojaki, tablice, ramki, akcesoria reklamowe, Stojaki i tablice przymykowe, Tablice przymykowe OWZ, Stojaki Typu A Potykacze, ¦ciana prezentacyjna, Stojaki plakatowe, Stojaki plakatowe niskie, Stojaczki plakatowe, Stojaki plakatowe Wysokie, Stojaki na plakat i foldery Niskie, Stojaki na plakat i foldery Wysokie, Ramki reklamowe, Ramki sprężynkowe, Ramki aluminiowe, Ramki plastikowe, Stojaki i wieszaki na foldery, Wieszaki na foldery, Stojaki na foldery Niskie, Stojaki na foldery Wysokie, Wyroby z PCV i plexi, Stojaki i tabliczki z plexi, Kieszenie plakatowe z PCV bezbarwnego, Akcesoria reklamowe, Informacja przydrzwiowa,
cron